בבית המשפט לערעורים ביהודה יתקיים הבוקר (יום ג') דיון בערעור משפחתו של רב-סרן אליאב גלמן שנהרג בשוגג בפיגוע בצומת גוש עציון בפברואר 2016, לאחר שהסתער לעבר מחבל ונפגע מאש כוחותינו. המשפחה קוראת לבית המשפט להרשיע את המחבל בעבירת רצח, ולא להסתפק בעבירת הריגה בלבד. "הזיכוי של המחבל מעבירת הרצח הוא בושה. מקווים שהעוול יתוקן והמחבל יורשע ברצח", אמרו אחיו של גלמן לקראת הדיון.
2 צפייה בגלריה
אליאב ז"ל עם משפחתו כמה ימים לפני מותו
אליאב ז"ל עם משפחתו כמה ימים לפני מותו
אליאב ז"ל עם משפחתו, כמה ימים לפני הפיגוע
(באדיבות המשפחה )
במסגרת הפיגוע, הגיע המחבל ממדוח עמרו (26) תושב הכפר דורא שבאזור הר חברון לצומת גוש עציון וצעד לכיוון הטרמפיאדה במקום. בשלב מסוים החל עמרו לרוץ לעבר הטרמפיאדה כשסכין בידו. גלמן, מ"פ בצנחנים וקצין בחיל האוויר באותה העת, שלף את נשקו, והסתער לעבר המחבל. במהלך ההסתערות נפגע גלמן מאש כוחותינו ומת מפצעיו לאחר מספר שעות.
בית המשפט הצבאי ביהודה קבע כי האחריות למותו של גלמן מוטלת על המחבל, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו. עם זאת, באופן תקדימי ובניגוד לדעת ראש ההרכב, קבע בית המשפט כי לא ניתן להוכיח שהייתה בכוונת המחבל לגרום למותו של גלמן בפיגוע. המחבל זוכה מעבירת רצח והורשע בעבירת הריגה בלבד.
2 צפייה בגלריה
(צילום: דובר צה"ל)
בעקבות הפסיקה השנויה במחלוקת, הגישה התביעה הצבאית ערעור לבית המשפט לערעורים, וכאמור, הדיון בערעור צפוי להתקיים הבוקר.
אחיו של גלמן הודיעו כי יתייצבו בבית המשפט וידרשו את הרשעתו של המחבל בעבירת הרצח. "לא ייתכן כי מחבל שיצא לרצוח יהודים יראה אור יום", אמרו. "אחינו השאיר אלמנה ושלושה ילדים, רק כי מחבל מתועב החליט לצאת מביתו ולרצוח יהודי. אסור שמחבל כזה יקבל הגנה דווקא מביהמ"ש הצבאי. איך אפשר לקבוע שהוא לא רצה לרצוח? מה רצה מחבל שרץ עם סכין שלופה, לתת חיבוק? הפסיקה של ביהמ"ש הצבאי היא שערורייה, בושה, ואנו בטוחים כי בית המשפט לערעורים יהפוך אותה".
בנוסף, קראה המשפחה להטיל עונש מוות על המחבל. זאת, "כדי שלא תהיינה עוד משפחות שכולות. בתי המשפט חייבים לגדוע את התקווה של המחבלים, חייבים להפעיל אגרוף ברזל, ופסיקה מרתיעה ומחמירה. רק עונש מוות יעצור את חיות האדם שרוצות לרצוח בנו".
עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמלווה את המשפחה, אמר כי "לאחר המתנה רבה לדיון החשוב בערעור, אנו מצפים שבית המשפט הצבאי יתקן את הטעות האיומה והעוול האיום של זיכוי מחבל מרצח והאשמתו בהריגה בלבד בזמן שעל פי כל אמת מידה המחבל הארור עשה כל שביכולתו כדי להביא לרצח והשמדת יהודים כחלק מגל טרור רצחני. אנו מקווים שהשכל הישר ויישור המבט של השופטים אל המציאות תהפוך את ההחלטה האומללה של בית משפט קמא לכדי האשמת המחבל הארור ברצח".