2 צפייה בגלריה
חיים כץ
חיים כץ
יודה בעבירות ויקבל מאסר על תנאי. כץ
(צילום: אלכס קולומויסקי)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש היום (שלישי) כתב אישום נגד חבר הכנסת חיים כץ מהליכוד, אחרי שזה הודיע ליו"ר הכנסת וליו"ר ועדת הכנסת שאין בכוונתו לבקש חסינות מפני העמדה לדין פלילי. לפי הסדר הטיעון עמו, כץ יודה ויורשע, והצדדים יעתרו במשותף לכך שייגזר עליו עונש של קנס כספי ומאסר על תנאי.
כתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בראשון לציון במסגרת הסדר הטיעון, מייחס לכץ עבירה של קשירת קשר להשגת מטרה כשרה באמצעים פסולים. לפי כתב האישום, ח"כ כץ, שעמד בראש ועדת הרווחה של כנסת ישראל, זימן אליה את סוחר שוק ההון מוטי בן-ארי כמומחה לשם קידום הצעת חוק בתחום פירעון אג"ח בחברות בקשיים. עם זאת, כץ לא גילה לחברי הוועדה מידע אודות קשריו האישיים והכלכליים עם בן-ארי ואודות האינטרס הכלכלי של בן-ארי בקידום החוק.
2 צפייה בגלריה
אביחי מנדלבליט בכנס למשפט של הפקולטה למשפטים באונ' חיפה
אביחי מנדלבליט בכנס למשפט של הפקולטה למשפטים באונ' חיפה
מנדלבליט
(צילום: שרון צור )
לפני כשנתיים, נזכיר, החליט היועמ"ש להגיש נגד כץ כתב אישום בשל קשריו עם אותו סוחר שוק הון בגין עבירת מרמה והפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק העונשין, אך הכנסת קבעה כי עומדת לח"כ כץ חסינות בפני העמדה לדין פלילי.
לפי הודעת משרד המשפטים, "לאחר מכן התקיים שיח עם באי כוחו של ח"כ כץ, במסגרתו נשמעו פעם נוספת טענותיהם ביחס לתשתית העובדתית והמשפטית, ואף במסגרת זו הובאו נתונים נוספים, ולאחר שקילת מכלול החומר הרלוונטי לעניין נמצא כי נכון לשנות את עובדות כתב האישום ואת סעיף העבירה שאלה מגבשות, במסגרת הסדר טיעון, לנוסח כתב האישום שהוגש היום".
עוד נמסר כי הוסכם במסגרת הסדר הטיעון שחבר הכנסת כץ יודה ויורשע בכתב האישום שהוגש, והצדדים יעתרו במשותף לכך שייגזר על ח"כ כץ עונש של קנס כספי ומאסר על תנאי. תיק החקירה והגשת כתב האישום טופלו באמצעות עו"ד חנה קורין ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. תיק חקירה אחר, שבו חשוד כץ באי-תשלום מס כדין, נסגר בשל שיקולים ראייתיים.
ח"כ חיים כץ מסר בתגובה: "בכל עשרים ושתיים שנות כהונתי בכנסת, פעלתי אך ורק לטובת אזרחי ישראל. בין היתר חוקקתי למעלה מ-180 חוקים חברתיים ומאות תקנות. לפני כעשור, כחלק מהתמודדות עם תופעת ה"תספורות" במשק, קידמתי את תיקון 44 לחוק ניירות ערך. לאחר שהבאנו את הדברים במלואם בפני היועץ המשפטי לממשלה, הוא הכיר בכך שהתיקון נעשה במטרה להיטיב עם הציבור הרחב, שלא היה כל דופי בעצם קידומו בכנסת ובכך שלא צמח לי רווח אישי".
לדברי כץ, "האישום נגדי הוא לגבי המידע שהיה עלי להביא בנסיבות העניין בפני חברי הוועדה בכנסת. אני לוקח על כך אחריות מלאה. בחמש השנים האחרונות שילמתי מחיר אישי וציבורי יקר, כי התהליך הוא העונש, ומצאתי לנכון להגיע להסדר ולשים את הפרשה מאחורי". ח"כ כץ מיוצג על-ידי עורכי הדין נוית נגב, יאנה פוגל סלוצניק ותובל בוך ממשרד שינמן נגב ניב.
היועמ"ש מנדלבליט עתר בעבר לבג"ץ נגד החלטת הכנסת להעניק חסינות לכץ. עם זאת ההחלטה פקעה עם תום כהונת הכנסת ה-22 שהחליטה על כך, ולכן בג"ץ דחה את העתירה וקבע שהיא תיאורטית בלבד.