3 צפייה בגלריה
כיתה ריקה בבית ספר ברחבי הארץ
כיתה ריקה בבית ספר ברחבי הארץ
יחזרו לבתי הספר?
מיליוני ישראלים נותרו הלילה (בין רביעי לחמישי) אובדי עצות לאחר שדקות אחדות לפני השעה 20:00 הודיעה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד על שביתת פתע בעקבות ביטול הבידודים במערכת החינוך.
במשרד החינוך מיהרו לעבוד על צווי מניעה, אך נכון לשעה 23:30 העתירה לבית הדין הארצי לעבודה טרם הוגשה, וההחלטה תתקבל על-ידי השופט התורן שיוזעק לדון בה במהלך הלילה. כך שייתכן שההחלטה על הגעה או היעדרות המורים בבתי הספר היסודיים, בחלק מחטיבות הביניים, והגננות תתפרסם סמוך לשעות הבוקר המוקדמות.
3 צפייה בגלריה
אילוס אילוסטרציה בדיקת בדיקה קורונה אנטיגן
אילוס אילוסטרציה בדיקת בדיקה קורונה אנטיגן
בדיקות אנטיגן
(צילום: AFP)
במרכז השלטון המקומי הדגישו כי ראשי הרשויות הנחו את המנהלים וצוותי החינוך לקיים לימודים כרגיל כפי שהממשלה החליטה, אולם המורים, כהרגלם, יפעלו בהתאם להנחיותה של מזכ"לית ההסתדרות שנהנית מתמיכה רחבה בקרבם. יחד עם זאת, גם ללא הכרזת השביתה - מערכת החינוך נמצאת במצוקה קשה של כוח אדם לאור הבידודים הרבים.
כך או כך, הורים רבים שלא יודעים אם ילדיהם ילכו הבוקר לבתי הספר, לא יודעים גם אם לבצע להם בדיקה ביתית כדי שיוכלו להיכנס למסגרות או שעליהם להיעדר מהעבודה כדי לשמור עליהם. לפי המתווה שסוכם אתמול, התלמידים בכל מערכת החינוך, מגיל פעוטון ועד כיתה י"ב כולל ישיבות ופנימיות, יחויבו לערוך בדיקות מדי ראשון ורביעי, וההורים יצטרכו למלא טופס מיוחד בפורטל משרד החינוך.
אמש נחשף ב-ynet על המגעים בין ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, עם בן דויד עצמה - שהתבקשה להתנגד למתווה של ביטול הבידודים. "הופעלו לחצים על בן דויד מצד משרד הבריאות", אמר ל-ynet גורם המעורה בפרטים, וגורמים אחרים במשרד הבריאות אישרו כי אכן התקיימו שיחות בין השתיים. כאמור, מאמציה של אלרעי-פרייס נשאו פרי ובן דויד אכן פרסמה אתמול מכתב שבו הודיעה כי היא תומכת בדחייה – אך המהלך נבלם על ידי ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ שתמכו ביישום הביטול במועד המקורי.
במשרד הבריאות הכחישו את הדיווח, אך אישרו כי הייתה שיחה בין השתיים. מטעמה של אלרעי-פרייס נמסר כי "מזכ"לית ההסתדרות התקשרה אתמול בבוקר לד"ר אלרעי פרייס להבין מה עמדת בכירי המשרד לגבי ביטול הבידודים. ד"ר אלרעי פרייס אמרה את עמדתה כפי שהובעה גם לדרג מקבלי ההחלטות".
3 צפייה בגלריה
שרון אלרעי פרייס, יפה בן דויד
שרון אלרעי פרייס, יפה בן דויד
שרון אלרעי פרייס ויפה בן דויד
(צילום: עמית שאבי, הדר יואביאן)
בן דויד עצמה הבהירה אמש לשר הבריאות ניצן הורוביץ כי מדובר בהכפשות, ושאלרעי-פרייס מעולם לא פנתה אליה. "אני זו שיזמתי והתקשרתי כדי לשמוע את דעתה המקצועית, כפי שדיברתי עם פרופ' איתמר גרוטו, פרופ' חזי לוי ופרופ' רוני גמזו בעבר, וכשם שאני מתקשרת לפרופ' סלמאן זרקא ומשוחחת איתך", כתבה בן דויד. "פשוט מביש לראות כיצד מסיתים נגד ד"ר שרון אלרעי-פרייס ועושים ספינים, כשכל פשעה הוא שהיא אומרת ועומדת על דעתה המקצועית ברבים. ברור לכל מי שעיניו בראשו למי היה עניין להסיט את האש ולהכפיש אותה".
פורסם לראשונה: 23:37, 26.01.22