השר בן גביר בנצרת לאחר הרצח הכפול
(צילום: אסף מגל)

בנצרת, אום אל פחם וג'סר א-זרקא - תוך 16 שעות מספר הנרצחים בחברה הערבית ב-2023 זינק. מוחמד עמאש, צעיר בשנות ה-20 לחייו, נורה למוות אמש (שישי) בג'סר א-זרקא. לפי החשד הוא נורה כשעבר בכביש בכפר, על ידי מתנקש שחיכה לו על גג. הוא פונה תחילה לבית החולים הלל יפה בחדרה, שם נאלצו הרופאים לקבוע מותו. המשטרה עצרה ארבעה חשודים בשנות ה-20 וה-50 לחייהם במעורבות באירוע. הרקע, כך נמסר, הוא סכסוך בין עבריינים.
עמאש הוא כאמור האחרון מבין ארבעה בני אדם מהחברה הערבית שנרצחו אתמול. המאם אבו זרקה, צעיר בן 26 מערערה, נורה למוות בשעות אחר הצהריים באום אל פחם. צוות מד"א שהגיע לזירה קבע את מותו במקום וטיפל באדם נוסף, שפונה במצב קל לבית החולים העמק בעפולה. נבדק חשד כי מדובר בנקמה על הרצח הכפול שאירע אתמול בבוקר בנצרת, שבו נורו שני אחים מארגון פשע.
5 צפייה בגלריה
תושב ג'סר א זרקא הרוג ירי
תושב ג'סר א זרקא הרוג ירי
מוחמד עמאש שנורה למוות בג'סר א-זרקא - וזירת הרצח
(צילום: דוברות המשטרה)
5 צפייה בגלריה
הנרצח באום אל פחם
הנרצח באום אל פחם
המאם אבו זרקא וזירת הרצח באום אל פחם. חשד לנקמה על הרצח הכפול בנצרת
מתחילת השנה, תוך קצת יותר מחודש, נרשמה עליית מדרגה באלימות בחברה הערבית, שדווקא ידעה ירידה יחסית במספר הנרצחים ב-2022 - שעמד על 111 בני אדם. הבוקר כאמור נרצחו שני תושבי נצרת, כאלד סעדי בן ה-28 ואחיו עלי סעדי בן ה-31, שנורו למוות בביתם בעיר. חמישה מתנקשים דפקו על דלת הבית והזדהו כ"משטרה". האמא פתחה את הדלת, והמתנקשים נכנסו וירו באחים מטווח אפס.
האחים הובאו לבית החולים האנגלי במצב אנוש, אך הרופאים נאלצו לקבוע את מותם. הרקע הוא ככל הנראה סכסוך בין עבריינים. אחד הנרצחים ריצה בעבר מאסר על עבירות נשק ואלימות, ושניהם מזוהים עם ארגון הפשע של משפחת בכרי - שמסוכסך עם ארגון הפשע של משפחת חרירי.
במסגרת הסכסוך נרצחו 15 בני אדם נרצחו בתוך שנה וארבעה חודשים, שהאחרון שבהם הוא כאמור המאם אבו זרקה שנורה למוות באום אל פחם.
5 צפייה בגלריה
הנרצחים בנצרת
הנרצחים בנצרת
האחים כאלד ועלי שנרצחו בנצרת לעיני אמם
5 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר בנצרת לאחר הרצח
איתמר בן גביר בנצרת לאחר הרצח
בן גביר בנצרת, הבוקר
(צילום: גיל נחושתן)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שהבטיח להשליט סדר ברחובות, וקורא להקמת משמר לאומי, הגיע אתמול לנצרת בעקבות הרצח הכפול, ונפגש עם ראש העיר עלי סלאם. "אני השר לביטחון לאומי של מדינת ישראל, שכוללת גם את העיר הזאת. אנחנו מבינים שיש כאן משפחות פשע שרוצחות אחת את השנייה, אבל חייבים להשליט את שלטון החוק כאן בנצרת", אמר.
בן גביר הדף את הביקורת נגדו על היעדר התייחסות לפשיעה בחברה הערבית מאז נכנס לתפקיד והוסיף: "אני דואג לתושבים כאן. בסופו של דבר אנחנו חייבים לנהל מלחמת חורמה בפשע הזה. חסרים למשטרת ישראל הרבה דברים, חסרים תקציבים, חסרים שוטרים, צריך להיות משמר לאומי שישלט כאן סדר. יש כאן אנשים מצויינים, שוטרים שאני רק מפרגן להם, אני יודע שחסרים להם כלים ואני מתכוון לפעול בחודשים הקרובים כמה שיותר כלי שהם יקבלו כלים לטפל בפשיעה".
הוא ציין כי עצם הגעתו לעיר היא "אמירה מפורשת שחייבים לעצור את התופעה הזו ולעשות הכול כדי שהדם לא יישפך כאן ברחובות". "זה לא סוד שאני חושב שצריך לאפשר מעצריים מינהליים, יש על זה דיון", אמר. לדברי בן גביר, "לא כל הגורמים המקצועיים רואים איתי עין בעין את הדבר הזה".
פורסם לראשונה: 22:47, 03.02.23