1 צפייה בגלריה
פתיחת שנת הלימודים בבית ספר אורט רמת יוסף בבת ים
פתיחת שנת הלימודים בבית ספר אורט רמת יוסף בבת ים
פתיחת שנת הלימודים בבית ספר אורט רמת יוסף בבת ים. ארכיון
(צילום: קובי קואנקס)
בכירים במערכת הבריאות מטילים ספק באמינות הנתונים לגבי מספר התלמידים שנמצאים בבידוד. על פי נתוני משרד הבריאות, נכון לאתמול כ-150 אלף תלמידים שוהים בבידוד (41,366 תלמידים הם מאומתים פעילים ו-108 אלף תלמידים נחשפו לחולה מאומת) אבל מומחים מעריכים שמדובר בתת דיווח ומספר התלמידים שנמצאים בפועל בבידוד כנראה כמעט כפול.
על פי הנתונים הרשמיים, כל תלמיד שנמצא חיובי לקורונה "מכניס" לבידוד 2.6 תלמידים אחרים בלבד, כשבפועל בכיתות יש הרבה פעמים יותר מ-30 תלמידים ובגנים יותר מ-20. "אלא אם 40 אלף התלמידים מרוכזים במספר קטן של כיתות, הנתון הזה לא הגיוני", אמרה אתמול פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. "הנתון הזה לא לגמרי ברור כי במידה וילד אחד אומת – אז כל הכיתה נכנסת לבידוד, ובטח שלא ביחס של פי שניים וחצי. הנתון הזה נראה מאוד תמוה".
יותר מ-150 אלף תלמידים בבית: "אנחנו בבידוד רביעי בחודש וחצי"
(צילום: משי בן עמי)

תורים במתחמי בדיקות קורונה בחיפה
(צילום: אביהו שפירא, משי בן עמי)

ההערכה הזאת רק מתחזקת לאור העובדה שהורים שילדיהם נשלחו לאחרונה לבידוד הודו שלא דיווחו על כך באתר משרד הבריאות. כך, למשל, במקרה שאירע בשבוע שעבר כשבאשקלון נמצאה גננת מאומתת לקורונה ו-14 ילדי הגן נשלחו לבידוד. "לאחר שנודע לנו שהגננת נדבקה אף אחד לא ביקש מאיתנו לדווח", סיפרה אחת האימהות. "אולי המידע דווח, אבל בטוח שלא על ידינו. אני לא התבקשתי לדווח באתר משרד הבריאות ולמיטב ידיעתי גם יתר ההורים לא עשו זאת".
גם פרופ' דורון גזית מצוות המומחים של האוניברסיטה העברית הצטרף להערכה שמדובר בנתון שגוי. "גם מתוך מספר הילדים שעושים בדיקות, שזה בערך 60 אלף ביום, יש כנראה 40 אלף מבודדים חדשים כל יום, וזה אומר שיש בישראל כ-280 אלף תלמידים בבידוד", הסביר. "הממוצע הוא שעל כל ילד מאומת יש כעשרה ילדים מבודדים וייתכן שבגלל תקופת החגים היחס הוא יותר נמוך. המספר שיש כרגע נובע מזה שאופן הדיווח הוא קצת בעייתי. 50 אחוזים מהמאומתים כיום הם תלמידים, ואם זה נכון גם לגבי הבדיקות, כנראה עשרות אחוזים מהבדיקות שייכות לתלמידים בבידוד. אנחנו מעריכים שבכל יום יש דווקא 30 עד 40 אלף תלמידים מבודדים חדשים מתוך הסתכלות על מספר המאומתים ומספר הבדיקות הכולל. זו הערכה בלבד אבל היא מובילה למספר הרבה יותר הגיוני. אני גם חושב שהסיבה המרכזית היא תת דיווח".
במשרד הבריאות מסרו ל"ידיעות אחרונות" שהנתון על מספר המבודדים מבוסס הן על דיווחי ההורים והן על דיווחי משרד החינוך, אך לא הסבירו איך נעשה החישוב. יש לציין כי מספר הילדים בבידוד עמד במרכז דיון ציבורי בשבועות האחרונים, ורק השבוע הודיעו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ כי בכוונתם להוריד את מספר הילדים בבידוד באמצעות שינוי כללי הכניסה לבידוד.