3 צפייה בגלריה
כלה חתונה אילוסטרציה
כלה חתונה אילוסטרציה
כניסה למחוסנים מחלימים ושליליים לקורונה. כמות המשתתפים בחתונות לא תוגבל
(צילום: shutterstock)
ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע הערב (חמישי) כי יחד עם שרת הכלכלה אורנה ברביבאי ושר הבריאות ניצן הורוביץ סוכם על מתווה "התו השמח" שיאפשר קיום אירועים. המתווה גובש בשיתוף עם נציגי בעלי אולמות האירועים. על פי המתווה כניסה לאירועים שבהם סיכויי הדבקה גבוהים תתאפשר למחוסנים, מחלימים ושליליים לקורונה, בהצגת בדיקה. עם זאת, לא ברור כיצד המתווה ייאכף, אם בכלל.
אז מה היא ההגדרה ל"אירוע בעל סיכויי הדבקה גבוהים"? בלשכת ראש הממשלה ציינו כי מדובר ב"חתונות ושמחות, הופעות עמידה, מסיבות וכנסים" העונים על התנאים הבאים: אירועים שמתקיימים במקום סגור ותחומים בזמן, שבהם נוכחים מעל 100 משתתפים והם כוללים אכילה ושתייה. כמו כן, תנאי נוסף להגדרה זו - אם האירוע מתקיים בעמידה ותנועה - כולל ערבוב בין המשתתפים.
3 צפייה בגלריה
ניצן הורוביץ, נפתלי בנט
ניצן הורוביץ, נפתלי בנט
המתווה סוכם עם משרד הבריאות ובעלי האולמות. הורוביץ ובנט
(צילום: עמית שאבי)
פרופ' אש ל-ynet: דוחפים למגבלות התקהלות בשילוב התו הירוק
(צילום: אלי מנדלבאום, שחר גולדשטיין)

במסגרת המתווה תחול חובת עטיית מסכות למעט בזמן פעילויות מותרות כמו שתייה ואכילה. עוד ציינו השרים כי יפעלו לחיזוק האכיפה באירועים אלה, אך כאמור בהודעתם השרים לא פירטו כיצד "תחוזק האכיפה", בין היתר באולמות האירועים.
עוד נכתב בהודעה כי כמות המשתתפים באירועים אלה לא תוגבל, זאת על אף שאתמול מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' נחמן אש אמר לאולפן ynet כי ייתכן שבמשרד ידרשו כבר בישיבה הבאה להורות על מגבלת התקהלות בשילוב התו הירוק. "ככל שנתקדם עם מספר המאומתים היומי, כנראה שנצטרך להציע צעדים יותר נרחבים", אמר אש ל-ynet, "יכול להיות שבפעם הבאה נצטרך להציע את זה". בתחילת השבוע הודה פרופ' אש כי יש קושי באכיפת "תו ירוק מרוכך" בכניסה לאירועים: "מניסיון העבר זה לא נאכף בצורה טובה".
3 צפייה בגלריה
פיילוט חדש של חברת אל על לתוצאות מהירות של בדיקות קורונה לפני עלייה למטוס
פיילוט חדש של חברת אל על לתוצאות מהירות של בדיקות קורונה לפני עלייה למטוס
ילדים יכנסו עם בדיקה שלילית
(צילום: שאול גולן)
מתווה "התו השמח" יובא לאישור שרי קבינט הקורונה במשאל טלפוני "בהקדם" וייכנס לתוקף ביום רביעי הקרוב, 21 ביולי. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: "הוכחנו שברצון טוב ובהידברות מגיעים לפתרונות טובים יותר מאשר ב'הנחתות'. מטרתנו היא לאפשר קיום חתונות ושמחות באולמות. אם לא נבצע זאת, החתונות יתקיימו בצורה פיראטית ללא בקרה. מטרתנו היא להגדיר כיצד כן לקיים אותם בעידן המגיפות, עם מינימום פגיעה בענף האירועים ומקסימום הגנה על אזרחי ישראל".
השרה ברביבאי ציינה כי "ככל שנגלה יותר אחריות אישית כך נוכל לחיות לצד נגיף הקורונה". לדבריה, "הדיאלוג הישיר עם בעלי העסקים יביא לפתרונות יצירתיים אשר יאפשרו לממשלה לקבל החלטות המאפשרות עבודה ואיכות חיים לצד הקורונה". הורוביץ הוסיף: "אנו עושים הכל כדי לשמור על בריאות הציבור, במינימום הגבלות. המתווה החדש יאפשר לכולנו לחיות לצד הקורונה, להמשיך את פעילות ענף האירועים מבלי לסכן את החוגגים".
שר התרבות והספורט חילי טרופר התייחס למתווה ואמר כי "גם במתווה החדש נמנעת פגיעה רחבה בעולם התרבות והוא יוכל להמשיך להתקיים כמעט ללא הגבלות". השר ציין כי סיכם עם בנט והורוביץ על "מזעור הפגיעה בעולמות התרבות והספורט". לדבריו, "ההנחיות החדשות יאפשרו את המשך פעילות התרבות והספורט כולל מופעי ילדים. יש להקפיד על עטיית מסכות במקומות סגורים כדי למנוע עלייה בתחלואה ופגיעה בתרבות ובספורט".