אגף החקירות של המשטרה פתח בבדיקה של הקלטות השיחות בין נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב לשעבר, איתן אורנשטיין, עם ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, שבהן נחשפו לכאורה יחסי קח-תן מפוקפקים בין בכירי מערכת המשפט.
1 צפייה בגלריה
איתן אורנשטיין אפי נוה
איתן אורנשטיין אפי נוה
איתן אורנשטיין ואפי נוה
במסגרת ההקלטות, נחשפה עסקה לכאורה של מינוי נשיא לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בתמורה להזזת שופטת שנוה סלד ממנה. בהמשך, נטען כי נוה השתמש ביחסים אלו כדי לקדם שופטים שבהם תמך.
באגף החקירות לפי שעה לא פתחו בחקירה סביב הפרסום - אלא כאמור, בבדיקה בלבד. לקראת סיום כהונתה של השופטת בדימוס דבורה ברלינר כנשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ארבעה שופטים סימנו את תפקיד הנשיא: דוד רוזן, ישעיהו שנלר, דליה גנות ואורנשטיין. לנוה היו יחסים עכורים עם גנות, והוא החליט לסכל את מינויה.
"בשיחת טלפון עם אורנשטיין דיבר בגנותה ותיאר באוזניו תיק שבו היא נהגה, לדבריו, בחוסר כבוד כלפי שני הצדדים", נכתב בדיווח של העיתונאי חיים לוינסון. "אורנשטיין הוסיף ש'היא לא באה לישיבות שופטים בכלל'". בשלב הזה אמר נוה לאורנשטיין: "אתה תקבל את תמיכת הלשכה, תגיש מועמדות ויאללה". הוא הוסיף בהמשך: "אתה נותן רק התחייבות אחת, אחת! אתה מעיף אותה (את גנות) מהתיקי נזיקין, לא מעניין אותי לאן". בתגובה, השופט אורנשטיין נשמע צוחק בקול.
לפי הדיווח, באחת השיחות בין השניים ביקש אורנשטיין מנוה: "תשמור עליי". בנוסף, מיד לאחר שנודע לאורנשטיין על מינויו מהשרה איילת שקד, התקשר אורנשטיין לנוה ואמר לו: "רק רציתי להגיד לך תודה רבה". בשיחה אחרת נוה עדכן את אורנשטיין שיבקר בלשכתו, ואילו השופט ביקש שיעשה זאת "בהיחבא".
ההקלטות, נכתב, "מתארות איך רקם נוה את המינוי של אורנשטיין לנשיא בית המשפט המחוזי הגדול בישראל. בשביל לזכות בתפקיד אורנשטיין הבין שעליו לרצות את נוה. לשם כך הוא היה מוכן ללכת רחוק ולחצות קווים אדומים".
כך למשל, אחרי שוועדת האיתור לא המליצה על גנות לנשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, בעקבות המהלכים של נוה, היא הודיעה לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור שתתפטר. נוה, נכתב בדיווח, שמע על כך מנאור - והדליף את הידיעה לטובה צימוקי, כתבת המשפט של "ידיעות אחרונות".
לפי הפרסום, מקור ההקלטות אינו במכשירים הסלולריים של נוה שהגיעו לידי הדס שטייף, נפרצו ותוכנן פורסם ברבים - על חומרים אלה הוטל צו איסור פרסום.