סגר לכאורה בשבת. כך זה נראה
(צילום: שחר גולדשטיין, אלון סטרימלינג)

לנוכח נתוני התחלואה המחמירים דורש משרד הבריאות להחליט על הגבלות נוספות ובראשן סגירת מוסדות החינוך - אך לפי שעה נותרה עמדה זו במיעוט וזו גם הסיבה שטרם הוחלט על מועד לכינוס קבינט הקורונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמור לכנס השבוע את קבינט הקורונה או את מליאת הכנסת כדי לקבל החלטה על סגר הדוק וקצר בן שבועיים, במתכונת הסגר השני שהוטל בחודש ספטמבר. נתניהו חותר לחזור להחלטה המקורית שלפיה ילמדו בגנים, בכיתות א'-ד' וי"א-י"ב בכל הארץ. לפי שעה מסתמן שאין רוב בקבינט הקורונה לסגירת מערכת החינוך. לנוכח ההתנגדות בכחול לבן, נראה כי נתניהו ויו"ר כחול לבן יידרשו להכריע בנושא בשיחה ביניהם. באילו יישובים ילמדו בזום? הכניסו את שם היישוב וחפשו במפה שלפניכם

משרד הבריאות מתעקש לסגור את כל מערכת החינוך. מלשכת שר הבריאות נמסר כי "נוכח עלייה משמעותית ומדאיגה בתחלואה ובמספר החולים הקשים, וגילוי מקרי מוטציה, שר הבריאות אדלשטיין מתכוון להביא הצעת החלטה לממשלה לסגר מלא לתקופה קצרה של שבועיים. זאת נוכח המלצת אנשי המקצוע של המשרד. שר הבריאות קורא לכל מקבלי ההחלטות לנהוג באחריות ולהימנע מפופוליזם של בחירות". שר החינוך יואב גלנט אמר כי "הפשרה שהובאה על-ידי ראש הממשלה בהחלטת הקבינט האחרונה מקובלת עלינו. גן עד ד' פתוח מלא וגם י"א-י"ב פתוח מלא כולל ערים אדומות. מנגד, במשרד הבריאות סבורים שלא יקרה דבר אם תלמידי י"א-י"ב יעברו ללמוד במשך שבועיים מרחוק (בזום).
7 צפייה בגלריה
אכיפה בחוף הים
אכיפה בחוף הים
אכיפה בחוף תל אביב
(צילום: AP)
נתניהו ואדלשטיין באום אל-פחם, אתמול
(צילום: לע"מ)
מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לקיים שיחות עם ראשי חברות התרופות והחיסונים כדי לאפשר את המשך החיסונים בקצב המהיר ביותר בעולם. במהלך השבוע יקיים ראש הממשלה נתניהו דיון בנושא סגר הדוק וקצר שיאפשר פתיחה מהירה של המשק".
ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן קרא לתושבים שלא לשלוח היום (ראשון) את ילדיהם למערכת החינוך. "הבת שלנו, מיה, תישאר בבית לנוכח נתוני התחלואה חסרי התקדים וסיכון השיא במערכת החינוך", כתב ראש העיר לתושבים. "הורים שיכולים להימנע מלשלוח את הילדים מחר למערכת החינוך- טוב שיעשו כך. מצב התחלואה במערכת החינוך מעולם לא היה חמור יותר, ובמקביל מערך החקירות האפידמיולוגי המחוזי קרס אל מול העומס. אסור לנו למעוד במה שנראה כגל האחרון - אך האלים מכולם".
אחריו הודיע ראש העיר בת ים צביקה ברוט על סגירת כיתות ה' עד י': "אנחנו עובדים כל הזמן מסביב לשעון כדי להוריד את התחלואה בעיר, ועד היום הצלחנו בעזרת המודל שלנו לשמור על התושבים בכל גלי הקורונה. כיום יש מאות תלמידים חולים או שנמצאים בבידוד. חשוב שנמשיך לעשות הכל לשמור על החיים ולמנוע תחלואה הן בקרב הילדים והן בקרב ציבור המבוגרים בעיר בת ים". גם ועד ההורים העירוני שהיה שותף לדיונים בנושא, הודיע כי הוא תומך בהחלטה.

בכחול לבן מתנגדים להידוק הסגר: "אין צורך לקבל החלטות דרמטיות כרגע"

בכחול לבן מתנגדים להידוק הסגר וסבורים שלנוכח שיעור המתחסנים הגדול ניתן "לחשוב מחוץ לקופסה" ולחפש פתרונות אחרים. שר המדע יזהר שי כינס דיון בהובלת פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' ערן סגל וד"ר אלעד ברקן. שי אמר בתום הדיון כי "ניתן לומר בזהירות רבה כי יש סימנים מעודדים להתמתנות ואולי אף ירידה במקדם ההדבקה R. הימים הקרובים חשובים מאוד לצורך הבנה של מצב התחלואה והשפעת הסגר הנוכחי על התמתנות קצב העלייה בה".
7 צפייה בגלריה
אכיפה בחוף הים
אכיפה בחוף הים
פרשים לצד אזרחים בחוף תל אביב
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
אנשים ב חוף ה ים ב תל אביב טיילת ב בזמן ה סגר קורונה
אנשים ב חוף ה ים ב תל אביב טיילת ב בזמן ה סגר קורונה
אווירת שגרה בסגר שלישי בטיילת של תל אביב
(צילום: יובל חן )
7 צפייה בגלריה
אנשים ב חוף ה ים ב תל אביב טיילת ב בזמן ה סגר קורונה
אנשים ב חוף ה ים ב תל אביב טיילת ב בזמן ה סגר קורונה
שבת בטיילת של תל אביב
(צילום: יובל חן )
7 צפייה בגלריה
אנשים ב חוף ה ים ב תל אביב טיילת ב בזמן ה סגר קורונה
אנשים ב חוף ה ים ב תל אביב טיילת ב בזמן ה סגר קורונה
בחוף תל אביב
(צילום: יובל חן )
"יש לנו זמן", הוסיף השר שי. "בניגוד לתדריכים הקודרים המושמעים מעל במות שונות - אין צורך להבהיל את הציבור עכשיו באיומים על הארכת הסגר בעוד ארבעה שבועות או החמרה כזו או אחרת של המגבלות. להיפך: המודלים שראינו בהערכת המצב הבוקר מראים שאולי אפשר להסתפק בסגר הנוכחי, שנגמר ביום ראשון בעוד שבוע, ללא הארכה או בהארכה לזמן קצר וידוע מראש. אין צורך לסגור את מערכת החינוך. לצעד כזה אין השפעה משמעותית על המודלים של המומחים. אין צורך לקבל החלטות דרמטיות כרגע".
עוד אמר שי, כי "הציבור חייב לקבל שקיפות מלאה בנושא תחזית החיסונים. 3.8 מליון חיסונים שכבר הגיעו לארץ הם בסיס לתחזית ריאלית אופטימית. אבל ברגע שנקבל שקיפות למשלוחים הבאים יהיה אפשר לבנות הערכת מצב אמיתית ונכונה. אני קורא למשרד הבריאות לשתף את תחזית הגעת החיסונים הבאים לארץ באופן מפורט ומדויק ככל הניתן במסגרת מגבלות הסכמי הסודיות עם יצרניות התרופות. - אם כבר נשקלים צעדים נוספים, אפשר להפחית את כמות המתכנסים בשטח סגור לחמישה בני אדם, כמו שעשו במספר לא קטן של מדינות אחרות.
"זו השפעה דרמטית לא פחות מסגירת מערכת החינוך, אולי אפילו יותר. אני קורא לציבור לנהוג באחריות ולמלא אחר הוראות הסגר במלואן. הקטנת התחלואה באמצעות הסגר הנוכחי ובנוסף התקדמות מבצע החיסונים יכולים להעביר אותנו לשלב של החלמה ויציאה מהמשבר, מבלי שניאלץ לצעדים מגבילים נוספים. עכשיו זה באמת תלוי בנו, בכולנו". שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה אמרה אמש: "אין שום סיבה לאפשר סגר מלא, בטח כשהחיסונים מתקדמים. הנגיף לא צריך להרוג את הכלכלה ואת הציבור".
7 צפייה בגלריה
פרסום סגר שלישי תלמידים עם מסכות בבית ספר ברחובות
פרסום סגר שלישי תלמידים עם מסכות בבית ספר ברחובות
מערכת החינוך תיסגר שוב? מסתמן שלנתניהו אין רוב
(צילום: רויטרס)

נתניהו ואדלשטיין באום אל פחם: "סגר הדוק וחיסונים יורידו את התחלואה"

ביום שישי פגשו נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין את המתחסן המיליון בישראל במתחם חיסוני הקורונה באום אל פחם. נתניהו אמר בביקור: "הבעיה שלנו כזאת: אם המחלה משתוללת, יהיה לנו קשה לעצור את מקרי המוות. הרבה יותר טוב לנו לעשות סגר קטן של כמה ימים, סגר הדוק, וכך, עם החיסונים, נוריד את התחלואה".
"אבל אם אנו לא מהדקים", המשיך נתניהו, "התחלואה עולה במהירות עצומה, גיאומטרית. אנו יכולים לחסן 150 אלף ביום, אבל הנגיף עולה הרבה יותר מהר. מה שצריך זה להדק לכמה ימים - לא יותר - ואז לפתוח. אני מקווה שהפוליטיקאים יתעשתו ויעזרו לנו. אנו בודקים כרגע את האפשרויות. אפשר למצוא כמה דברים להדק".
לדברי נתניהו, "נבדוק את עניין מערכת החינוך; להדק לכמה ימים ולפתוח אחר כך. במקום שהכול יהיה פתוח והתחלואה תעלה ותעלה ולא נספיק להציל אנשים שיילכו לעולמם. למה? בגלל פוליטיקה קטנה? זה חוסר אחריות. כשיש מגיפה כולם נכנסים מתחת לאלונקה. קופות החולים, מנהיגי הציבור הערבי והיהודי, סגר מהיר והדוק ואחר כך לפתוח. זה יעזור לנו".
עוד אמר נתניהו: "ברגע שכמות המתחסנים תגיע למסה קריטית, נוכל לפתוח את המסחר, החנויות, המסעדות; נוכל גם לטוס לחו"ל, לעשות עסקים ולטייל בכל המדינות שעשינו עמן שלום. ישנה אחריות וחוסר אחריות. האחריות היא להביא את החיסונים ולהפיץ אותם, וחוסר האחריות הוא לאפשר במקביל למחלה להשתולל. לצערי, מסיבות פופוליסטיות מנעו מאתנו לעשות את הסגר הקטן וההדוק שרצינו ושיציל מאות בני אדם ומשפחות במדינת ישראל. רצינו סגר קטן ומהודק ופתיחה מהירה של הכלכלה יחד עם חיסוני הבזק, לצערי זה לא קרה ולכן אני מנצל את ההזדמנות כאן ואומר - אנחנו נמשיך להביא את החיסונים ואני קורא לציבור להתחסן".
7 צפייה בגלריה
יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין
שר הבריאות יולי אדלשטיין
(צילום: הדר יואביאן)

אדלשטיין: "להכריז על סגר הדוק כמה שיותר מהר"

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי "כל דבר שנשאר פתוח פורם את הסגר. אם רוצים משהו קצר ואפקטיבי, צריך להיות סגר מלא ככל הניתן. זה מה שהצענו לממשלה - ודחו אותנו. יש המון פרצות בנושא של העבודה. אנו מבקשים להגדיר את העבודה החיונית בלבד".
אדלשטיין אמר עוד: "היום אין סגר. לא צריך להיות אפידמיולוג. צריך להיות אדם בעל עיניים. יש ירידה מינימלית במגעים כתוצאה מכך שיש אזרחים שומרי חוק. אם זה תלוי בי - צריך להכריז על סגר הדוק כמה שיותר מהר".
לגבי מבצע החיסונים אמר אדלשטיין כי בעוד שבוע או 10 ימים, יבקש משרד הבריאות מהקופות לא לקבוע תורים חדשים ולהתרכז רק בחיסון השני. "וזה מביא אותנו לתוצאה שעד סוף ינואר יהיו לנו 1.8 מליון מאזרחי מדינת ישראל בסיכון שחוסנו פעמיים. בתחילת פברואר נתחיל את הגל הבא של חיסון האזרחים בתיעדוף כזה או אחר. אין לנו ידיעה על הקדמה של הגעת החיסונים ובכל רגע נתון יש מספיק חיסונים לחיסון השני".
בתוך כך, בימים האחרונים נרשמה התפרצות קורונה ביישובי דרום רמת הגולן: יותר מ-100 בני אדם חלו בעקבות ההידבקות בנגיף ויותר מ-1,000 תושבים נכנסו לבידוד. בשל ההתפרצות לא יתקיימו לימודים ברוב מוסדות החינוך ביישובים אלה. במועצה הודיעו כי לא יתקיימו לימודים במעונות ובגנים ביישובים חספין, נוב ואבנ"י אית"ן.
בתי הספר הבאים יפעלו בלמידה מרחוק: "גולן" בחיספין, תלמוד תורה "גולני" בחיספין; הישיבה התיכונית בחיספין; "אולפנת איל ברמה" בנוב; "הצבי בנים" בקשת; "אהבת בנות" בקשת; "מעיינות" בנטור; ישיבת אלוני הבשן ואולפנת "גולן" בקצרין. כמו כן, ביישובים הבאים לא תתקיים פעילות חברתית, אלא מרחוק: חד- נס, חיספין, נוב, אבנ"י אית"ן, יונתן, קשת, אלוני הבשן ורמת מגשימים.
פורסם לראשונה: 20:54, 02.01.21