בבית המשפט המחוזי נמשך הבוקר (יום ד') שלב ההוכחות בתיק 4000, שבמסגרתו מואשם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בגין חלקו בפרשת וואלה-בזק. עד המפתח, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, ממשיך זה היום השלישי ברציפות לתאר את מערכת היחסים בינו לבין מי שהיו בעלי השליטה בבזק, בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', הנאשמים שהעניקו לנתניהו סיקור אוהד ומוטה בתמורה להטבות רגולטוריות לעסקיהם. בדיון הוא הסביר שהקליט במהלך שנה וחצי עשרות שיחות עם בני הזוג אלוביץ'. כל הנאשמים בתיקי האלפים מכחישים את המיוחס להם, ובהמשך ההליך המשפטי עורכי דינם יוכלו לבצע חקירה נגדית לעדי התביעה.
11 צפייה בגלריה
תיקי הראיות בבית המשפט
תיקי הראיות בבית המשפט
תיקי הראיות בבית המשפט, הבוקר
(צילום: גיל יוחנן )
11 צפייה בגלריה
אילן ישועה
אילן ישועה
אילן ישועה, היום. "לתקוף אחרים מהימין"
(צילום: רפי קוץ )
"לא התבקשתי להיטיב עם מישהו אחר מהימין" בפתח הדיון חזרה הפרקליטה יהודית תירוש, ראש צוות תיק 4000, לעדותו אתמול על הפגישה הלילית שבמהלכה ביקשו בני הזוג אלוביץ' מישועה למחוק את ההתכתבויות ביניהם ואת קבוצת הווטסאפ המשולשת, שכללו הוראות לסיקור הנוגע לבנימין נתניהו ומשפחתו באתר וואלה.
ישועה התייחס לכך שבמהלך התיאום ביניהם הציעו בני הזוג אלוביץ' להסביר את הסיקור האוהד לנתניהו בתמיכה אידיאולוגית לאיש ימין: "אכן לאורך השנים הטיעון הזה הוצג בפני גם על ידי שאול וגם על ידי איריס. הוצג לי גם מעת לעת בעצימות יותר נמוכה 'הוא חבר, לא נהיה קטנוניים'. יש פעמים ששאול אומר 'לא אכפת לי מעיתונאות, אכפת לי מהנזק שעלול להיגרם לבזק'".
עו"ד תירוש שאלה עד כמה ביקשו ממנו בני הזוג אלוביץ' להיטיב עם גורמים נוספים מהימין, וישועה ענה: "לא זכור לי כרגע שביקשו להיטיב עם מישהו מהימין. בדרך כלל ביקשו לתקוף אנשים אחרים מהימין".
11 צפייה בגלריה
שאול אלוביץ' בדיון תיקי האלפים
שאול אלוביץ' בדיון תיקי האלפים
שאול אלוביץ' בדיון תיקי האלפים
(צילום: יואב דודקביץ)
בהמשך הדיון אמר ישועה: "שאול אלוביץ' הנחה אותי לבצע את מה שזאב רובינשטיין מבקש. הוא איש הקשר לבית ראש הממשלה, בעיקר לשרה נתניהו, וגם למר נתניהו. הוא חבר של שאול שהוצג כחבר. אמר לי שאני צריך לבצע כי הוא עובד איתם". במקביל הוצגה לו התכתבות שבה ציין "אין לי שום בעיה שהבן (יאיר נתניהו) יעבוד מולי החלטה שלכם".
הקלטת השיחה עם המנכ"לית: "אנחנו במקום מסוכן" התביעה מציגה הקלטת שיחה של ישועה עם מי שהייתה מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר. ישועה נשמע אומר בין היתר: "תהיה חקירת משטרה אצלי ואצל שאול. דיברתי עם שאול. אי אפשר בימים כאלו בכלל, עכשיו ברור לי שאסור לעשות את הדברים הללו. זה מאוד מסוכן. אין חצי עיתונות, אי אפשר כאן להתערב. נצטער על כל שטות שאנחנו עושים, צריך להבין את ההשלכות, אנחנו במקום מסוכן סטלה. תפקיד העיתונות לבקר את השלטון והמערכת הציבורית צריך להבין את זה".
עו"ד תירוש שאלה את ישועה איך הוא הבין את דבריה של הנדלר, "זה טירוף, שלא נחטוף על זה", והוא ענה: "הבנתי שהם מודאגים שאנחנו כותבים נגד ביבי, שבזק תחטוף על זה".
על הנדלר הוא הוסיף: "היו כמה פעמים בעבר שכשהייתי מגיע לשאול במטה בזק היא הייתה לפניי ואני אחריה. נפגשים ביציאה. היא קוראת לי לחדר חזרה איתו ונוזפת בי שאנחנו בוואלה עשינו השבוע כתבה כזו או אחרת וזה לא טוב. הקונטקסט היה ברור".
11 צפייה בגלריה
המנכ"לית לשעבר סטלה הנדלר. "הייתה נוזפת בי"
המנכ"לית לשעבר סטלה הנדלר. "הייתה נוזפת בי"
המנכ"לית לשעבר סטלה הנדלר. "הייתה נוזפת בי"
(צילום: מוטי קמחי)
"אור אלוביץ' אמר לי: 'יש לך עורכת חדשה'" ישועה מתייחס לקבוצת ווטסאפ שפתח אור אלוביץ' (בנם של שאול ואיריס) וכוללת גם את אביו. הקבוצה מתנהלת אחרי "שיחת השיבוש" שבה התבקש למחוק התכתבויות קודמות. לדבריו הוא המשיך לקבל מסרים מהמנכ"לית הנדלר ומאור אלוביץ' על דאגה שסיקור רגיל של נתניהו יגרום לכך שבזק תפסיד.
ישועה: "אני מזכיר - האתר כבר פועל בצורה חופשית ועולות ידיעות ביקורתיות על ראש הממשלה. וכותב אור אלוביץ': 'אני מבין שנלקחה החלטה על ידכם שנחזיר את כספי יד 2 בריבית דריבית' (וואלה העבירה דיבידנד לבזק בעקבות עסקת מכירת יד 2). הוא מרמז פה על הנזק הגדול בסיקור. כך הבנתי את המסר. אמרתי לו שמבחינתי זה נגמר ולא אעסוק בזה. אור נזף בי על זה שוואלה התיר כל רסן וזה לא בסדר מה שאנחנו עושים וזה יגרום נזק לבזק, לא בסדר שוואלה נוקטת בקו עצמאי שמבקר את ראש הממשלה".
עו"ד תירוש: איזה שיח היה לך עם אור? ישועה: "מעט מאוד. אור כמעט לא היה מעורב, רק בפיקים ספציפיים, מקרים בודדים. הייתה פעם אחת, אחרי בחירות 2015, שבקבוצת ווטסאפ של היועצים הוא אמר 'ברכות, הבאת לו את הבחירות. עכשיו ביבי יעשה מה שבזק מצפה ממנו'. אחרי ששאול הנחה שאיריס תעבוד איתי בשוטף, ביולי 2015, אור פגש אותי ואמר 'יש לך עורכת חדשה עכשיו' וצחק".
11 צפייה בגלריה
ניר חפץ בדיון תביעת חוק איסור לשון הרע נגד השר אמיר אוחנה
ניר חפץ בדיון תביעת חוק איסור לשון הרע נגד השר אמיר אוחנה
ניר חפץ. מינויים עברו דרכו
(צילום: מוטי קמחי)
ישועה: מינויים אושרו ע"י אנשי נתניהו, ניר חפץ ורן ברץ על ההתערבות במינוי בכירים באתר סיפר ישועה: "הייתה מעורבות של שניהם (בני הזוג אלוביץ'). זה התחיל עם טלי בן עובדיה שמונתה לעורכת ראשית. לאחר מכן הייתי צריך לאשר הכל עם שאול ואיריס. במקרים מסוימים היה צריך לשאול גם את ניר (חפץ) ורן (ברץ). רציתי לחזק את וואלה כגוף חדשות על ידי טאלנטים, והזכרתי את השם של איילה חסון. נאמר לי על ידי שאול שהיא אולי טובה אבל יהיה קשה לנהל אותה. היא עיתונאית עצמאית, לא יהיה אפשר לנהל אותה, אי אפשר להגיד לה תורידי כותרת. היא לא תעשה ראיון עם ראש הממשלה ונשנה ונערוך אחר כך.
"נקבעה נורמה שכל עורך ראשי וכל תפקיד בכיר צריך לאשר מולם ומול אנשי ראש הממשלה. הייתה התכתבות בינינו בנוגע ליואב גולן. הם אמרו לא להביא את יואב גולן כי יואב גולן יותר גרוע מבן כספית.
"אחרי טלי בן עובדיה הובא ינון מגל והוא מתנגד לדברים. אז גם על ינון מגל נאמר שהוא לא בסדר, צריך להיפטר ממנו. השיחות רובן היו עם שאול. התחיל להיווצר לחץ עליי, על ינון מגל, ואני לוחץ, ובסוף הראנו לו את הדרך החוצה. הוא התפטר".
תירוש: למה להיפטר מינון מגל? הרי זה לא סוד שהוא איש ימין. ישועה: "זה לא היה קשור לדעות הפוליטיות שלו. לא ביקשנו ממנו לכתוב משהו שמאלני או ימני. הוא היה מתקומם נגד הסיקור המוטה. אחרי זה הבאנו את אבי אלקלעי. הוא היה צריך להיות בתקופת מבחן ואז הזוג אלוביץ' אמרו שצריך לזרוק אותו".
11 צפייה בגלריה
ינון מגל. "נאמר עליו שהוא לא בסדר"
ינון מגל. "נאמר עליו שהוא לא בסדר"
ינון מגל. "נאמר עליו שהוא לא בסדר"
(צילום: קובי קואנקס)
בעקבות העורך החדש: "שרה כועסת, ביבי כועס" ישועה מספר על הכתבה של תחקירן "הארץ" גידי ויץ, שחשף את ההתנהלות בוואלה בכל הנוגע לסיקור נתניהו: "הוא פרסם באוקטובר 2015 כתבה על הקשר בין סיקור מוטה בוואלה ובין הטבות רגולטריות בבזק, וסקר את זה עם עדויות עיתונאים וטען שהיועמ"ש צריך לבדוק את זה. זו הייתה הפעם הראשונה שקיבלתי סימן אזהרה. הייתה איזושהי הפוגה ועברתי תהליך. החלטתי החלטה אסטרטגית שאני אפעל נגד מה שהם (בני הזוג אלוביץ') רוצים.
"אמרתי אני אביא את אבירם אלעד והסברתי להם שהוא ימני. איך הסברתי? אמרתי שהוא סגן אלוף בדובדבן. ואז הסתבר שהוא פעם כתב מאמר סביב נושא הגרעין וקרא לראש הממשלה להרפות מהנושא. ביום שיצאה הודעה לעיתונות התחילה סאגה נוראית של לחצים משאול ואיריס שעשינו טעות נוראית וזו בעיה וזה גורם לנזק ביניהם לבין לשכת ראש הממשלה. שרה כועסת וביבי כועס. איריס עשתה עליו חיפושים בגוגל וניסתה להסביר לסביבת ראש הממשלה שזה בסדר. היא אמרה 'אין מצב שהוא שמאלני'".
ישועה מדגים את הנורמה שהתקבעה סביב מינוי בכירים באתר: "יום הגעתו (של אלעד) בנובמבר 2015 היה אחד הימים השחורים ביותר בימי בוואלה. הובהר לי מראש שהוא מובא לתקופת מבחן ו'אוי ואבוי אם יהיה הדבר הכי קטן', ו'נביא שני כתבים מהימין'. רצו להביא את אראל סג"ל ושמעון ריקלין. ביום הגעתו כבר היו ועדות חקירה ונושאים שקשורים לראש הממשלה והיה רצף לחצים ודרישות, והוא סייע בהתחלה. אמרתי לו 'תעבור את זה'. יום אחר כך שאול התפוצץ עליי. 'הוא גמר אצלי'. הוא לחץ כל הזמן שאפטר אותו. איריס ניסתה לפעול מול שרה בערוצים שונים להכשיר אותו זה מה שאמרה לי".
11 צפייה בגלריה
רן ברץ. פגישת תיאום בבית משפחת אלוביץ'
רן ברץ. פגישת תיאום בבית משפחת אלוביץ'
רן ברץ. פגישת תיאום בבית משפחת אלוביץ'
בחירת הכתבים והעורכים ישועה נשאל על התהליכים סביב בחירת, מינוי והתמודדות מול כתבים באתר: "הזמינו אותי לפגישה עם רן ברץ (שהיה לתקופה במערך הדוברות של נתניהו). זו הייתה פגישה בבית של איריס ושאול, על זה שרוצים להפוך את וואלה ליותר ימני ושהוא (ברץ) יהיה ציר שיעבוד איתי כי עד אז עבדתי מול ניר חפץ".
לדבריו נדרש דיון לגבי כל כתב בנושא פוליטי מדיני, ולפעמים גם בענייני רכילות, שנגעו למשפחת נתניהו: "את רוב האש ספג אמיר תיבון, כתב מדיני. הם מאוד לא אהבו אותו. שאול ואיריס דרשו לפטר אותו. כעסו עליו בבית ראש הממשלה כי הוא כותב ביקורתי ובצורה רעה. לגבי טל שלו, כתבת פוליטית שאגב אוהבת את ראש הממשלה, שאול ואיריס אמרו שלא מרוצים ממנה. אמרו שהוציאה לה כרטיס אדום.
"ערן טיפנברון היה עורך ynet במשך כמה שנים. בשלב מסוים נוצר קשר ביני לבינו. הוא הציע את עצמו להיות העורך הראשי של וואלה. יידעתי את שאול ואיריס שיש אפשרות כזו ואז הייתה סדרה של שיחות והתכתבויות והשם שלו עולה ויורד. הייתי אמביוולנטי לגביו. רציתי שיבוא כי עייפתי מכל הסיקור המוטה וידעתי שערן ידע לעשות את זה טוב. הוא בא מ-ynet והם יודעים לעבוד כך. כלומר, אם לבעלים של העיתון יש רצון מסוים, העורך הראשי יודע להוציא את זה לפועל בצורה מסוימת. איריס ושאול אמרו שצריך לבדוק. ניר חפץ להבנתי היה נלהב. אבל התשובה לגביו הייתה שלילית וירדה מהפרק".
על דבריו לגבי התנהלות טיפנברון ב-ynet שאלה השופטת פלדמן את ישועה: "אתה אומר את זה מידיעה אישית?". ישועה: "לא. קראתי בברנז'ה שככה זה".
תחילת ההקלטות: חשד לסחיטה בוואלה התובעת תירוש הציגה על המסך פלט ווטסאפים שהופק מהטלפון של ישועה. היא שאלה אותו: עד כמה, אם בכלל, לפני שהגעת לחקירה ובמהלך השנים, עשית בווטסאפים האלה חיתוכים, מחיקות? ישועה: "לא עשיתי".
בדיון הסביר ישועה מדוע מלכתחילה הקליט שיחות: "ביולי 2015 קיבלתי שיחת טלפון מעו"ד ללוש מטבריה, שאמר שהאקר הצליח לפרוץ לתוך הרשת הפנימית של וואלה וישמח לתת לנו את המידע תמורת תשלום. פריצה לתוך המייל של וואלה זו קטסטרופה. התרשמתי שזה מגיע לכיוון סחטני. התקשרתי לקב"ט של בזק שהפנה איתי ליחידת הסייבר של 433. אמרו לי שכדאי להקליט את השיחה עם העו"ד. אמרו לי להקליט את השיחות ולהשתמש באנדרואיד. יש לי אייפון ויש לי אנדרואיד על אותו מספר.
"התחלתי לקבל שם שיחות. השיחות שבחרתי לקבל באנדרואיד הוקלטו אוטומטית. מאותה התקופה, כשאיריס ושאול טלפנו אליי עניתי בטלפון הזה. לפעמים כשהייתי מתקשר אליהם זה היה מהטלפון הזה (המקליט)".
עו"ד תירוש: למה ענית לשאול ואיריס עם הטלפון כשאתה יודע שהוא מקליט? ישועה: "כי הייתי ברצף של הקלטות. אנחנו מדברים אחרי שנתיים וחצי שיש עליי מסע של לחצים. יש ימים מטורפים ששאול מתקשר והם צועקים. זו תקופה של הקלטות של שנה וחצי. כ-70 הקלטות יש בשנה וחצי בין מאות שיחות שהיו בינינו. היו כמה פעמים שהקלטתי את ניר חפץ, שי חייק, אחת עם סטלה ואחת אולי עם אור".
11 צפייה בגלריה
אילן ישועה
אילן ישועה
אילן ישועה בבית המשפט. "התהפכה לי הבטן"
(צילום: רפי קוץ )
עו"ד תירוש: מחומר החקירה עולה שבמכשיר הזה יש גם שיחות מחוקות. מה אתה יכול לומר על זה? ישועה: "לא זכרתי שמחקתי ואני לא זוכר גם היום. זה היה טלפון משני. אני רגיל להשתמש באייפון. הופתעתי בחקירה שאמרו לי שמחקתי שיחות. לא עשיתי שום שינויים בשיחות ולא הקשבתי להקלטות של השיחות. לא היה לי נוח להקשיב לעצמי בהקלטות, לא נוח לשמוע את עצמי קורא לכתבים בשמות גנאי, מתחנף לבוס שלי ומסכים אותו. התהפכה לי הבטן. הצטערתי על היום שהבחור הזה פרץ לוואלה".
"אני הורג אותך, זה ימנע אישור yes" ישועה הסביר בדיון על ההתנהלות באתר וואלה בכל הנוגע למיקום והדגשת ידיעות הנודעות לנתניהו, על פי הנחיות שקיבל מאלוביץ'. עו"ד תירוש הציגה לו הודעת ווטסאפ ששלח ב-25 בינואר 2015 (כחודשיים לפני הבחירות) לאלוביץ' ובה כתב: "כבר עלה בטעימה, הנחיתי לקבור".
מדובר בידיעה שעסקה בהתפרצויות זעם לכאורה של שרה נתניהו, לפי תצהיר שהגיש אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי. ישועה: "בעמוד הבית של וואלה יש כותרת ראשית, ומתחת לידיעה הראשית יש שלוש או ארבע ידיעות שנקראות 'טעימות'. הן נמצאות בחלק העליון שהגולשים רואים מיד. אני אומר לשאול 'הנחיתי לקבור', כלומר, עוד רגע לא יהיה. אני לא יודע אם התכוונתי לדרדר את האייטם למטה או לסלק לגמרי".
11 צפייה בגלריה
שרה נתניהו ידיעה וואלה
שרה נתניהו ידיעה וואלה
הידיעה שהוסרה מוואלה ב-25 בינואר 2015
הידיעה המדוברת על שרה נתניהו נמחקה לגמרי, ועו"ד תירוש שאלה את ישועה אם זה צעד מקובל. ישועה: "זה חריג בצורה קיצונית. זה אומר שאם מישהו יחפש את הכתבה בגוגל, הוא יגיע לעמוד שגיאה".
תירוש: עד כמה היה בינך לבין שאול שיח של דרדורים על כתבות לא בהקשר של נתניהו? ישועה: "לגבי דרדור ובטח קבירה של ידיעות, זה נעשה בהקשר של ראש ממשלה ובני משפחתו. לא זכור לי מקרה אחר".
ישועה התבקש לבקשתו "להוריד מכל מקום, גם מקידום בפייסבוק". לדבריו, מדובר בקידום של ידיעות "תותחיות" באתר וואלה שנעשה באמצעות פייסבוק ונועד להזרים את הגולשים לוואלה.
התכתבות נוספת שהוצגה בדיון הייתה של הודעת ווטסאפ ששלח אלוביץ' לישועה באותו יום, ולפיה: "אני הורג אותך, תוריד מיד, זה ימנע אישור yes".
הסנגורית של איריס אלוביץ', מיכל רוזן עוזר: "למאשימה יש טענה כי זה קשור לכתבות על שרה נתניהו בנושא עובדי המעון. אני שואלת, שיהיה קישור לכתבה".
עו"ד תירוש: לגבי "תוריד מיד, זה ימנע את אישור יס", מה הקשר בין כתבה לבין אישור יס? ישועה: "שאם אני לא מוריד את זה מיד - זה ימנע את אישור יס. הבנתי בגדול שצריך לקבל החלטה רגולטורית שקשורה למכירה של המניות, שתאפשר לבזק לקנות את המניות של יס שנמצאות בידי יורוקום, בידי שאול".
הפרקליטה הציגה כתבה ב-ynet ובה דיווח על הסרת הידיעה מוואלה. ישועה כתב אז לאלוביץ' "תהיה זהיר מאד, כל כתבה שנעלה עכשיו תגרום לנו גם נזק עצום". בדיון היום הסביר ישועה: "ידיעה כזו שעולה חושפת את טיב הקשר בין ראש הממשלה ובינינו, וזה לא דבר שהם רצו שיהיה באור השמש".
11 צפייה בגלריה
ציפי לבני
ציפי לבני
ציפי לבני. "אתה לא חושב שהגזמנו איתה?"
(צילום: טל שמעוני)
"אנחנו לא צריכים חתימה של ציפי השבוע"
בהמשך עברה התובעת להתכתבות אחרת בין אלוביץ' וישועה, שעסקה בידיעה שכותרתה הייתה ציטוט של ציפי לבני, אז מספר 2 במחנה הציוני שהתמודדה בבחירות 2015 מול בנימין נתניהו והליכוד:
אלוביץ': אתה לא חושב שהגזמנו עם ציפי? ישועה: לא, אי אפשר לא לצטט את מנהיגי המפלגות. אלוביץ': הכותרת נוסחה ב-ynet. ישועה: לפחות זה לא בראשית. הכותרת זה ציטוט של ציפי, אי אפשר שלא לצטט אותה. אלוביץ': אנחנו לא צריכים חתימה של ציפי השבוע. כדאי להבחין בין עיקר לטפל (לדברי ישועה, הוא רמז לחתימה הדרושה של נתניהו לעסקת יס, נ"פ).
בדיון ביקשה הפרקליטה מישועה להסביר את השיחה, והוא ענה: "יש כנראה ידיעה שהיא לא בראשית, אבל נמצאת בעמוד הבית ומביאה ציטוט של ציפי לבני. היתה ידיעה נגד ראש הממשלה או אשתו. הכותרת הייתה נגד ואני מתבקש להסביר למה שמתי ידיעה עם ציטוט של אחת מהמנהיגות המתחרות. אני לא יכול לשים רק תגובות של נתניהו. היה סיכום שבדברים רגישים נגד ביבי לא עולים ראשונים, כי אז כאילו לא הובלנו את זה".
השופטת פלדמן ביקשה מהפרקליטה תירוש לא להתעכב על כל התכתבות. זאת לאחר שפרקליטו של אלוביץ', ז'ק חן, העיר שוב כי הוא לא מכיר את ההתכתבויות והוא שומע עליהן לראשונה בבית המשפט. "כך אי אפשר להגן על זכויות", אמר.

דברי הפתיחה והפגישה הלילית - תחילת שלב ההוכחות

אתמול ושלשום סיפר ישועה כי בתקופה המדוברת הורה לו אלוביץ' לבצע באתר את הוראות המתווכים מטעם ראש הממשלה ורעייתו: "נאמר בבירור שיש עניינים רגולטוריים, אמרו שאם נתניהו יכעס - זה יפגע בהחלטות רגולטוריות של בזק". עוד העיד ישועה על איריס אלוביץ', שלדבריו אמרה "להוריד משהו כי השבוע נתניהו צריך לחתום לנו".
כמו כן סיפר ישועה שכאשר התברר לבני הזוג אלוביץ' שנערכת חקירה שעלולה להיות קשורה ליחסיהם עם ראש הממשלה, הם ביקשו ממנו למחוק את ההתכתבויות ביניהם בעניין ולהשמיד את הטלפון הנייד שלו.
את שלב ההוכחות פתחה ביום שני התובעת הראשית במשפט, המשנה לפרקליט המדינה לאכיפה כלכלית ליאת בן ארי, בכך שייחסה לנתניהו בניסיון "לסחור" בכוחו השלטוני. ראש הממשלה הגיב בהצהרה שבה טען כי "הפרקליטות במסע ציד", וכי "מדובר בניסיון הפיכה שלטוני".
פורסם לראשונה: 09:10, 07.04.21