יממה חלפה מאז פיצוץ מטען החבלה אתמול (שני) בבוקר בצומת מגידו, וסימני השאלה עדיין רבים. במערכת הביטחון ההערכה המובילה היא שמקור הפיצוץ, שממנו נפצע שרף אלדין (21) מהכפר סאלם, הוא פיגוע על-רקע לאומני - אבל איפול מוחלט מוטל על הפרשה. הלילה לא השתתף שר הביטחון יואב גלנט בהצבעות על חוקי המהפכה המשפטית.
אתמול, במשך שעות ארוכות הכבישים באזור צומת מגידו היו חסומים לתנועה על-רקע סריקות מחשש להימצאות מטעני חבלה נוספים או נוכחות של מעורבים בהנחת חומר הנפץ בשולי כביש 65. לאלדין אין עבר פלילי, ולגורמי החקירה ובכללם שירות הביטחון הכללי לא ידוע על כוונה לפגוע בו - עובדות שמחזקות את החשד לפיגוע על רקע לאומני. הסימנים בזירה מעידים שאכן מדובר בפיגוע. בתום הסריקות באזור לא אותרו מטענים נוספים.
4 צפייה בגלריה
טהא אביו של שרף אלדין שנפצע בצומת מגידו
טהא אביו של שרף אלדין שנפצע בצומת מגידו
"מעניין אותנו רק ששרף יתעורר במהרה". טהא אלדין, אביו של הפצוע
(צילום: איתן גליקמן)
אלדין עצמו מאושפז בבית החולים רמב"ם, ומצבו מוגדר קשה. מנהלת היחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי, ד"ר ג'ניה מחאמיד, מסרה כי הוא מורדם ומונשם, וכי מצבו מוגדר קשה אך יציב. הוא סובל מפגיעת ראש קשה, מספר שברים ופגיעת רסיסים שונים בחלקי גופו.
סובחי אלדין בן ה-23, אחיו של שרף, נמצא צמוד למיטתו בבית החולים. הוא הסביר כי "לאחי יש פגיעת ראש ופציעות נוספות קשות, אנחנו מבינים שזה מורכב ומתפללים שהוא יצא מזה. לא מבינים בכלל מה קרה. אחי איש חרוץ, עבד בלילה לפרנסתו בשילוט בכבישים, ואז בדרך הביתה לסאלם קרה הפיצוץ הגדול. אנחנו לא מבינים מה קרה לנו, איזו פציעה קשה יש לו, ומתפללים לטוב ושיצא מהמצב הקשה שבו הוא מצוי. אנחנו מבינים שיש חקירה ורק רוצים ששרף יתאושש. אנחנו מבינים שהפציעה קשה מאוד".
האב טהא הוסיף בדאגה: "שרף במצב קשה מאוד, מצב העיינים שלו קשה מאוד והוא אמור להיות מנותח בעוד יומיים שוב. שרף הוא ילד מדהים - לומד כסטודנט ועובד בלילה, הכל לא קשור אלינו. הוא עובד בלילות בתשתיות כבישים, הוא חלם להיות הנדסאי בניין. בהתחלה שכן צלצל אלי ואמר לי שזיהו את הרכב של בני. ידעתי שהוא לא קשור לכלום. גורמי הביטחון כלל לא דיברו איתנו - לא המשטרה ולא השב"כ. אותנו מעניין רק ששרף יתעורר במהרה, זה מורכב ויקח זמן רב, הפציעה מורכבת מאוד".
4 צפייה בגלריה
זירת הפיצוץ
זירת הפיצוץ
סמוך לזירת הפיצוץ בצומת מגידו
(צילום: שרון צור)
אם אכן יתברר שמדובר בפיגוע טרור, מדובר ברצף חריג ויוצא דופן בשנים האחרונות של שימוש במטעני חבלה על-ידי מחבלים. רק בשבוע שעבר, שעה קלה אחרי הפיגוע ברחוב דיזנגוף, התלקח מטען חבלה באוטובוס בביתר עילית. ככל הנראה היה ניסיון לפוצץ את המטען מרחוק אחרי שהמחבל ירד מהאוטובוס, אבל עקב תקלה הוא לא התפוצץ. המחבל נעצר יממה לאחר מכן.
בבוקר שלפני הפיגוע בדיזנגוף וניסיון הפיגוע בביתר עילית חיסלו לוחמי יחידת המסתערבים במג"ב איו"ש שלושה מחבלים בכפר ג'בע שליד ג'נין, ובתיעוד שפורסם נשמע פיצוץ מטען שהמחבלים נשאו איתם - במהלך נטרולו. השלושה ירו לעבר הכוחות מרכב עם לוחית רישוי ישראלית בכפר ג'בע, מעבר לקו הירוק ולא הרחק מזירת הפיצוץ במגידו.


4 צפייה בגלריה
המחבל , אסלאם פרוח
המחבל , אסלאם פרוח
המחבל אסלאם פרוח וזירת פיגוע המטען בירושלים
(צילום: עמית שאבי, יואב דודקביץ')
לפני חמישה חודשים נרצחו בירושלים אריה שצ'ופק (16) וטדסה טשומה (50), ממטען שהניח תושב מזרח ירושלים המזדהה עם דאעש. הוא הניח שלושה מטענים ותכנן כי יתפוצצו יחד באותה שעה באמצעות מערכת שאותה הפעיל דרך הסלולרי, אך לבסוף הם הופעלו בהפרש של כחצי שעה. המטען השלישי והגדול ביותר לא התפוצץ בשל תקלה. כשבוע לאחר מכן, נעצר המחבל אסלאם פרוח.
במערכת הביטחון הזכירו לאחרונה כי ארגוני הטרור עוקבים מקרוב ולא מצטערים על המתיחות הפנימית הניכרת. בנאומיו האחרונים איים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה על ישראל, ואמר לפני שבוע כי מה שקורה הוא "תחילת הסוף שלה". שבועיים לפני כן הוא טען כי "ישראל חוששת ממלחמת אזרחים, יש לראשונה התארגנויות של הגירה".
לדבריו, "יש משוואת הרתעה אמיתית בלבנון, אחרת המצב הזה לא היה אפשרי. בגלל המשוואה הזו הצד הישראלי לא מעז לפעול נגד החיילים הלבנונים ולא מפנה נשק אליהם, כי הוא יודע טוב מאוד שאנשי חיזבאללה עומדים מאחוריהם בכוננות מלאה ועוקבים אחרי כל צעד שלהם".

4 צפייה בגלריה
האמל"ח שנמצא סמוך לדלתון שבגליל העליון
האמל"ח שנמצא סמוך לדלתון שבגליל העליון
אמצעי הלחימה הישנים שאותרו ליד דלתון
בנתיבי ההברחות מלבנון אותרו בתקופה האחרונה ניסיונות העברה משמעותיים מאוד של אמצעי לחימה וסמים, וניסיונות ההברחה מלבנון אינם חדשים. בסוף השבוע מצאה קבוצת רוכבי טרקטורוני שטח סליק בהרים סמוך לדלתון שבגליל העליון. אתמול הגיעו חבלני המשטרה למקום ואיתרו משגרי רקטות ומוקשים נגד אדם.
בתחילה העריכו החבלנים כי פריטי האמל"ח הם משנות התשעים, אבל גורמים במחוז הצפוני עדכנו כי אמצעי הלחימה הוסלקו באזור ככל הנראה כבר בשנות החמישים ואולי קודם לכן, ערב הקמת המדינה. הם מוכרים כאמצעי לחימה ששימשו את הלבנונים. חבלני המשטרה פוצצו אותם אתמול בפיצוץ מבוקר.
ד"ר ניסן שריפי, תושב צפת ומומחה לתולדות צפת, אמר כי "מאז ומתמיד היה פיקוד צפון מטרה לטרוריסטים מלבנון. הרקטות - מסוג קטיושות S130 - נותרו בשטח, מכוונות לכיוון פיקוד צפון. גם המוקשים היו מוכנים לפעולה, כאילו עמד הזמן מלכת".