פחות מ-24 שעות לאחר שאושרה בממשלה העסקה להשבת החטופים במסגרתה ישוחררו לפחות כ-50 חטופים קטינים, אימהות ונשים מבוגרות בתמורה להפוגה בת ארבעה ימים לפחות בקרבות ושחרור אסירים פלסטינים, התייחסו אמש (רביעי) חברי קבינט המלחמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ, לפרטי העסקה במסיבת עיתונאים. חברי הקבינט טענו כי המתווה הנוכחי הוא טוב מאלו שהוצגו בפניהם קודם לכן, והבהירו כי מיד בתום ההפוגה הזמנית - תחודש המלחמה בחמאס ברצועת עזה עד למיטוט שלטונו ויכולותיו הצבאיות.
נתניהו אמר במסיבת העיתונאים: "אני רוצה לפנות למשפחות החטופים, אחינו ואחיותינו. כינסתי את הממשלה כדי לאשר את השלב הראשון במתווה החזרת החטופים. מאז תחילת המלחמה אני לא מפסיק לחשוב עליהם ועליכם המשפחות. נפגשתי איתכם, שמעתי מכם מה עובר עליכם. שמעתי מכם על הסיוט המתמשך, על ייסורי אי הודאות, על הדאגה שאיננה יודעת גבולות. כשאני נפגש איתכם, אתם מצמידים את התמונות של יקיריכם על החזה, לוח לבכם, ואני וחבריי מסתכלים על כל תמונה ותמונה. התמונות הללו הן ציווי לפעולה. מאז פרוץ המלחמה אנחנו אכן פועלים, ללא הרף, כדי להחזיר אותם הביתה, להחזיר את כולם. וכשאני אומר כולם אני מתכוון לכולם. כולל אורון והדר, אברה והישאם.
הגדרנו את מטרות המלחמה בצורה מפורשת. לחסל את החמאס, לשחרר את חטופינו ולהבטיח שביום שאחרי החמאס, עזה לא תהווה עוד איום על ישראל, אמרנו שנפעל לייצר את התנאים להחזרת החטופים. ויצרנו אותם. מה שסלל את הדרך למתווה הנוכחי הוא השילוב של שני מאמצים גדולים.
הכותרת
בין הבוץ העזתי להפוגה: לאן מתקדם התמרון הקרקעי בעזה?
23:33
המאמץ הראשון לחץ צבאי מסיבי, לחץ צבאי בלתי פוסק שאנחנו מפעילים על חמאס. אני רוצה לשבח את צה"ל ושב"כ על הפעולה העצומה שהם עושים לייצר את הלחץ הזה. המאמץ השני הוא הלחץ המדיני הגדול שאנחנו מפעילים לשחרור חטופינו. ניהלנו מו"מ קשוח, נלחמנו לשפר את המתווה.
שוחחתי עכשיו שוב עם הנשיא ביידן, הודיתי לו על שפעל לבקשתי מול המתווכים כדי להשיג שיפור משמעותי ואכן הושג. השילוב של המאמץ הצבאי והמאמץ המדיני הבשיל את התנאים להשבת חטופינו. אני מאמין שהשילוב הזה יאפשר גם את שחרורם של חטופים נוספים בשלבים הבאים.
המתווה שהושג לא יכלול שחרור רוצחים וכן כולל הסכמת נציגי הצלב האדום לביקורים אצל החטופים והעברת תרופות. שמעתי שיש מי שכופר בזה. הצלב האדום אמר שהוא לא שמע. אז הנה הסעיף המפורש, יתאפשר לצלב האדום לבקר את יתר החטופים ולספק להם תרופות נחוצות - ואני מצפה שהצלב האדום יעשה את העבודה שלו.
כראש ממשלת ישראל אני עומד לעיתים קרובות בפני החלטות קשות, בין בחירה קשה לבחירה קשה עוד יותר. כך בייחוד בנושא החטופים. המאמץ להביא את כולם הביתה נמשך כל הזמן. בעת הזאת אנחנו יכולים להשיג את שחרורם של תינוקות וילדים, אמהות ונשים, שחרב מונחת על צווארם. זוהי מצוות פדיון שבויים שיש לנו חובה מוסרית עליונה לממש. בתולדות ישראל שחררנו בני ערובה במבצעים כשהייתה לכך היתכנות, על אף המחיר היקר ששילמנו, בסבוי, אנטבה , סבנה וגם במלחמה הזאת.
שיחררנו בפעולה צבאית נועזת את אורי מגידיש, אבל לא תמיד מבצע צבאי אפשרי, ולכן אינינו ממתינים. אנחנו מנצלים כל שביב הזדמנות לשחרור חטופינו כי השבתם היא משימה קדושה. צה"ל וכל גורמי הביטחון תומכים באופן מלא במתווה. הם הבהירו אתמול, וחזרו והבהירו שביטחון כוחותינו יובטח בימי ההפוגה והמאמץ המודיעיני יישמר.
בזמן הזה צה"ל יערך להמשך המלחמה. לפנות בוקר הממשלה קיבלה החלטה. ואני מאמין בכל לבי וכך גם חבריי, שזוהי ההחלטה הנכונה. אזרחי ישראל, אני רוצה להיות ברור. המלחמה נמשכת. אנחנו נמשיך בה עד שנשיג את כל מטרותינו. להשיב את כל חטופינו, לחסל את החמאס, ולהבטיח שביום שאחרי החמאס, לא ישלוט בעזה גורם שתומך בטרור, שמחנך ילדיו לטרור, משלם למחבלים או לבני משפחותיהם. עזה לא תהווה יותר איום על ישראל, נחזיר את הבטחון הן לדרום והן לצפון.
אנחנו מנצחים ונמשיך להילחם עד לניצחון המוחלט. ואנחנו עושים זאת בזכות אמץ הלב של לוחמינו וההקרבה של בנינו ובנותינו גיבורי ישראל ואני תמיד זוכר , לניצחון הזה יש מחיר כבד, לוחמינו שמחרפים את נפשם למען כולנו, גיבורינו שנפלו כדי להגן על הבית.
שוחחתי הערב עם אביחי וטלי ברזני, בנם דביר נפל השבוע בקרבות בעזה. אביחי איש בטחון ותיק שאני מכיר במשך שנים. הוא סיפר לי שכתב לבנו דביר: כשאתה הולך להילחם בחמאס, זכור שמאחוריך נמצאים 1,400 אזרחי ישראל, שנרצחו באכזריות על ידי אויב נורא. אביחי וטלי ביקשו ממני וכך עשו כל ההורים השכולים עמם שוחחתי, תמשיכו עד הסוף. תמשיכו עד הניצחון המוחלט. אזרחי ישראל, אני עומד כאן הערב כדי לומר לכם דבר ברור. כך בדיוק נעשה. יחד נילחם, ובעזרת השם , יחד ננצח".
נתניהו נשאל כיצד יתמודדו עם ניסיונותיו הצפויים של יחיא סינוואר להאריך את ימי ההפוגה והשיב: "אני בטוח שהוא ינסה כל מיני תכסיסים. אנחנו נערכים לכך. אמרתי גם לביידן, אנחנו עושים הפסקה אבל ממשיכים להילחם אחרי. הסכנה הכי גדולה שאני רואה לקיום שלנו היא מציר הטרור והרשע של איראן. הסכנה הגדולה ביותר היא שיהיה לה נשק גרעיני שיאיים עלינו בהיקפים יותר נוראיים ממה שניתן לדמיין. כדי לעצור את זה עשיתי הרבה דברים וחלקם קשורים בעסקת שליט. יבוא היום ואדבר על זה ביתר פירוט. בדבר אחד אני בטוח, כשאתה משחרר את האסירים האלה, אתה לוקח סיכון. אמנם לא מדובר ברוצחים, אבל מדובר באנשים רעים. ונעשה הכול להבטיח כמידת יכולתנו שהם לא יפגעו באנשים. אני מקוה מאוד שישוחררו יותר מחמישים חטופים בשלב הזה, אבל לא יכול להתחייב על כך".
5 צפייה בגלריה
מהצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: "ניהלנו משא ומתן קשוח. הודתי לביידן"
מהצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: "ניהלנו משא ומתן קשוח. הודתי לביידן"
"נמשיך להילחם עד לניצחון המוחלט". נתניהו
נתניהו התייחס לאפשרות שחמאס יפר את הפסקת האש ולתגובה הצפויה של צה"ל במקרה כזה: "לחיילים יש הנחיית קבע. אם אתה עומד בפני איום לחייך, תפעל. להסיר את האיום לא דורש החלטות מדיניות, זה פק"ל. לגבי הדברים האחרים אנחנו כמובן תירחשנו את זה, צה"ל עובד על זה, ונראה בדיוק מה קורה שם. אבל דבר אחד צריך להבין, אנחנו מעוניינים להביא את כל החטופים בחזרה בהתאם למתווה הזה ואולי מעבר לכך, אבל אנחנו לא נותנים להם צ'ק חופשי לעשות מה שהם רוצים, ברור שזה לא המצב. נפעל בשכל ובגמר הימים שהקצבנו אנחנו חוזרים למלחמה.יכול להיות שנאלץ לעשות את זה הרבה יותר מוקדם. יכול להיות שתהיה הפרה ולא נעמוד שם כמו כבשים".
על ההחלטה של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והשרים ממפלגתו להצביע נגד העסקה אמר נתניהו: "לאנשים מותר להביע דעתם ומותר להם גם להצביע. לא רק מותר, הם מחויבים להצביע לפי מצפונם בישיבת הממשלה, אבל ברגע שמתקבלת החלטה הם מחויבים, וזה מה שאני מצפה מכל אחד מהשרים".

גלנט: "חמאס מבין רק כוח"

לאחר נתניהו, עלה לשאת דברים שר הביטחון גלנט: "בשביעי באוקטובר, חמאס פתח במלחמה כנגד מדינת ישראל. הם חשבו שכך הם יפרקו את מדינת ישראל, שהם יציבו את דגל חמאס במרכז הנגב, שבאמצעות הרצח הברוטלי והמעשים המזעזעים שהם עשו, הם יביאו לכך שמדינת ישראל תאבד את הרצון שלה להמשיך ולהתקיים, להמשיך ולהיאבק. הם טעו טעות חמורה. התוצאה תהיה פירוקו של ארגון החמאס, ביום שחמאס ביצע את מעשי הרצח המזעזעים שלו, הוא חרץ את גורלו ואת גורלה של עזה.
כל תמונת סיום של המערכה הזאת חייבת לכלול בתוכה שני היבטים ברורים, האחד פירוק החמאס כמסגרת צבאית ושלטונית והשני השבתם של החטופים אל מדינת ישראל. אני מחויב לכך, מערכת הבטחון מחויבת לכך, צה"ל מחויב לכך ואנחנו נעמוד במשימה שלנו.
גלנט: "מבחינתי המאבק בחמאס משתרע על כל הגלובוס, מהמחבל שנע עם קלצ'ניקוב במדים מנומרים ופוגש לוחמי גבעתי או גולני בשטח ועד אלו שטסים במטוסי פאר ונהנים בזמן שהמעשים של השלוחים שלהם מבוצעים כלפי ילדים ונשים. כולם בני מוות"
כמעט חודש ימים פועלים כוחות צה"ל בתוך רצועת עזה, הפעולה היא נחושה, מדויקת וקטלנית. היא נעשית בשיתוף פעולה ובשילוב של כוחות מהיבשה, מהאוויר, מהים, הכל מלווה במודיעין מדויק של אמ"ן, של שב"כ ושל גופים נוספים. התוצאה היא נחרצת.
אנחנו משיגים שתי מטרות חשובות, זו לצד זו. ראשית אנחנו הולכים ומפרקים את ארגון החמאס כמסגרת צבאית לוחמת. אנחנו פוגעים במפקדים, במחבלים, בתשתיות, מעל הקרקע ומתחת לקרקע, כל יום נופלים לידינו עשרות פריטים שמעידים מי זה ארגון החמאס, נופלים לידינו מחבלים שמתוחקרים על ידינו וההצלחה גדולה.
אבל בכל המהלך הזה מושג דבר נוסף, כאשר כוחות צה"ל מתמרנים בשטח, הם מקרבים את התנאים שמאפשרים מתווה של הסכמה לשחרור חטופים בינינו לבין חמאס. חמאס מבין רק כוח. ככל שתעמיק את ההישג, יגבר הסיכוי להחזיר את החטופים. אחנו מדברים על רוצחים שפלים, אבל כוח הם מבינים.
5 צפייה בגלריה
מהצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: "ניהלנו משא ומתן קשוח. הודתי לביידן"
מהצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: "ניהלנו משא ומתן קשוח. הודתי לביידן"
''ככל שתעמיק את ההישג, יגבר הסיכוי להחזיר את החטופים''. גלנט
המתווה שהשגנו נכון יותר וטוב יותר מהמתווים שעמדו לפנינו לפני שבוע. זה קרה בעקבות העמקת הפעילות, בעקבות התוצאה האיכותית בימים שלפני ובעיקר בשבוע האחרון, התוצאות משופרות ואני מקווה שיבואו לידי ביטוי כבר בימים הקרובים.
אני שומע גם את החששות שיש בקרב רוב הציבור מכך שאנחנו נעצור את המלחמה. ואני אומר כאן, אני וצה"ל , שב"כ ומערכת הביטחון כולה, מחויבים להשלים את המלחמה עד להשגת מטרותיה.
לצד ההחלטה הנכונה מאוד שאני מברך עליה, להגיע למתווה הסדרי להשבת חטופים בימים הקרובים, התעקשתי ודרשתי שיוכנס סעיף מיוחד שעוסק במה יקרה ביום שאחרי החזרת החטופים. ההחלטה שהתקבלה פה אחד היא ברורה, אנחנו ממשיכים במלחמה על מנת לממש את מטרותיה. להשיב את החטופים אל ביתם ולחסל את ארגון החמאס על כל נגזרותיו ברצועת עזה.
הערב יש בי גם מחשבות של קושי ושל שמחה מהולים זה בזה. של תוגה מצד אחד, של כאב, ומצד שני של תחושת הקלה. אני מאושר ושמח מכך שבעזרת השם נשחרר חטופים אל ביתם בימים הקרובים, אבל אני מסתכל גם על אלו שלא נצליח לשחרר במתווה הזה ואני אומר, אנחנו מחויבים להביא אותם אל ביתם.
אנחנו מסכנים חיילים רק לנוכח משימות ראויות, אני מוכן לקחת סיכונים מאוד גדולים לגבי חיילים כאשר צריך למשל לשחרר בני ערובה. יש לי את הכוח המוסרי לעשות את זה ועדיין לא שלחתי חיילים לשום מקום שהוא יותר מסוכן ממקום שהייתי בו אי פעם".
בהתייחסות לשאלה שהופנתה אליו על מנהיגי הזרוע המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה וחאלד משעל, אמר גלנט לכתבת: "את יכולה להעביר להם דרך המהדורה שהם חיים על זמן שאול. מבחינתי המאבק בחמאס משתרע על כל הגלובוס, מהמחבל שנע עם קלצ'ניקוב במדים מנומרים ופוגש לוחמי גבעתי או גולני בשטח ועד אלו שטסים במטוסי פאר ונהנים בזמן שהמעשים של השלוחים שלהם מבוצעים כלפי ילדים ונשים. כולם בני מוות".
גלנט התייחס לאפשרות שתושבים שפונו מבתיהם יוכלו לחזור אליהם בקרוב: "האיזור הראשון שאליו לדעתי נוכל להחזיר מפונים הוא המרחב שנמצא מעבר ל-4 ק"מ מהחלק הצפוני של רצועת עזה. התאריך או הכיוון הכללי הוא לסוף חודש דצמבר בואכה ינואר ואולי ניתן יהיה להקדים. הסכנה הולכת וחולפת מהם לאור הפעולה המאוד נמרצת של צה"ל במרחב. כשאנחנו נדע שהצפון נמצא במצב בטוח, אנחנו ניזום את חזרתם של התושבים. ההגנה של תושבי הצפון חשובה לנו כמו של אלו שנמצאים בדרום. אני חושב שנגיע למצב הזה. לגבי לו"ז אני לא רוצה להתחייב".

גנץ: "מה שקרה לעזה יכול לקרות לביירות"

השר גנץ אמר במסיבת העיתונאים: "קיבלנו החלטה קשה ונכונה. החלטה שיש בה אולי אחריות לקביעת גורלות ויש בה בוודאות הצלת חיי אדם. בכנות, זו היתה מההחלטות הקשות שקיבלתי בלמעלה מ-40 שנים בהן אני משרת את המדינה. במלחמה הזו עוד יהיו החלטות כאלה. אני משוכנע בכל לבי שזו ההחלטה הנכונה. בעיני ההחלטה הזו והדאגה לחטופים היא מפגן עוצמה של החברה הישראלית. אני מבקש לחזק את משפחות החטופים כולן. את אלו שיזכו ברגעי האיחוד עם יקיריהם ובעיקר את אלו שסף כאבם וחרדתם יעמיק, אלו שיקיריהם עדיין לא חוזרים. המחויבות שלנו בתוקף ונעשה כל מאמץ כדי להחזיר אותם. אני מבטיח לכל בני המשפחות של החטופים, אנחנו איתכם, אנחנו בשבילכם.
החל ממחר נמשיך וניפגש, נחזק ונעשה את כל מה שצריך ואפשר. כדי שיקיריכם יחזרו. אני מדגיש, אנחנו לא חוזרים עד שמבצעים. אז אנחנו נחזור ונבצע. כולנו רוצים בהשבת החטופים, וכולנו נחושים גם להשלים את המשימה של הסרת איום החמאס ושינוי המציאות. אנחנו יודעים שהצד השני מסתכל ובוחן אותנו, שהם ינסו לקנות זמן. אני אומר לסינוואר והנהגת החמאס משפט שלימד אותי האלוף פולי מרדכי 'איחנא שעב סאבּור', אנחנו עם בעל אורך נשימה וסבלנות. עם ששרד את השואה ושב מהגלות. עם שבנה צבא חזק וחברה מאוחדת ומשגשגת. אנחנו מסתכלים על נצח ישראל. אני נחוש להמשיך במלחמה, כולנו נחושים לנצח.
5 צפייה בגלריה
מהצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: "ניהלנו משא ומתן קשוח. הודתי לביידן"
מהצהרת נתניהו, גלנט וגנץ: "ניהלנו משא ומתן קשוח. הודתי לביידן"
"מההחלטות הקשות שקיבלתי". גנץ
חיילי צהל נלחמים בגבורה. עשרות אלפי חיילים פרוסים ברחבי הארץ וגבולותיה. כולנו מחזקים אותם, אנחנו נערכים להמשך המלחמה. בהקשר זה חיזבאללה שהביא למנוסתם של עשרות אלפי לבנונים, צריך לדעת שמה שקורה כעת בצפון עזה יכול לקרות גם בדרום לבנון. מה שקרה לעזה יכול לקרות לביירות. אנחנו ערים לניסיונות של איראן לאתגר אותנו. אף פגיעה בגבול ישראל לא תישאר ללא מענה. אחיי ואחיותיי, אזרחי ישראל, בפנינו ימים מורכבים מול אויבים אכזריים. בפנינו החלטות קשות. נעבור את הימים האלו בערבות הדדית, נצלח וננצח ביחד. נמשיך לבנות ולפתח את ארצנו היחידה והאהובה".
עוד בטרם מסיבת העיתונאים, שוחח נתניהו עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן והודה לו על הסיוע בהגעה לעסקה. ביידן עצמו התייחס בטוויטר לעסקה: "העסקה שהושגה אתמול בלילה היא עדות למאמץ הדיפלומטי ולנחישות של רבים מהממשל להחזיר את האזרחים האמריקנים הביתה".
על פי מתווה העסקה שאושר חמאס יחזיר לפחות 50 חטופים קטינים, אימהות ונשים מבוגרות בתמורה לארבעה ימי הפוגה בקרבות ושחרור של 150 אסירים קטינים ונשים. שרי מפלגת "הציונות הדתית" שהביעו התנגדות תחילה לעסקה, הצביעו בסופו של דבר בעדה, כשהיחידים בממשלה שהצביעו נגד העסקה היו שרי מפלגת "עוצמה יהודית".
במהלך ימי ההפוגה, ישראל לא תוכל לבצע פעילות אווירית בדרום הרצועה - ולמשך שש שעות ביום תצטרך לחדול מפעילות אווירית גם בצפון הרצועה.
5 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב תל אביב
ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב תל אביב
ביידן ונתניהו. שוחחו בטרם מסיבת העיתונאים
(צילום: חיים צח, לע"מ)
ישראל תסכים לימי הפוגה נוספים בתמורה לשחרור של עוד חטופים. על כל עשרה חטופים שישוחררו - ישראל תאריך את ההפוגה ביום אחד, כשעל כל חטוף ישראל תשחרר שלושה אסירים.
טרם פורסם מי בדיוק החטופים שישוחררו, אך כבר עכשיו ידוע כי חמאס סירב בתוקף לשחרור בשלב זה של גברים מבוגרים או של חיילים, כך שנראה כי חלק מהילדים ישוחררו בזמן שאבותיהם יישארו בשבי.
פורסם לראשונה: 21:44, 22.11.23