3 צפייה בגלריה
פינוי מאחז חומש
פינוי מאחז חומש
פינוי מבנים שנבנו בניגוד לחוק בחומש
(צילום: ישיבת חומש)
האם פינוי המאחז הבלתי חוקי חומש שבצפון השומרון יביא לפירוק הקואליציה? גורם בכיר בקואליציה הזהיר אמש שאם המאחז חומש יפונה בעקבות החלטה של שר הביטחון בני גנץ, הקואליציה תאבד את הרוב והממשלה תתפרק.
ביממה האחרונה מנהלים בכירים בקואליציה, ובהם שרת הפנים איילת שקד וח"כ (ימינה) ניר אורבך, מגעים עם גנץ לקראת מתן תשובתו לבג"ץ לגבי פינוי אפשרי של חומש.
3 צפייה בגלריה
הועדה המסדרת ניר אורבך
הועדה המסדרת ניר אורבך
לא יוכל להשלים עם פינוי המאחז. ח"כ אורבך מימינה
(צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת )
בקרב הדרגים הבכירים ביותר בקואליציה מתחזקת ההערכה כי פינוי חומש עלול להיות עילה לפירוק הממשלה מאחר שהח"כים הימניים בקואליציה לא יוכלו להשלים עם החלטה שכזו.
על פי גורמים בקואליציה, ח"כ אורבך התבטא בימים האחרונים בשיחות סגורות שמבחינתו מדובר בקו אדום. אם המאחז חומש יפונה – אורבך יפרוש מהקואליציה. "מי שמכיר את אורבך יודע שאירוע כזה בוודאות יוביל לפרישתו", אמר בכיר בקואליציה. אורבך סירב אמש להגיב לדברים.
שר הביטחון גנץ אמור להגיש עד לשבוע הבא את תשובתו לבג"ץ בעניין פינוי חומש. גנץ טרם קיבל החלטה בנושא, וגורמים בכחול לבן טוענים שחלק מהאיומים מהצד הימני של הקואליציה נועד לנסות להשפיע על החלטתו של גנץ.
3 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
יצטרך להחזיר תשובה לבג"ץ על הישארות המאחז. שר הביטחון גנץ
(צילום: יואב דודקביץ')
שר הביטחון יכול להורות על פינוי מיידי של המאחז חומש ובמקרה כזה גדלים הסיכויים שהקואליציה תתפרק. עם זאת, לגנץ יש גם אפשרות להורות על פינוי עקרוני של חומש מבלי להציב לוח זמנים מדויק לפינוי ובכך לתת "מרחב תמרון" ולהימנע מזעזוע פוליטי או אף מהפלת הקואליציה, על רקע פינוי התיישבות בלתי חוקית בשטחים.
גורם בכחול לבן האשים אמש שימינה מפזרת "רמזים" ו"איומים" כלשונו על הפלת הקואליציה במקרה של פינוי חומש – כדי להפיל על גנץ את האחריות להפלת הממשלה. בכירים בקואליציה טענו אמש שהמשבר סביב חומש הוא רציני ומשמעותי, אולם במקביל מקיימים בכירי מפלגת ימינה מו"מ מול שר הביטחון גנץ כדי לנסות להגיע להסכמות גם סביב הסוגיה המורכבת הזאת.