2 צפייה בגלריה
(צילום: מארק ישראל סלם, דובר צה"ל)
ראש הממשלה נפתלי בנט בירך על הסכם רכש הצוללות שנחתם מוקדם יותר היום (חמישי) בין ישראל וגרמניה, ואמר כי מדובר ב"חיזוק משמעותי ביותר לביטחון הלאומי של ישראל".
"רכש הצוללות יבטיח רציפות ביכולות ואת העליונות האסטרטגית שלנו, למשך שנים", אמר בנט, והוסיף עקיצה: "מאז הוקמה הממשלה, אנו מקפידים לפעול בניקיון כפיים ובאופן ענייני בכל ענייני הרכש הביטחוני של ישראל, וגם בנושא זה".
עוד אמר בנט כי "אני רוצה להודות לכל מי שפעל כדי להביא את העסקה לידי סיום, אחרי עיכוב ארוך, בראשם ידידיי, קנצלרית גרמניה לשעבר אנגלה מרקל והקנצלר החדש, אולף שולץ".
2 צפייה בגלריה
לוחמי הצוללות
לוחמי הצוללות
(צילום: דובר צה"ל)
הבוקר הודיע משרד הביטחון על הסכם רכש צוללות עם חברת טיסנקרופ הגרמנית שתפתח ותייצר שלוש צוללות לחיל הים הישראלי. ההודעה פורסמה שעות לאחר פרסום סדר היום של ישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון - שכולל הצבעה על ועדת החקירה הממלכתית לרכש הצוללות בעבר.
ישראל תרכוש שלוש צוללות מהמתקדמות בעולם מסדרה חדשה בשם "דקר" בעלות של כ-3 מיליארד אירו, וממשלת גרמניה תממן חלק מההסכם באמצעות מענק מיוחד. הצוללת הראשונה, כך הוסכם, תימסר לזרוע הים תוך תשע שנים. ההסכם כולל גם רכש גומלין בהיקף של יותר מ-850 מיליון אירו, ורכש הצוללות יכלול גם הקמת סימולטור ייחודי בישראל וחבילת תמיכה לוגיסטית לצד אספקת חלפים.
במערכת הביטחון טענו כי העיכוב בעסקה נבע בגלל היעדר תקציב מדינה בין 2019 ל-2020 אך גם עקב מו"מ מתמשך עם הגרמנים בשנה האחרונה על המחיר, האמצעים שהצוללות החדשות יכללו וגם על סוגיית הרכש הגומלין של הגרמנים ממערכת הביטחון הישראלית. שלשום דווח ב"דה מרקר" כי מחיר הצוללות הוכפל באופן מפתיע - וישראל תידרש לשלם מיליארד אירו נוספים.
שר הביטחון גנץ מסר כי "רכש שלוש צוללות מבצעיות, מהשורה הראשונה, מצטרף לשורה של צעדים שאנו מקדמים בשנה האחרונה בהצטיידות והתעצמות צה"ל והמוכנות המבצעית לכל זירות המלחמה". גנץ הודה לממשלה הגרמנית על הסיוע בקידום העסקה ועל תמיכתה ומחויבותה לביטחון ישראל. "אני בטוח שהצוללות החדשות, ישדרגו את יכולות חיל הים, ויסייעו בשמירה על העליונות הביטחונית של ישראל במרחב".