1 צפייה בגלריה
עמדת בידוק בכניסה לבית הספר כרמים
עמדת בידוק בכניסה לבית הספר כרמים
עמדת בידוק בכניסה לבית הספר כרמים בבנימינה
(צילום: אלעד גרשגורן )
נתונים ראשוניים על התפרצויות הקורונה האחרונות בישראל מצביעים על שתי התפתחויות מטרידות. הראשונה היא שכמחצית מהמחוסנים שנדבקו (יש יותר מ-110 מחוסנים כאלה) מראים מחלה תסמינית. זאת על אף העובדה שבבריטניה טענו כי שתי מנות חיסון פייזר מספקות הגנה של 88 אחוז מפני מחלה עם סימפטומים.
ההתפתחות השנייה היא שבמבט ראשון נראה שיש יותר הדבקה ממה שאפשר היה לצפות. יתרה מכך: חקירות אפידמיולוגיות שנערכו ביממות האחרונות מעלות כי מחוסנים לא רק נדבקו - אלא גם הדביקו. חשוב להדגיש כי בינתיים המספרים קטנים מאוד, אבל עם זאת, עד הופעת הזן ההודי, זו נחשבה לתופעה נדירה יחסית אצל מחוסנים.
מנכ"ל משרד הבריאות בתדרוך לתקשורת עקב העלייה בתחלואת הקורונה, אתמול
(צילום: לע"מ )

ולמרות התופעות המטרידות האלה, צריך לזכור שהנתון החשוב מכולם הוא אשפוז. לפי הנתונים הבריטים, חיסוני פייזר מספקים הגנה של כ-95 אחוז מפני אשפוז בשל הזן ההודי, ואם זה אכן המצב - לא צפוי להתפתח בישראל משבר אשפוז כפי שקרה בגלים הקודמים.

בנט, השבוע בנתב"ג: "קצב ההדבקה של הזן ההודי גבוה משחשבנו"
(צילום: ליהי קרופניק)

בינתיים, נערכים בממשלה לעלייה במגמת התחלואה: בישיבה שקיים אתמול ראש הממשלה נפתלי בנט עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי מערכת הבריאות הוחלט לדחות בחודש את פתיחת ישראל לתיירים ממדינות ירוקות - מ-1 ביולי ל-1 באוגוסט. עוד נקבע כי חובת עטיית המסכות במקומות סגורים תוחזר כשממוצע המאובחנים היומי לאורך שבוע יעבור את ה-100.
אתמול היה היום השלישי ברציפות שבו מספר הנשאים שאובחנו חצה את ה-100, ולפי ההערכה החזרת המסכות היא רק עניין של זמן לא רב, בעוד שבינתיים משרד הבריאות מסתפק בהמלצה בלבד לעטיית מסכות.
"אנחנו כל יום מגלים עוד מאומתים", סיכם אתמול ממונה הקורונה, פרופ' נחמן אש. "כשנראה שהמספר יורד בצורה משמעותית נוכל להגיד שזה בשליטה. עוד לא הגענו לזה. יש התפשטות מבנימינה ומודיעין לאזורים סמוכים. עם זאת, אני גם לא יכול לומר שזו התפרצות נרחבת בכל רחבי המדינה".