4 צפייה בגלריה
מוחסן פחריזאדה מדען גרעיני ואלמנתו
מוחסן פחריזאדה מדען גרעיני ואלמנתו
"הייתה 25 ס"מ ממנו ולא נפגעה כלל". מדען הגרעין ואלמנתו
סגן מפקד משמרות המהפכה באיראן, עלי פדווי, חשף אתמול (ראשון) מידע נוסף על פעולת חיסול מדען הגרעין האיראני הבכיר מוחסן פחריזאדה לפני כשבוע וחצי ליד טהרן. לדבריו, בזמן החיסול, אשתו של פחריזאדה הייתה צמודה אליו, ולמרות זאת היא לא נפגעה כלל. פדווי ציין: "במקום נשתלה מצלמה מתקדמת שנעשה בה שימוש לזיהוי הפנים של פחריזאדה".
לדבריו, "הכדורים פגעו במדען וחיסלו אותו, וכל זאת בוצע באמצעות כלי נשק שנשלט מרחוק". הוא ציין כי חרף העובדה שאשתו הייתה במרחק של 25 סנטימטרים ממנו "היא לא נפגעה כלל". הוא טען כי יחד עם המדען היו 11 שומרי ראש ברגע התקיפה.
4 צפייה בגלריה
סגן מפקד משמרות המהפכה עלי פדווי
סגן מפקד משמרות המהפכה עלי פדווי
"בזירה לא היו פעילים אנושיים". סגן מפקד משמרות המהפכה על חיסול פחריזאדה
4 צפייה בגלריה
מפת החיסול באיראן
מפת החיסול באיראן
מפת החיסול באיראן
(מפה: BBC)
אלמנתו של המדען הבכיר הופיעה לבושת שחורים בטלוויזיה הממלכתית כיממה אחרי חיסולו ואמרה שמותו יוביל אלפים להמשיך בפועלו. "הוא רצה למות מות קדושים ומשאלתו התגשמה", אמרה האלמנה, ששמה לא צוין.
פדווי תיאר את רגע החיסול וטען כי מטרת הפיצוץ במכונית המסחרית מדגם "ניסאן" הייתה לפרוץ את השמירה של צוות האבטחה האישי המלווה אותו צמוד. האש שנורתה לעברו הופעלה באמצעות לוויין והאינטרנט ובמקום עצמו לא היה "פעילים אנושיים" (שאותם כינה מחבלים).
4 צפייה בגלריה
זירת החיסול בטהרן
זירת החיסול בטהרן
זירת החיסול ליד טהרן
(צילום: AFP)
לעבר פחריזאדה נורו 13 כדורים וכמו כן נורתה אש לעבר צוות האבטחה שלו משום שהוא נעמד מול המדען. פחריזאדה נפגע בגבו ובעמוד השדרה ובהמשך מת בבית החולים מפציעות אלה. דבריו של פדווי צוטטו בכמה כלי תקשורת ערביים, ובאיראן.
לפי שבוע הודיע משרד ההגנה האיראני כי בטהרן "הצליחו להגיע לקצה חוט בנוגע למבצעים של פעולת החיסול. המידע על הפשע הזה ייחשף מאוחר יותר". עוד קודם לכן טענה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" כי הוא חוסל באמצעות מכונת ירייה שהופעלה בשלט רחוק. הזמן שארך החיסול, לפי הדיווח - הוא שלוש דקות.
פורסם לראשונה: 21:05, 06.12.20