3 צפייה בגלריה
הורשע ב"שחיתות על פני האדמה". העיתונאי רוחאללה זאם
הורשע ב"שחיתות על פני האדמה". העיתונאי רוחאללה זאם
הורשע ב"שחיתות על פני האדמה". העיתונאי רוחאללה זאם
שלטונות איראן הודיעו הבוקר (שבת) כי הוציאו להורג את העיתונאי רוחאללה זאם, שפעילותו נגד המשטר עזרה להצית את הפגנות המחאה הגדולות שטלטלו את הרפובליקה האיסלאמית בסוף 2017.
זאם חי עד 2019 בגלות בפריז, עד שבאוקטובר אותה שנה הודיעה איראן במפתיע שהוא נמצא בשטחה ונעצר על-ידי המודיעין האיראני. עדיין לא ברור לגמרי כיצד ומדוע הגיע בחזרה לאיראן. כשהודיעה על מעצרו התגאתה איראן שמדובר ב"טרף מיוחד" ובניצחון על סוכנויות המודיעין של המערב. התקשורת האיראנית דיווחה אז שזאם נלכד ב"מבצע מסובך", אחרי שמשמרות המהפכה הצליחו "להוביל אותו לאיראן" לפני מעצרו.
ביוני האחרון גזר עליו בית המשפט באיראן עונש מוות, לאחר שהורשע ב"שחיתות על פני האדמה" – אישום שבאיראן מודבק לעתים קרובות למי שמעורבים לכאורה בריגול או בניסיון להפיל את משטר האייתוללות.
המחאה לפני שלוש שנים הייתה בשעתה הגדולה ביותר מאז מחאת "התנועה הירוקה" של 2009, והיא הניחה את הקרקע להפגנות הגדולות עוד יותר שפקדו את הרפובליקה האיסלאמית בנובמבר 2018. במהלך המחאה של 2017 הפיץ אתר האינטרנט של זאם AmadNews וערוץ שפתח באפליקציית המסרים המיידים המוצפנת טלגרם מידע על מועדי ההפגנות נגד המשטר. הופצו בהם גם סרטונים ומידע שהביכו בכירים במשטר האייתוללות.
3 צפייה בגלריה
הפגנה במהלך המחאה של 2017. אלפים נעצרו
הפגנה במהלך המחאה של 2017. אלפים נעצרו
הפגנה במהלך המחאה של 2017. אלפים נעצרו
(צילום: AFP)
3 צפייה בגלריה
(צילום : AFP)
זאם בן ה-47 נעצר לראשונה על-ידי איראן במהלך המחאה נגד השלטונות ב-2009. בהמשך ברח מאיראן, לדבריו אחרי שהשלטונות האשימו אותו על לא עוול בכפו בשיתוף פעולה עם סוכנויות מודיעין זרות. בשנים הבאות גר בצרפת, ומשם עסק בפעילות נגד המשטר האיראני.
"למרות שהיה תחת הדרכתו של שירות המודיעין הצרפתי ותחת הגנת שירותי המודיעין של ארה"ב והציונים (ישראל), זאם נפל בפח של שירות המודיעין של משמרות המהפכה", אמרו באיראן. ערוץ הטלגרם של זאם נפרץ אז, והודעה על מעצרו נשלחה לכל העוקבים.

המחאה יצאה משליטה

הזרז הראשוני להפגנות ב-2017 היה העלייה הפתאומית במחירי הדלק. רבים סבורים שמתנגדיו הקיצונים של נשיא איראן חסן רוחאני, הנחשב במונחים איראניים לאיש המחנה המתון, הם שהחלו את המחאות, בעיר השמרנית משהד. לפי ההערכה הזו, הם רצו להפנות את הזעם הציבורי נגד הנשיא, אבל המחאה יצאה משליטתם, התפשטה מעיר לעיר, והפכה למפגן זעם נגד בכירי המשטר כולו. עד מהרה החלו להישמע בסרטונים ששיתף זאם קריאות של מפגינים לסלק את רוחאני ואפילו את המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי. כ-5,000 בני אדם נעצרו בגל ההפגנות ההוא ו-25 נהרגו.
זאם הוא בנו של איש הדת השיעי מוחמד עלי זאם, רפורמיסט ששימש בתפקיד בממשלת איראן בתחילת שנות ה-80. ביולי 2017 פורסם בתקשורת האיראנית מכתב פרי עטו של האב, שבו הבהיר כי הוא אינו תומך במעשיו של בנו.
אחרי תחילת גל ההפגנות של 2017 באיראן סגרה הנהלת טלגרם את הערוץ שניהל זאם. היא עשתה זאת בעקבות תלונותיה של ממשלת איראן שבערוץ פורסמו הנחיות להכנת בקבוקי תבערה. בהמשך חידש הערוץ את פעילותו בשם אחר, וזאם הכחיש שהסית לאלימות.
אפליקציית טלגרם זוכה לפופולריות עצומה בקרב איראנים. מבין 80 מיליון האזרחים באיראן כמחצית משתמשים באפליקציה החינמית – מפוליטיקאים ועד משוררים. בעוד הרשויות מגבילות את השימוש בפייסבוק ובטוויטר, התחושה של הגולשים היא שבטלגרם הם יכולים לכתוב כמעט הכול. בהשוואה לאפליקציות אחרות האפליקציה המוצפנת היא יתרון לפעילים פוליטיים שחוששים מהשלטון.