3 צפייה בגלריה
טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים
טקס יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל בירושלים
"ציוו לנו את החיים, ועלינו לכבד ולהוקיר אותם". כוכבי בטקס יום הזיכרון
(צילום: דובר צה"ל)
שלושה ימים לאחר שתומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו קראו קריאות מבזות לעבר משפחה שכולה סמוך לביתה בקיסריה, פרסם הבוקר (יום שישי) הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי טור מיוחד תחת הכותרת "אל תגעו בשכול".
בטור, שפרסם דובר צה"ל, כתב הרמטכ"ל: "מדינת ישראל היא דמוקרטיה תוססת ובועטת. זה מקור עוצמה המתבטא בשיח ציבורי פתוח, ריבוי דעות וחשיבה עצמאית, שחשוב לשמר ולעודד. יחד עם זאת, יש נושאים שחובה להשאיר מחוץ לכל מחלוקת, ובראשם השכול והמשפחות השכולות. הן צריכות לקבל יחס מיוחד ומייחד".
3 צפייה בגלריה
תומכי נתניהו מפגינים מחוץ לבית משפחת פרקש בקיסריה
תומכי נתניהו מפגינים מחוץ לבית משפחת פרקש בקיסריה
"הנופלים והמשפחות הם חלק מצה"ל". אההפגנה מחוץ לבית משפחת פרקש בקיסריה
"בשנים האחרונות, כמו גם בימים האחרונים, נתקלנו במקרים שבהם הותקפו משפחות שכולות, תוך יצירת זיקה ישירה לאובדנם הקשה", אמר כוכבי. "במילים אחרות, השכול שאמור להיות מעל לכל ויכוח הפך להיות קרדום לחפור בו ואמצעי לניגוח. זהו קו אדום ערכי ואנושי שאין לחצות. זהו גבול שעלינו לשמור מכל משמר שלא ייפרץ".
הרמטכ"ל הוסיף כי "בכל טקס זיכרון אנו חוזרים וקובעים 'במותם ציוו לנו את החיים', מתוך הכרה עמוקה שהמחיר ששילמו המשפחות השכולות הוא למען כולנו: למען חיינו הבטוחים, למען הגנת המדינה, למען יצירת תנאים לשגשוגה, ועל מנת לאפשר לכולנו לחיות בדמוקרטיה מוגנת, המאפשרת דעות מגוונות. 'ציוו לנו את החיים', ועלינו לכבד ולהוקיר אותם".
"הנופלים והמשפחות השכולות הם חלק מצה"ל, וחלק מחומת המגן של כולנו. יידע כל חייל שמשרת בצה"ל או שמסר את חייו למען העם, שהעם ישמור ויגן על כבודו ועל משפחתו. איבדתי חברים ומפקדים רבים ואני מלווה את משפחותיהם מקרוב. אני רואה את תעצומות הנפש שהן מגלות, וכמו כל המפקדים, אני רואה בהן משפחתי שלי. אסור להוסיף דבר לכאבן, וחובה להקל עליהן ככל האפשר".
תומכי נתניהו נגד המשפחה השכולה בקיסריה

"שיהיה לך עוד אחד כזה"

"המשפחות השכולות חיות בקרבנו בשקט ובצער עמוק, ונוכחותן אינה בולטת", אמר הרמטכ"ל. "אבל כאבן נוכח וצורב. חובה עלינו לייחד אותן, לחוש ולהזדהות עם הצער, ולראות בהן כמי שהגנת המדינה נישאת על כתפיהן".
כוכבי סיכם: "בכל הזדמנות עלינו להוקיר את המשפחות השכולות, לשמור עליהן ולחבק אותן. נתווכח, נחלוק איש על רעהו, נבטא מגוון דעות, אבל נשמור על המשפחות. זו חובתנו כלפי עצמנו, על מנת שלא נחליק במדרון הפירוד החברתי, וזו החובה של כולנו כלפיהן - חובה לאומית, ערכית ואנושית".
תומכי נתניהו, נזכיר, הפגינו מול ביתה של משפחת פרקש - ששכלה את בנה הטייס, סרן תם פרקש, במלחמת לבנון השנייה. הם קראו לעבר האם השכולה קריאות כמו "שיהיה לך עוד אחד כזה", "בגלל שאת אם שכולה זה מקנה לך את הזכות לקחת אנרכיסטים על הגג של הבית שלך?" ואחרות. בהמשך, המפגין שאיחל לאם השכולה מוות נוסף, פרסם התנצלות על הדברים שאמר.