"דמיון רב בין ישראל לבחריין"
(צילום: זיו סוקולוב, שגרירות ארה"ב בירושלים)

ממלכת בחריין ומדינת ישראל חתמו אמש (יום ראשון) בטקס חגיגי במנאמה על הצהרה משותפת בדבר כינון קשרים דיפלומטיים, שלום וידידות בין שתי המדינות. מרגע חתימת המסמך שתי המדינות יכולות לפתוח שגרירויות הדדיות. בנוסף, לפי הערכות, כבר לקראת סוף השנה יחלו טיסות ישירות בין המדינות, ואזרחים ישראלים יורשו לבקר בבחריין.
"ישראל מושיטה את ידה לשלום אמת עם העם הבחרייני", אמר ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, שדיבר בערבית. "ביחד נשנה את המציאות באזור לטובת בני עמנו. בעזרת השלום נארח אתכם בקרוב בישראל".
מאיר בן שבתמאיר בן שבת
"אנחנו בני משפחה אחת - משפחת אברהם". בן שבת
(צילום: מארק ישראל סלם)
מאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"גמאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"ג
"עובדים על הסכמים נוספים". בן שבת ומנוצ'ין
(צילום: חיים צח, לע"מ)
מאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"גמאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"ג
נאומו של בן שבת
(צילום: חיים צח, לע"מ)
המראת המשלחת לבחרייןהמראת המשלחת לבחריין
יום היסטורי. מטוס אל על
(צילום: דוברות אל על )
בן שבת ציין שהכנסת אישרה את הסכם השלום עם איחוד האמירויות ביום חמישי האחרון, והביע תקווה שהמסלול תל-אביב מנאמה יהפוך בקרוב למסלול טיסות שגרתי. "יום גדול הוא היום הזה, יום שבו פרק נוסף בחזון השלום הופך למציאות", הוסיף. "ההיסטוריה נכתבת בימים אלה. במובן מסוים, הביקור הזה סוגר את המעגל בכל מה שנוגע לחלקה של בחריין בהבאת השלום".
בסוף סבב הפגישות אמר בן שבת כי "התחלנו את היום כידידים ואנחנו מסיימים אותו כבני משפחה אחת - בני משפחת אברהם. עשינו היום את הצעד הרשמי הראשון בהידוק היחסים בין המדינות, ופתחנו את הדלתות למגעים נוספים".
בן שבת עמד בראש המשלחת הישראלית לצד מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז. המשלחת הגיעה לבחריין בטיסת היסטורית של אל על מתל אביב למנאמה הבירה, שעברה בדרך מעל סעודיה. משך הטיסה היה שעתיים ו-15 דקות.
המשלחת הישראלית בבחרייןהמשלחת הישראלית בבחריין
שבע שעות בבחריין - וחזרה לארץ. ראש המל"ל עם אל-זיאני ומנוצ'ין
(צילום: משרד החוץ של בחריין)
המשלחת הישראלית בבחרייןהמשלחת הישראלית בבחריין
אל-זיאני קיבל את הישראלים בברכת אהלן וסהלן. הנאומים בבחריין
(צילום: משרד החוץ של בחריין)
המשלחת הישראלית שהתה בבחריין שבע שעות בסך הכל, וכללה מנכ"לים מתשעה משרדי ממשלה ונציג של בנק ישראל, שהגיע למסד את הקשר הבין-בנקאי בין המדינות. עם הישראלים הגיעה גם משלחת אמריקנית בראשותו של שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, ויועצו של טראמפ אבי ברקוביץ. שר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני, חתם בשם ארצו.
בשולי הטקס הגיש ראש המטה המדיני של שר החוץ וסמנכ"ל מזרח תיכון במשרד החוץ, חיים רגב, איגרת מטעם השר גבי אשכנזי לשר החוץ של בחריין. באיגרת הייתה בקשה רשמית לפתיחת שגרירות ישראל במנאמה. למעשה, משרד החוץ, שלפי פרסומים זרים מחזיק בשנים האחרונות נציגות דיפלומטית חשאית במנאמה, כבר החל בתהליך של הכנה לפתיחת שגרירות גלויה בבירת בחריין.
מלבד ההצהרה על כינון קשרים דיפלומטיים, חתמו הצדדים על עוד שבעה מזכרי הבנה בנושאי שיתוף פעולה כלכלי והשקעות, תעופה אזרחית, שיתוף פעולה בין משרדי האוצר, שיתוף פעולה בתחומי התקשורת והדואר, שיתוף פעולה בעניין החקלאות, העניינים המוניציפליים והתכנון העירוני של בחריין, שיתוף פעולה בין משרדי החוץ ופטור מאשרות לדיפלומטים.
מאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"גמאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"ג
(צילום: חיים צח, לע"מ)
מאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"גמאיר בן שבת סטיב מנוצ'ין והמשלחת לבחריין לפני העלייה למטוס בנתב"ג
(צילום: חיים צח, לע"מ)
לאורך יום הפגישות התקיימו שיחות בקבוצות עבודה במלון ריץ קרלטון במנאמה. מנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה, שי-לי שפיגלמן, עמדה בראש צוות טכנולוגיה ומחקר והובילה יחד עם יו"ר הרשות לחדשנות את השיחות בנושא טכנולוגיה ומחקר. בפגישה השתתפו, לצד נציגי ממשל מבחריין, גם מנכ"ל קרן העושר של בחריין Mumtalakat, שהיא חברת האחזקות של המדינה להשקעות, חדשנות ופיתוח של חברות שאינן עוסקות בנפט - כמו למשל תחום הטכנולוגיה הפיננסית.
בצד הישראלי סיכמו את השיחות כהצלחה גדולה, וגורם מדיני אמר כי "הגישה של הבחריינים יוצאת דופן מבחינת כמה שהם רוצים להתקדם ולפתח את השלום".
היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, אמר כי מטרת השיחות היא לתרגם את הצהרת השלום שנחתמה בוושינגטון לתכניות מעשיות וסיכומים קונקרטיים. שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, אמר לפני יציאת המשלחת לבחריין כי "אנחנו כאן בארצו של אברהם כדי לעשות את הצעד הבא בהסכמי אברהם. אברהם הוליד שתי אומות גדולות: העם היהודי והעם הערבי. הם היו יריבים, אבל כפי שאנו יודעים מספר בראשית, הם השלימו לפני 3,500 שנה. היום אנו מקימים לתחייה את התנ"ך. ילדי יצחק וילדי ישמעאל משלימים שוב בארץ הקודש, בבחריין ובאיחוד האמירויות. זה עוד יום היסטורי שממשל טראמפ הביא לאזור הזה".
דפלק אל על דפלק אל על
צ'ק אין לבחריין
(צילום: AFP)
ההמראה לבחריין, היום
(צילום: ליהי קרופניק )

שר החוץ של בחריין קיבל בברכת "אהלן וסהלן" את פני המשלחת האמריקנית-ישראלית שנחתה במנאמה. "אנו נוקטים צעדים כדי ליישם את הסכם אברהם בנחישות. גישה זו של דיאלוג ושיתוף פעולה היא האפקטיבית ביותר להביא שלום אמיתי ומתמשך, כזה שיגן על זכויות עמי המזרח התיכון. אנו עושים זאת באופטימיות לכך ששלום כזה יביא יציבות חדשה ושגשוג לאזור, ויאפשר לדור הצעיר במזרח התיכון לממש את הפוטנציאל והשאיפות שלו, שנמנעו זמן רב מדי", אמר.
"היום אנו שמים את היסודות שבאמצעותם נוכל להגיע ליעד הזה", הוסיף. "נמסד מסגרת פרקטית שדרכה נקדם את הקשרים הבילטרליים בינינו, ואת השותפות המתמשכת של שתי המדינות עם ארה"ב. התקווה שלי היא שהביקור מסמל עוד צעד קדימה בדרך למזרח תיכון שנהנה משלום אמת, ביטחון, יציבות ושגשוג. שלום כזה שבו כל המדינות והדתות פותרות חילוקי דעות בדיאלוג לטובת ילדינו, ויוצרות מציאות חדשה של דו-קיום משגשג".
שר האוצר האמריקני מנוצ'ין אמר כי הוא רואה הזדמנויות כלכליות אדירות בהסכם בין ישראל לבחריין, והוסיף בתדריך לכתבים במטוס כי "אנו עובדים על הסכמים נוספים ומקווים שנוכל להודיע על כך בקרוב". מנוצ'ין הביע תקווה שהנשיא טראמפ ינצח בבחירות כדי שנוכל להמשך במומנטום, אך יחד עם זאת אמר שתהליך הנורמליזציה בין מדינות ערב לישראל לא ייפסק גם אם הנשיא טראמפ לא ינצח בבחירות.
המשלחת הישראלית שבה לארץ, והמשלחת האמריקנית המשיכה לאבו דאבי שבאיחוד האמירויות. ביום שלישי ילוו האמריקנים משלחת אמירתית בכירה, שבראשה יעמדו שרי האוצר והכלכלה, שתגיע לביקור היסטורי בישראל. חברי המשלחת יקיימו פגישות מול נציגי משרדי הממשלה בתחומי נמל התעופה בן גוריון. בין ההסכמים שייחתמו - הסכם תעופה שבמסגרתו יתאפשרו 28 טיסות נוסעים שבועיות בין אבו דאבי ודובאי לנתב"ג, וכן יתאפשרו טיסות שכר ללא הגבלה בין האמירויות לנמל רמון שבאילת. בנוסף, יתאפשרו 10 טיסות מטען שבועיות בין המדינות.
פרסום ראשוני: 21:46 , 18.10.20