הסערה החדשה במשטרה – והשאלות שמתעוררות: בכירים במשטרה טוענים הערב (ב') בשיחה עם ynet כי סרטון הווידאו שבו נראה ניצב ג'מאל חכרוש מדלג מעל גופת קורבן שנורה בכפר כנא לפני שנה וחצי היה ידוע לצמרת הארגון בזמן אמת – אך לדבריהם דבר לא נעשה.
תיעוד: ניצב חכרוש מדלג מעל קורבן הרצח

חכרוש, מפקד יחידת סיף שתפקידה להיאבק בפשיעה בחברה הערבית, תועד מדלג מעל גבר שנפצע באורח קשה מאוד בקטטה בבית עסק בכפר כנא – ולאחר מכן מת מפצעיו – מבלי לעזור לו. מדובר בגאזי אמארה, שנדקר זמן קצר קודם לכן על ידי קרוב משפחתו. במקביל, גורמים במשרד לביטחון הפנים אמרו כי השר עמר בר-לב רתח כשראה את התיעוד, ובשל כך העביר למפכ"ל רב-ניצב קובי שבתאי סדרת שאלות בנושא.
הסרטון, שהתפרסם הבוקר לראשונה ב"הארץ", חולל סערה: חכרוש מיהר להודיע למפכ"ל יעקב שבתאי כי הוא יוצא לחופשה עד שתושלם בדיקת התנהלותו. קודם לכן עדכן אותו המפכ"ל על מינוי צוות בדיקה לאירוע בראשות ניצב בדימוס אהרון אקסול, שכיהן בעבר כמפקד מחוז תל אביב וראש אגף המבצעים במשטרה.
3 צפייה בגלריה
ניצב ג'מאל חכרוש מדלג מעל פצוע בקטטה ויוצא מזירת רצח בבית עסק בכפר כנא
ניצב ג'מאל חכרוש מדלג מעל פצוע בקטטה ויוצא מזירת רצח בבית עסק בכפר כנא
מימין: ניצב חכרוש. באמצע: התיעוד שעורר סערה. ומשמאל: ממ"מ המפכ"ל לשעבר כהן
(צילום: אלעד גרשגורן, יריב כץ)
למרות צוות הבדיקה שהוקם כעת, הערב מתברר שבמשטרה ידעו על הסרטון בזמן אמת. בכירים במשטרה טוענים כי מי שעמד אז בראשות המשטרה, ממלא מקום מפכ"ל המשטרה לשעבר מוטי כהן, ידע על התיעוד הזה.
"החוקרים בתיק ראו את הסרטון המדובר", סיפר ל-ynet גורם בכיר במשטרה, "וזה הועבר מיד לידיעת הגורמים הרלוונטיים במטה הארצי, בהם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה דאז ניצב מוטי כהן, העוזר שלו ניצב משנה ברק מרדכי שמכהן כיום בתפקיד מפקד מרחב לכיש במשטרה ודוברת המשטרה דאז תת ניצב סיגל טולדו, ועוד מספר גורמים במטה הארצי שהיו מודעים היטב ולא עשו שום דבר".
3 צפייה בגלריה
עומר בר לב באולפן ynet
עומר בר לב באולפן ynet
השר בר-לב. העביר סדרת שאלות למפכ"ל
(צילום: הדר יואביאן)
השר לביטחון הפנים בר-לב הנחה הערב את המפכ"ל שבתאי כי צוות הבדיקה שמונה יבחן גם את שאלת ההיכרות לכאורה של גורמי המשטרה עם הנושא. בין היתר מבקש השר לדעת ממתי מי מהמשטרה הכיר את בנושא, לאילו דרגים הגיע המידע, מה היקף המידע שהגיע והמועד שבו התקבל אצל מי מהגורמים במשטרה.
בר-לב גם מבקש לדעת האם ננקטו צעדים כלשהם בעקבות האירוע. גורמים במשרד לביטחון הפנים אמרו כאמור כי השר בר-לב רתח כשצפה בתיעוד והוא דורש מהמפכ"ל תשובות לשאלותיו.
חכרוש עצמו טרם התייחס בתקשורת בשפה העברית לתיעוד, אך בריאיון בערבית לרדיו א-נאס טען כי לא הפקיר את הקורבן. "יצאתי כדי לסגור את הזירה, ולא כפי שמפרסמים שאני הפקרתי את המנוח. היה חשוב לסגור זירה", אמר.
האירוע עצמו התרחש בספטמבר 2020. "הבכירים במטה הארצי ידעו היטב שחכרוש היה במקום", אמר הגורם הבכיר. "האם נעשתה בדיקה רצינית מה בדיוק הוא עשה שם? הסרטון ממצלמות האבטחה הרי עלה בחקירה וזה דווח הלאה לממלא מקום המפכ"ל. למה הוא לא פעל אז? למה רק כשהסרטון נחשף בתקשורת זה נבדק?".
גורם אחר הוסיף כי "הקצין שמינה המפכ"ל יבדוק גם את שרשרת הדיווחים במשטרה וכיצד ייתכן שממלא מקום המפכ"ל כהן לא פעל בנושא מול חכרוש". יצוין כי ל-ynet נודע שהמפכ"ל הנוכחי שבתאי לא ידע על האירוע באותו זמן, ורק עכשיו התוודע לכך.
3 צפייה בגלריה
רב ניצב יעקב שבתאי
רב ניצב יעקב שבתאי
המפכ"ל הנוכחי שבתאי. לא ידע על האירוע
(צילום: אלעד גרשגורן)
התיעוד שהתפרסם כעת מעורר סערה גם בקרב התושבים בכפר כנא, וכמה מהם מאשימים שחכרוש לא רק התעלם לכאורה מפצוע הדקירה - אלא גם עזב את הבניין בשעה שהחשוד בדקירה, ובהמשך ברצח, עוד הסתתר בפנים. "חכרוש נטש את הזירה והרוצח היה בפנים", טען אחד התושבים. "אחר כך עבר ליד הפצוע והפקיר אותו. זאת אומרת שהוא לא עשה את תפקידו כמפקד בכיר במשטרת ישראל. איך הוא רוצה להילחם בפשיעה כשרואים אותו במצב כזה?".
ברצח גאזי אמארה הואשם דודו, פאדי אמארה בן ה-43, תושב כפר כנא. בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת יוחסו לו גם עבירות של שיבוש מהלכי משפט והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו. לפי האישום, בבעלות משפחתם של הנאשם והקורבן היה מפעל ברזל ביישוב. האחיין, זה שנרצח, שימש בתפקידו כמנהל המפעל. בבוקר של ה-12 בספטמבר 2020 הגיע עורך דין של המשפחה למפעל, במטרה לפגוש שם את אבי הקורבן ואת כל אחיו, לרבות הנאשם, ולהחתימם על מסמכים משפטים בהקשר למקרקעין שבבעלותם.
עורך הדין הציג לדוד מסמכים וביקש ממנו לחתום עליהם, אלא שלפי האישום הוא התרגז וצעק על עורך הדין. כיוון שבאותה עת היו מספר לקוחות במפעל, הקורבן יצא ממשרדו וביקש מהדוד להנמיך את קולו. לפי האישום הנאשם הוסיף לצעוק והאחיין דרש ממנו לעזוב את המפעל. הוא סירב לצאת והדף אותו.
השניים התווכחו בצעקות במטבחון של המפעל, ובשלב זה, אחז הנאשם בסכין מטבח שהייתה מונחת על השיש ונעץ את הסכין בצדו השמאלי של חזהו, עד לעומק של כ-14 ס"מ. המנוח הצליח להימלט לעבר המדרגות והתמוטט, ונלקח על ידי העורך דין ובני המשפחה לבית החולים. עוד עולה מכתב האישום שהנאשם, לאחר שנעל את עצמו במטבחון, ובמטרה להעלים ראיות ולמנוע או להכשיל הליך שיפוטי, הסתיר את הסכין מעל לאריחי התקרה האקוסטית במטבחון, והמתין לבוא כוחות המשטרה.
טרם התקבלה תגובתו של ניצב בדימוס מוטי כהן, והיא תתווסף לכשתתקבל.