ריאיון עם פרויקטור הקורונה פרופ' זרקא
(צילום: נויל האריס)

682 ישראלים, 55% מהם בני פחות מ-11, אובחנו אתמול (יום ב') כחיוביים לקורונה. ברקע תחילת מבצע החיסונים לילדים בגילים 5 עד 11, מתברר כי מספר המאומתים ביממה החולפת הוא הגבוה ביותר מאז 1 בנובמבר. במקביל, מקדם ההדבקה עלה ל-1.08 - דבר המעיד על התפשטות המגפה. בסך הכול בוצעו אתמול כ-93 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 0.74%.
העלייה בתחלואה עדיין לא משפיעה על מספר החולים הקשים. נכון להבוקר מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 128 חולי קורונה במצב קשה, 81 מהם מחוברים למכונות הנשמה. מהנתונים עולה כי 83% מהחולים הקשים לא התחסנו בכלל.
2 צפייה בגלריה
בפתיחת מבצע החיסונים
בפתיחת מבצע החיסונים
ועם שר הבריאות הורוביץ בתל אביב
(צילום: דנה קופל)
2 צפייה בגלריה
בפתיחת מבצע החיסונים
בפתיחת מבצע החיסונים
(צילום: דנה קופל)
החל מבצע חיסוני הילדים: כתבינו בקופות החולים עם המתחסנים
(צילום: רועי עידן, נויל האריס)

מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 8,177 חולי קורונה. השבוע לא דווח על נפטרים, אך כיוון שמשרד הבריאות מדווח על פטירות באיחור – ייתכן כי היו חולי קורונה שנפטרו בשלושת הימים האחרונים. מתחילת החודש נפטרו בישראל 64 חולי קורונה.
בישראל שישה יישובים אדומים: גוש חלב (ג'ש), גבעת זאב, קרני שומרון, אחיהוד, קצר א-סר וקשת שברמת הגולן.
כתוצאה מההתפשטות המחודשת של המגפה, מספר החולים הפעילים עולה והוא עומד על למעלה מ-5,900 לעומת כ-5,100 לפני כשבוע. בירושלים 962 חולים פעילים, בבאר שבע 149, ברחובות 145, בפתח תקווה 122, בחורה 119, בתל אביב יפו 116, ברהט 97, בגבעת זאב 95 ובחיפה 90.

זינוק של 580% במאומתים

בכמה יישובים זינק מספר המאומתים בשבעת הימים האחרונים ביותר מ-100%. ביבנה חל זינוק של 580%, בצור הדסה עלה המספר ב-260%, בקריית מוצקין ב-200%, בקצר א-סר ב-170%, בקריית אתא ב-150%, בחריש ב-142%, באור יהודה ב-140%, בחולון ב-131%, בראשון לציון ב-124%, בקרני שומרון ב-115%, בגבעתיים ובשדרות ב-111% ובכפר קרע ב-100%. יש להדגיש כי בכל היישובים האלה יש פחות מ-100 חולים פעילים.
אתמול, כך על פי נתוני משרד הבריאות, קיבלו 1,358 ישראלים את מנת החיסון הראשונה. מתחילת החודש קיבלו יותר מ-27,500 ישראלים את המנה הראשונה של החיסון. במקביל, 4,017 ישראלים קיבלו את מנת הבוסטר ומאז תחילת החודש קיבלו קרוב ל-94 אלף ישראלים את מנת החיסון השלישית.
החל מבצע חיסוני הילדים: כתבינו בקופות החולים עם המתחסנים
(צילום: נדב אבס, נויל האריס)

מבצע חיסוני הילדים בקופות החולים מכבי ומאוחדת
(צילום: טל שמעוני, אריק מרמור, דוברות מכבי)

במקביל ניכר כי מבצע החיסונים לילדים בגילים הצעירים לא צובר תאוצה. מבדיקת ynet עולה זמינות יחסית גבוהה של תורים לחיסוני הקורונה באזורים ובקופות השונות, לצד אחוז זימון תורים נמוך במיוחד בקרב ילדים בגילים 5 עד 11.
בקופת החולים כללית באזור רחובות התור הקרוב ביותר הוא ליום חמישי הקרוב. בקופת החולים מכבי בגבעתיים נמצאו תורים זמינים היום ובאזור תל אביב נמצאו תורים זמינים להיום ביפו לעומת תורים ספורים במרכז העיר. בקופת החולים מאוחדת בירושלים גם כן נמצאו תורים זמינים להיום ולימים הקרובים, ואולם באזור אשקלון במאוחדת דיווחו הורים כי לא הצליחו לקבוע תור לחיסון.
בקופת החולים כללית בפתח תקווה גם כן נמצאו תורים פנויים. בקופת החולים מכבי נמצאו תורים פנויים לחיסון הילדים באזור נהריה. גם מבוטחי הכללית באזור באר שבע לא דיווחו על קשיים בקביעת התורים. בקופת החולים לאומית גם כן לא דווח על בעיות בקביעת התורים. בנוסף, בקופות החולים הבהירו בימים האחרונים כי הורים שהגיעו עם ילדיהם ללא תור יוכלו להתחסן.
זמינות התורים ככל הנראה עולה בקנה אחד עם העובדה שעד כה רק למעט מעל ל-3% אחוזים מכלל הילדים בגילים הללו נקבע כבר תור לחיסון. קופת החולים המובילה בשיעורי הזימונים עד כה היא מכבי, שבה הוזמנו כ-13 אלף תורים, לעומת 11 אלף בכללית, 3,500 במאוחדת ו-1,200 בלאומית.
"4.5% מכלל המבוטחים בגיל הזה זו היענות יפה", אומרת אנג'לה עירוני מנהלת מחוז השרון במכבי. "אנחנו כן מרגישים שכמות האנשים שמזמינים את התור היא יותר מכפי שציפינו שתהיה ביום הראשון. אם לא נחסן את הילדים יש סיכוי שנהיה בגל של ילדים ואנחנו כבר רואים שלמעלה מ-50% מהמאומתים היום הם ילדים. אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו יהיו בריאים ולא יחלו אז כדאי להביא אותם להתחסן".
ממכבי שירותי בריאות נמסר כי עד לשעה 09:00 הבוקר, זימנו כ-13 אלף מבוטחי ומבוטחות הקופה תור לחיסון ילדים בגילים 11-5. אתמול חוסנו כמכבי כ-300 ילדים בקבוצת גילים זו.
הורוביץ בהצהרה לקראת פתיחת מבצע חיסוני הילדים
(צילום: משי בן עמי )

שר הבריאות ניצן הורוביץ הגיע הבוקר למתחם החיסונים של קופת החולים מכבי בתל אביב כדי להתרשם מפתיחת המבצע. "החיסון הזה מגן קודם כל על הילדים עצמם. כמו חיסונים מפני מחלות אחרות, גם חיסון קורונה מגן מפני מחלה קשה בילדים ואין שום סיבה ואין שום תירוץ והיגיון בלחשוף את הילדים למחלה שיש חיסון שמגן עליהם מפניה", אמר הורוביץ.
השר הוסיף: "המחלה הזאת בילדים, גם בשלב האקוטי, יכולה להיות קשה. אנחנו רואים את זה אצל הרבה ילדים שכבר חלו ומפתחים את התופעות האלה של 'לונג קוביד' או כל מיני סיבוכים. אין שום סיבה שהילדים יעברו את זה. מיליוני ילדים בעולם התחסנו, זה עבר אישורים של FDA ו-CDC, ואני מניח שזה יאושר לשימוש בכל העולם. ההמלצה שלנו היא שכל הילדים מגיל 5 ומעלה יתחסנו ויגנו על עצמם.
"אנחנו יודעים היום בנתונים שרוב גדול של הנדבקים המאומתים הם ילדים, פשוט ילדים שלא התחסנו. ההיגיון אומר שברגע שהם יתחסנו בהיקפים גדולים אנחנו נוריד לגמרי את הגל הזה של הקורונה אצלנו. אני חוזר, הדבר הכי חשוב בעיניי זה שהילדים עצמם לא יחלו, לא יצטרכו להישאר בבית. מעבר לזה יש גם כמובן תועלת חברתית-כלכלית וזה יעזור לכולנו להוריד את הגל לגמרי".