התקרית הקשה בשג'אעיה שבה נהרגו לוחמי גולני ו-669, ובהם מג"ד 13 סגן-אלוף תומר גרינברג, החלה אתמול (שלישי) בשעה 16:30 ונמשכה כשעתיים וחצי.
צוות קרב משולב של גדוד שריון 53, שכלל גם כוח גולני וכוח הנדסה, עסק בטיהור הקסבה בצפון-מערב השכונה העזתית, אחרי שבוע שבו נהרגו כ-350 מחבלים מאש ישירה של הלוחמים. רוב המתחם שטופל היה נטוש, עם כלי נשק מסוגים שונים שהופקרו על-ידי פעילי חמאס, אך שניים-שלושה מבנים היו עדיין מאוישים במחבלים.
4 צפייה בגלריה
9 הלוחמים שנהרגו
9 הלוחמים שנהרגו
תשעת הלוחמים שנפלו בקרב בשג'אעיה
(צילום: דובר צה"ל)
הכוח הצה"לי נכנס לפנות ערב לסריקה במתחם של שלושה מבנים צמודים וחצר, משני כיוונים, ומצא פיר במתחם. בתוך אחד המבנים שבמתחם הופעל מטען נגד הכוח, לצד ירי מרובי M-16 ורימונים מצד המחבלים.
הכוח הראשון, עם ארבעה לוחמים, נפגע והמשיך לנהל אש במבנה. הכוח שבחוץ ניסה לחתור למגע עם המחבלים, אבל בשלב זה נותק הקשר עם אחד הקצינים. לכוחות בפעולה עלה חשש שהוא נחטף לפיר. מרגע זה, הכוח של גולני, גם במרחב הפעולה, פעל במהירות ובעוצמה. כל המפקדים הבכירים קפצו לזירה: מג"ד 53 בזירה, סא"ל רועי; מג"ד סיירת גולני, סא"ל דוד, שזינק מגזרה שכנה; ומג"ד 13 סא"ל תומר גרינברג, שבסופו של דבר נפל בקרב.


מח"ט גולני, אלוף-משנה יאיר פלאי - שאלוף-משנה יצחק בן בשט, שנהרג בקרב, הוגדר "הצל" שלו - חילק לכוחות גבולות גזרה, והם נתנו חיפוי ואש לכולם. בשלב זה סא"ל גרינברג איגף את מתחם הלחימה מצפון, מפקד הסיירת עשה פעולה דומה מדרום, ורועי - מג"ד 53 - אסף את הכוח שנפגע לאחור ובדק את מצב הלוחמים שלו. הכוח מ-669, ששניים מלוחמיו נהרגו גם הם, הגיע לפתח המתחם כדי לפרוץ ולחלץ אך נפגע. סמח"ט גולני הגיע במקביל לזירה לוודא שאין חריגות מגבול גזרה ותקריות של ירי דו-צדדי.
החילוץ נמשך כאשר משני מוקדי האירוע במתחם המחבלים ממשיכים לירות ולזרוק מטענים. כוח החילוץ גילה שארבעת הלוחמים מהכוח הראשון נהרגו במבנה; הכוח של סא"ל גרינברג שאיגף נפגע מירי ממבנה שני במתחם. עם הקרב הקשה שהתפתח, הלוחמים ירו חימוש מטאדור למבנה סמוך - שעלה באש והתפוצץ בגלל מטענים רבים שהיו בו.
הכותרת
הקונספציה מול ההתרעות: מאחורי כישלון המודיעין | רונן ברגמן
23:21
4 צפייה בגלריה
תיעוד מהלחימה של כוחות צה״ל ברצועת עזה
תיעוד מהלחימה של כוחות צה״ל ברצועת עזה
לוחמי צה"ל ברצועת עזה
(צילום: דובר צה״ל)
על אף התקרית הקשה, בצבא אומרים שמדובר בקרבות הדמדומים של שג'אעיה, מאחר שרוב מתחמי הלחימה ריקים ממחבלים. רוב המחבלים שכן נמצאים בשג'אעיה מגיעים משכונת דארג' תופאח הסמוכה, ובסך הכול הושגה שליטה יחסית בשכונה בשלושת הימים האחרונים. בצבא אומרים שלא כל השכונה הגדולה ניתנת להריסה או תקיפה רבתי מהאוויר, ומאחר שההיתקלות התרחשה במבנה שבו יש חיילים - לא ניתן היה לירות אש מהאוויר.
"איך שהובן שיש אירוע עם כוח מנותק, כל המפקדים הנוספים מהחטיבה התייצבו מיד בזירה, כמאפיין של חטיבת גולני, תוך חלוקה בין הכוחות לוודא שאין ירי דו-צדדי", אומרים בצה"ל. "זה מעורר השתאות. כל המג"דים לא עלו בקשר, לא שאלו על משימות, אלא ישר הגיעו וקיבלו כאלה. לא ניתן להשמיד את גדוד שג'אעיה של חמאס מהאוויר, רבים מהמחבלים מסתתרים בפירים ורק בימים האחרונים עצרנו חלק מהם, מהנוחבה של שג'אעיה, שנחקרו והביאו ערך מודיעיני רב בחקירתם".
בצבא מדגישים כי "במקומות שבהם נלחמנו קרקעית, אף מחבל לא חזר, ואיפה שהפצצנו מהאוויר - אז האויב שהסתתר חזר והשתקם. אי-אפשר שתושבי נחל עוז שגרים מול שג'אעיה יחזרו לביתם מבלי שנפעל שם בעוצמה קרקעית עם טנקים ו-D-9 על הקרקע. זה עניין מקצועי". כמו כן, בצבא מעריכים כי ניתן להשלים את המשימה בשכונת שג'אעיה בתוך ימים אחדים, גם אם לא ניתן יהיה להגיע לאחרון המחבלים או כלי הנשק בזירה שצמודה לגבול עם ישראל.
4 צפייה בגלריה
תיעוד פעילות  אוגדה 36 וסיירת חרוב במרחב שג'עייה
תיעוד פעילות  אוגדה 36 וסיירת חרוב במרחב שג'עייה
כוח צה"ל בשכונת שג'אעיה
(צילום: דובר צה"ל )
סא"ל גרינברג איבד בשבת 7 באוקטובר 41 מלוחמיו שנפלו בפלישת מחבלי חמאס. חטיבת גולני, שאיבדה לוחמים וקצינים רבים בשג'אעיה במבצע צוק איתן ב-2014, קיבלה את המשימה המורכבת ביותר במלחמה הנוכחית - לכבוש ולטהר את לב השכונה שבה ממוקם הגדוד החזק ביותר של חמאס.
מרכז השכונה כולל את הקסבה, השוק והעיר העתיקה, אזור צפוף מאוד ועתיק שחלקו בן כמה מאות שנים. כתב ynet היה אמור להיכנס בשבוע שעבר עם כוחות גולני לפעילות בשכונה, אולם ברגע האחרון הוחלט לבטל את ההצטרפות בשל סכנת יתר. קצין בחטיבה החומה הסביר אז: "קיבלנו 10-7 ימים לפעול פה ולהכות קשות בגדוד חמאס, אבל כדי לטהר לחלוטין את שג'אעיה צריך איזה חצי שנה".
מלבד סא"ל גרינברג מקיבוץ אלמוג, נהרגו בקרב בשכונת שג'אעיה גם אלוף-משנה יצחק בן בשט (44) משדה יעקב, מפקד חפ"ק מח"ט גולני; רב-סרן רועי מלדסי (23) מעפולה, מפקד פלוגה בגדוד 13 של חטיבת גולני; רב-סרן משה אברהם בר-און (23) מרעננה, מפקד פלוגה בגדוד 51 של חטיבת גולני; סמל אחיה דסקל (19) מחיפה, לוחם בגדוד 51 של חטיבת גולני; סרן ליאל חיו (22) משוהם, מפקד מחלקה בגדוד 51 בחטיבת גולני; סמל ערן אלוני (19) מאופקים, לוחם בגדוד 51 בחטיבת גולני; רב-סרן בן שלי (26) מקדרון, מפקד פלגת לוחמים ביחידה הטקטית לחילוץ מיוחד (669); רב-סמל רום הכט (20) מגבעתיים, לוחם ביחידה הטקטית לחילוץ מיוחד (669).
4 צפייה בגלריה
סמ"ר אוריה יעקב ז"ל
סמ"ר אוריה יעקב ז"ל
סמ"ר אוריה יעקב
(צילום: דובר צה"ל)
בקרב אחר אתמול בצפון רצועת עזה נהרג סמל-ראשון אוריה יעקב (19) מאשקלון, לוחם בגדוד 614, בית הספר להנדסה קרבית.
בנוסף, בקרב אמש שבו נפלו לוחמי חטיבת גולני נפצע גם לוחם מגדוד 51 באורח קשה. בקרב שבו נפל אתמול סמ"ר יעקב נפצעו באורח קשה לוחם בגדוד 614 ולוחם תיעוד מבצעי בדובר צה"ל. גם לוחם בגדוד 605 של חיל ההנדסה הקרבית נפצע אמש קשה בקרב בצפון הרצועה. הודעה נמסרה למשפחות הפצועים.