שלושה חודשים ועשרה ימים לאחר שהנשיא יצחק הרצוג היה לראשון שקיבל את חיסון הבוסטר, ישראל חצתה את רף 4 מיליון המתחסנים במנה השלישית. במשרד הבריאות עדכנו כי נכון להערב (יום ג') 4,000,333 מחוסנים ישראלים קיבלו את מנת הבוסטר. במנת חיסון אחת התחסנו 6.25 מיליון איש, שתי מנות חיסון קיבלו 5.7 מיליון.
"גופי הרפואה והמחקר המובילים בעולם ממליצים על החיסון והוא בטוח ויעיל", אמרו במשרד הבריאות. "כיום אנו יודעים שהחיסון השלישי נדרש על מנת להשלים את ההגנה החיסונית ומדינות רבות בעולם הולכות בעקבות ישראל ומעניקות אותו לתושביהן".
עד כמה החיסון יעיל יעידו הנתונים של החולים הקשים. בישראל מאושפזים לפי העדכון האחרון של משרד הבריאות 153 חולי קורונה במצב קשה. מעל 85% מהם לא התחסנו בכלל.
בקרב החולים הקשים, בגילים 20 עד 39 – 15 לא התחסנו כלל ואחד הוא מחוסן ללא תוקף. בגילים אלה אין אף חולה קשה שנחשב מחוסן – כלומר התחסן במנה השלישית או קיבל את מנת החיסון השנייה בחצי השנה האחרונה.
הורוביץ מודיע על ההקלות החדשות, הערב
(צילום: לע"מ)

בגילים 40 עד 59 יש 58 חולים קשים שאינם מחוסנים כלל, שניים עם חיסון שלא בתוקף ושניים עם חיסון בתוקף. בקרב בני 60 ומעלה – קבוצת גיל שבה שיעור ההתחסנות הוא הגבוה ביותר – 55 מהחולים הקשים הם אינם מחוסנים כלל, ארבעה מחוסנים ללא תוקף ו-13 מחוסנים. כלומר כ-76% מהחולים הקשים בני 60 ומעלה לא התחסנו בכלל, לעומת קרוב ל-94% לא מחוסנים בגילים שמתחת ל-60. לגבי יתר החולים הקשים לא נמסרו פרטים.
בשבועות האחרונים דעך הגל הרביעי, ירידה שמיוחסת ברובה לחיסון המנה השלישית. אתמול אובחנו 564 בני אדם בישראל כחיוביים לקורונה, ובסך הכול בוצעו כ-86,500 בדיקות. שיעור החיוביים עמד על 0.66% - מעט גבוה מאשר ביום ראשון, אך נמוך באופן משמעותי מהנתונים בחודש האחרון. מקדם ההדבקה, שעלה בימים האחרונים, נותר יציב והוא עומד על 0.89 – דבר שמעיד אמנם על דעיכת המגפה, אך בצורה מתונה בהרבה לעומת השבועות האחרונים.
2 צפייה בגלריה
עומסים במתחם חיסוני קורונה בכיכר דיזנגוף ת"א
עומסים במתחם חיסוני קורונה בכיכר דיזנגוף ת"א
ההמתנה לחיסונים בספטמבר האחרון. ככל שיורד הגיל, יורד גם שיעור המתחסנים בבוסטר
(צילום: מוטי קמחי)
שיעור המתחסנים הגבוה ביותר במנה השלישית הוא בקבוצת הגיל 70 עד 79, שם 82.8% קיבלו שלוש מנות חיסון. בקרב בני 90 ומעלה שיעור המתחסנים בשלוש מנות עומד על 71.1%, אצל בני 80 עד 89 אחוז המתחסנים במנת הדחף גבוה יותר והוא עומד על 80%, בקבוצת הגיל 60 עד 69 – כ-77% מהישראלים קיבלו את הבוסטר וכך גם כ-69% מהישראלים שבשנות ה-50 לחייהם.
ככל שהגיל יורד כך שיעור המתחסנים במנת הדחף יורד. בגילים 40 עד 49 – כ-62% קיבלו שלוש מנות חיסון, וכך גם 53.2% בקרב בני 30 עד 39 ו-47.8% אצל צעירים בשנות ה-20 לחייהם.
מתחילת החודש נפטרו בישראל 26 חולי קורונה, אחד מהם היום. לפי נתוני משרד הבריאות בשבת לא נפטר אף חולה קורונה וזאת לראשונה מזה זמן רב מאוד. אך ייתכן שהמספר לא סופי, כיוון שהמשרד נוהג לעדכן נותנים על נפטרים באיחור.
מהנתונים עולה כי שניים מהנפטרים החודש הם מחוסנים, שבעה מחוסנים ללא תוקף ו-16 כאלו שלא התחסנו בכלל. לגבי נפטר נוסף לא נמסרו פרטים.