זירת התרסקות המסוק בחיפה
(צילום: איתן גליקמן)

סגן אלוף ארז שחייני ורב-סרן חן פוגל הם שני הקצינים שנהרגו בהתרסקות מסוק ה"עטלף" של צה"ל מול חופי חיפה אמש (שני). שחייני הוא סגן מפקד בסיס חיל האוויר ברמת דוד, בן 38, נשוי ואב לשלושה ממחנה יהודית. רס"ן פוגל היה טייס מסוקים בטייסת 193, בן 27 מחיפה. קצין הסיור מחיל הים בדרגת סרן שהיה במסוק יחד עם השניים זינק למים וחולץ על ידי השיטור הימי, כך לפי המחלצים. הוא מאושפז בבית החולים רמב"ם ומצבו מוגדר יציב.
תיעוד מהתרסקות המסוק מול חופי חיפה

7 צפייה בגלריה
חן פוגל ארז שחייני
חן פוגל ארז שחייני
סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל
(צילום: דובר צה''ל)

7 צפייה בגלריה
מסוק התרסק מול חופי חיפה
מסוק התרסק מול חופי חיפה
חלקי המסוק שהתרסק
(צילום: גיל נחושתן)
ד"ר האני באחוס, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ברמב"ם, עדכן הבוקר על שיפור משמעותי במצב הקצין המוסק ששרד. "הבוקר מצבו הרבה יותר טוב, הוא יציב, הוא בהכרה מלאה. הפציעה העיקרית שהייתה זה שבר בעמוד השדרה המותני. המצב הנוירולוגי שלו תקין לגמרי, הוא ממשיך לקבל טיפול במחלקה לטיפול נמרץ כללי, טיפול תומך וטיפול בסוג הפגיעה שהוא הגיע איתה. הוא צפוי היום גם כן שייצא מטיפול נמרץ ככלי להמשך טיפול במחלקה רגילה בביה"ח".
הבוקר התחדשו הסריקות באתר התרסקות המסוק. עשרות חיילים נעים על רצועת החוף בניסיון לחפש אחר שרידי המסוק הצה"לי. המסוק, מטייסת 193, יצא אתמול בערב מבסיס רמת דוד של חיל האוויר לטיסת אימון מול חופי חיפה.
7 צפייה בגלריה
זירת האירוע
זירת האירוע
(צילום: google maps)
מנהל מרל"ד רמב"ם: "מצבו של הקצין הבוקר הרבה יותר טוב"
(צילום: דוברות רמב''ם)

7 צפייה בגלריה
זירת התרסקות המסוק בחיפה
זירת התרסקות המסוק בחיפה
סריקות אחר שרידי המסוק
(צילום: איתן גליקמן)
מסיבה שעדיין אינה ברורה התרסק לים. קצין חיל הים ששרד את ההתרסקות חולץ זמן קצר לאחריה על ידי שוטרי השיטור הימי של מחוז חוף ופונה לבית החולים. רק אחרי יותר משעה אותרו שני אנשי הצוות הנותרים, סא"ל שחייני ורס"ן פוגל, כשהם ללא רוח חיים. ברמב"ם נקבע מותם של השניים.
בעקבות האסון, מערך מסוקי העטלף קורקע והופסקו כל טיסות האימונים. חקירה ראשונית העלתה כי המסוק הימי המריא ולאחר חזרתו פגע במים בעוצמה גדולה ליד קו החוף והתרסק. הוקמה ועדת חקירה בראשות אלוף-משנה ט'.

"היו מטובי בנינו"

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס למותם של שני הטייסים בתאונה ומסר: "זהו לילה עצוב מאוד. בשם אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות ההרוגים בתאונת המסוק, והחלמה מהירה לקצין הפצוע". ראש הממשלה הוסיף: "טייסי חיל האוויר שנפלו בתאונה היו מטובי בנינו. עם ישראל לא ישכח את תרומתם, לילה ויום, לביטחון המדינה".
שר הביטחון בני גנץ כתב בטוויטר: "מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחות ההרוגים בתאונת המסוק ורפואה שלמה לפצוע. שוחחתי עם הרמטכ"ל, ואני מבטיח שצה"ל יתחקר את האירוע ויפיק את הלקחים הנדרשים. אני מבקש להודות לכוחות החילוץ שפעלו במהירות ובתנאים לא פשוטים כדי לאתר את צוות המסוק".
7 צפייה בגלריה
מסוק "עטלף"
מסוק "עטלף"
מסוק "עטלף". יותר מ-25 שנה בשירות
(צילום: גיל נחושתן)
7 צפייה בגלריה
נפתלי בנט במסיבת עיתונאים
נפתלי בנט במסיבת עיתונאים
"לילה עצוב מאוד". בנט
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
7 צפייה בגלריה
בני גנץ ואביב כוכבי
בני גנץ ואביב כוכבי
גנץ והרמטכ"ל כוכבי שוחחו. "צה"ל יתחקר ויפיק את הלקחים"
(צילום: יאיר שגיא, גיל נחושתן)
הנשיא יצחק הרצוג מסר: "הלב הלאומי והפרטי כואב ודואב הבוקר בשל אסון התרסקות מסוק צה"ל. אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחותיהם של סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל ומאחל החלמה מהירה לאיש הצוות הפצוע. אני מבקש להודות לכלל הכוחות על המאמצים המשותפים במשימת איתור וחילוץ הנעדרים במהלך הלילה".
מסוק העטלף נמצא בשירות חיל האוויר וחיל הים כבר יותר מ-25 שנה. המסוקים שנרכשו כדי להחליף אותו יגיעו רק בעוד כשנתיים. העטלף מופעל מספינות הסער 5 של חיל הים למטרות של איתור מטרות, תצפית, איכון וחילוץ. הצוות הקבוע של המסוק כולל קברניט וטייס משנה מחיל האוויר, מפעיל מערכות מחיל הים ולעתים גם מכונאי מוטס מחיל האוויר.
המסוק, מתוצרת יורוקופטר הצרפתית (כיום חלק מחברת איירבאס), בעל שני מנועים ומסוגל להגיע למהירות מרבית של 288 קמ"ש ולטוס לטווח מרבי של 472 קילומטרים. מסוקי העטלף השתתפו בכמעט כל הפעילויות של חיל הים מאז הגעתם, כולל תפיסת אוניית הנשק קארין A וההשתלטות על המרמרה.
לקראת הגעת ספינות הסער 6, ובשל התיישנות מסוקי העטלף, הוחלט בחילות האוויר והים להחליפם. המחליף שנבחר הוא מסוק הסיקורסקי סי-הוק, הגרסה הימית של מסוק הבלק-הוק. מטעמי תקציב הוחלט לרכוש מסוקים משומשים מעודפי הצי האמריקני.
השתתפו בהכנת הכתבה: ליאור אל-חי