בצה"ל לא נוקבים בתאריך לסיום מבצע "בית וגן" בג'נין, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי הוא יימשך עד "להשלמת המשימה" - וכעת גם אלפי תושבים פלסטינים במחנה הפליטים, שהפך למוקד הטרור המרכזי בשומרון, נערכים להמשך הקרבות. בתיעודים שהופצו אמש (יום ב') נראו שיירות של אזרחים עוזבים את בתיהם במחנה, ולפי דיווחים פלסטיניים "רק חמושים נשארים" בו, אם כי אמינות הטענה הזו לא ברורה לחלוטין.
לפי הדיווחים חלק מהתושבים עזבו את המחנה למקומות אחרים בגדה, ואחרים התפנו למסגדים, לבתי ספר ולמרכזים רפואיים בעיר ג'נין. גורמי ביטחון בישראל מדווחים כי אלפי פלסטינים עוזבים רגלית, חמולה אחר חמולה, את בתיהם במחנה שבו גרים 19 אלף איש בשטח של חצי קמ"ר.
4 צפייה בגלריה
פינוי של תושבים חפים מפשע בג'נין
פינוי של תושבים חפים מפשע בג'נין
נוטשים רגלית, חמולה-חמולה. התמונות ממחנה הפליטים בג'נין
גורמי הביטחון הדגישו כי המשפחות לא נדרשו להתפנות על ידי צה"ל - אלא עושות זאת ממיאוס וחשש מההסלמה במחנה ביממה האחרונה, שבו יש עדיין מאות חמושים. לדברי הגורמים אלו מסתתרים בבתי התושבים.
מנגד, כך נטען בחלק מהדיווחים הפלסטיניים, לפחות חלק מהמשפחות אולצו להתפנות מאזור הסמוך לכיכר אל-חסאן במחנה הפליטים. דווח שחיילים כרזו להם שם לעזוב את הבתים.
סגן מושל ג'נין, כמאל אבו אל-רוב, אמר לסוכנות הידיעות AFP כי לפחות 3,000 איש כבר עזבו את מחנה הפליטים. הוא אישר את הדיווחים שחלקם הועברו למקלטים זמניים בבתי ספר ובמתחמים שונים בעיר ג'נין עצמה.
פורסם לראשונה: 22:52, 03.07.23