עימותים סמוך לגדר - ושתי שריפות מבלוני תבערה: כ-300 עזתים התפרעו סמוך למעבר קרני הישן בצפון הרצועה, בקרבת שכונת סג'עיה - באותו מקום שבו נפצע לפני כשבוע לוחם הימ"ס בראל חדריה שמואלי. מאות מהם הפגינו כ-200 מטרים מגדר הגבול. כמה עשרות התקרבו לגדר מעת לעת, השליכו אבנים וניסו להשחית אותה. חלק מהמפגינים הפעילו מטענים מאולתרים ונפצים והבעירו צמיגים. כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות וצלפים ירו כדורי רוגר לעבר מסיתים מרכזיים.
5 צפייה בגלריה
עימותים סמוך לגדר הרצועה
עימותים סמוך לגדר הרצועה
מאות מתפרעים על גבול עזה
(צילום: AFP)
בהודעה שפרסמו הבוקר יחידות "ההטרדה הלילית" נמסר כי ההחלטה לחדש את פעילותן נובעת מ"המדיניות של ישראל" ורצונן להסיר את המצור שמוטל על הרצועה. מקור בפלגים הפלסטיניים מסר בהמשך לעיתון "אל-איאם" כי ההחלטה התקבלה במהלך מפגש ביום חמישי שערכו אנשיהם ברצועה.
5 צפייה בגלריה
עימותים סמוך לגדר הרצועה
עימותים סמוך לגדר הרצועה
צה"ל השיב באמצעים לפיזור הפגנות
(צילום: AFP)
5 צפייה בגלריה
עימותים סמוך לגדר הרצועה
עימותים סמוך לגדר הרצועה
ההתפרעויות בגבול
(צילום: AFP)
לפי אותו מקור, הפלגים החליטו להחזיר את פעילות היחידות כאמצעי לחץ על ישראל, ללא כל קשר למאמציהם של המתווכים, ובעיקר של מצרים, להביא להסדרה ארוכת טווח בעזה. הגורם הדגיש כי פעילות היחידות תיעשה בתוך גבולות ברורים, שכן הם מבינים את הסיכון להסלמה שקיים בפעולותיהם. הוא הוסיף כי עד כה השיח על הקלות מצד ישראל "נערך רק באמצעי התקשורת", וכי הפלגים לא קיבלו אף אישורים או התחייבויות להקלות מטעם אף מתווך או גורם רשמי.
ההודעה מגיעה בצל המבוי הסתום בשיחות מול חמאס על הסדרה ארוכת טווח ברצועת עזה: אף שבשבוע שעבר הושג הסכם בין האו"ם לקטאר על חידוש העברת המענק הכספי של קטאר למשפחות נזקקות ברצועה, בחמאס הביעו מורת רוח מכך שההסכם לא כלל תשלומים לפקידי ממשלו בעזה.
5 צפייה בגלריה
יחידות ההטרדה הלילית הגיעו לגבול עזה
יחידות ההטרדה הלילית הגיעו לגבול עזה
איימו ב"הסלמה הדרגתית". אנשי יחידות "ההטרדה הלילית"
ביום רביעי האחרון הודיעה כאמור ישראל על שורת הקלות לעזה. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, מסר כי ההקלות אושרו על ידי הדרג המדיני ולאחר הערכת מצב ביטחונית. הוא הדגיש כי הן מותנות בהמשך השמירה על "היציבות הביטחונית".
במסגרת ההקלות החדשות הותר להכניס דרך מעבר כרם שלום ציוד ומוצרים רבים יותר, עבור מה שהוגדר כ"פרויקטים אזרחיים בינלאומיים". כמו כן, אושר ייבוא כלי רכב חדשים לרצועה, וחודש מסחר הזהב בין עזה לשטחי יהודה ושומרון. מכסת הסוחרים העזתים העוברים דרך מעבר ארז לתוך ישראל הוגדלה ב-1,000 נוספים.
פורסם לראשונה: 19:27, 28.08.21