2 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
לפיד ובנט בישיבת הממשלה, הבוקר
(צילום EPA)
לפיד בכה, השרים חיבקו אותו: לצד העימות סביב מצעד הדגלים בירושלים, רגע מרגש נרשם הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה – כאשר שר החוץ יאיר לפיד התרגש ובכה בדיון על הצעה שקידומה אושר כעת על ידי השרים, ומטרתה לקבע בחוק את זכויותיהם של בעלי מוגבלויות – שעמם נמנית גם בתו של לפיד – ולהגדיל את התקציב שמוקדש לשילובם בחברה בשני מיליארד שקלים.
הצעת החוק הממשלתית תקבע כאמור את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בהתאם לאמנת האו"ם (CRPD) עליה חתומה מדינת ישראל. בין היתר, אפשרויות הבחירה של זכאי השירות ובני משפחותיהם יורחבו באופן משמעותי, והחוק יעודד מעבר לחיים בקהילה על פני חיים במסגרות. מגוון האפשרויות יוצעו לשם כך לפי החוק, כולל אפשרות לסל תקציב אישי: הקצאת מסגרת תקציבית לרכישת שירותים על פי בחירתו, צרכיו והעדפותיו האישיות של זכאי השירות.
תוכנית נוספת תאפשר להעניק מעטפת תומכת במעבר לחיים עצמאיים בקהילה: סיוע של עובדת סוציאלית, הדרכה לניהול משק בית, סיוע של אב בית, שירותי תמלול ותרגום לשפת סימנים, טכנולוגיה מסייעת, עזרים לחיים עצמאיים, ייעוץ, חינוך וטיפול בתחום חברתי זוגי, הדרכה סביב כישורי חיים, קבוצות טיפוליות סביב הקניית מיומנויות חברתיות, סיוע לאדם עם מוגבלות בקבלת שירותים בקהילה ומיצוי זכויותיו. בנוסף, כאמור, החוק יקצה יותר מ-2 מיליארד שקל לתוספת שירותים חדשים ולמעבר לחיים בקהילה.
לפיד, שלבתו יעל יש כאמור אוטיזם, הוא מבין מובילי החוק ובמהלך הישיבה הסביר על ההצעה, ואמר לשרים: "כל מה שתעשו בחיים לא חשוב כמו מה שעשיתם היום. אני מודה לכולכם, לכל אחד מכם". לפיד פרת כאמור בבכי, והשרים קמו לחבק אותו. ההצעה עברה פה אחד. לפיד פנה בהמשך לשר האוצר אביגדור ליברמן שסייע אף הוא בקידום החוק: "איווט, זה בזכותך". ליברמן אמר כי "ברגע שיעבור תקציב הוא יחליף את ההחלטה הזו. כלומר אם תקציב המדינה יעבור, לא יהיה קיצוץ רוחבי". יישום החוק מחייב תקציב ייעודי של 2.2 מיליארד שקלים, ועל מנת שיישומו יחל כבר בשנה הקרובה התבקשה הממשלה לאשר את הסכום כשהמקור התקציבי יגיע מקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בסך 1.8 מיליארד שקלים, והיתר מתקציב משרד הרווחה.
יצוין כי זו לא הפעם הראשונה שבה לפיד מתרגש במהלך דיונים הנוגעים לבעלי מוגבלויות: גם ב-2015, כאשר הכנסת אישרה חוק קודם הנוגע לזכויות אנשים עם אוטיזם, הוא דמע בדיון בכנסת, ואמר כי הוא משמש "קול" לבתו.
בדיון היום בממשלה דיבר גם ראש הממשלה נפתלי בנט על היחס לאנשים עם מוגבלויות, ואמר בהתייחסות לשילובם בבתי ספר כי "בילדותי בחיפה זה לא היה המקרה. בסביבה שגדלתי בה, ברמה עובדתית, החביאו ילדים עם מוגבלויות, זו הייתה בושה. אנחנו עושים כאן דבר גדול".
לדברי ראש הממשלה, "מי שחי את זה כל השנה וזה בוער בו ממש, והוא לא מראה רגעים של חולשה, זה שר החוץ יאיר לפיד. זו גולת הכותרת שלך, זה דבר שאתה הובלת. לולא ההובלה שלך זה לא היה קורה. אני רוצה להודות לשר האוצר. איך אומרים בפסח? אם היינו עושים רק את זה – דיינו".
בנט הוסיף: "הממשלה שלנו עשתה המון למען אנשים עם מוגבלות בישראל, כי זה הדבר הנכון וכולנו גאים בזה. רק בשבוע שעבר אישרנו תיקון חשוב ומשנה חיים להרבה מאוד אנשים, שאפשר 100 אוטובוסים נגישים בין-עירוניים חדשים עבור אנשים עם מוגבלות כדי שיוכלו להגיע לעבודה, למשפחה וללימודים. עד היום זה לא היה אפשרי".