4 צפייה בגלריה
"משטובות" בשומרון (ארכיון)
"משטובות" בשומרון (ארכיון)
"משטובות" בשומרון (ארכיון)
(צילום: דוברות משטרת ישראל)
התאונה הקטלנית ברכב האסור לשימוש מובילה לכתב אישום וחושפת תופעה מסוכנת בקרב חיילי צה"ל ביהודה ושומרון: שורה של צעדים פיקודיים נגד קצינים ולוחמים ננקטו באחרונה לאחר סיום חקירת תאונת דרכים שבה נהרג פלסטיני באזור רמאללה. כך נודע ל-ynet. בחקירת המקרה שאירע בדצמבר האחרון עלה כי חייל צה"ל שנהג ברכב שהוחרם מפלסטינים, פגע ברכב אחר שבו נסעו שני פלסטינים. אחד הפלסטינים נהרג, השני נפצע.
עם סיום החקירה בפרקליטות הצבאית, קיבל החייל הודעה שלפיה הוא יועמד לדין בכפוף לשימוע באחריות למות הפלסטיני. החייל, שנפצע קל בתאונה, עשוי לחתום מול הפרקליטות הצבאית על הסדר טיעון שבמסגרתו יודה בחלק מהעבירות שמיוחסות לו.
בעקבות התחקיר שכלל את כלל שרשרת הפיקוד, רשם מפקד אוגדה 99 תת-אלוף אבי רוזנפלד הערה פיקודית למפקד גדוד נצח יהודה, קצין בדרגת סגן-אלוף. בנוסף, מפקד פלוגה בגדוד החרדי ננזף על ידי מפקד חטיבת כפיר אלוף-משנה ערן אוליאל. קצין נוסף, ששימש כמפקד מחלקה בגדוד, הודח מתפקידו ומתפקידי לחימה. גם סמל המחלקה, ששימש כממלא-מקום מפקד המחלקה בזמן האירוע, הודח גם הוא מתפקידו. שני לוחמים, שהודו כי נהגו גם הם ברכב המוחרם, הודחו מתפקידי לחימה. במקביל, המחלקה שבה התרחש האירוע פורקה, והלוחמים פוזרו בין מחלקות אחרות בפלוגה.
4 צפייה בגלריה
חלק מתחקיר האירוע בו חשודים שלושה לוחמים שהתעללו בפלסיטיני באיזור רמאללה
חלק מתחקיר האירוע בו חשודים שלושה לוחמים שהתעללו בפלסיטיני באיזור רמאללה
"קשר של שתיקה". מתוך תחקיר האירוע
התאונה אירעה ב-17 בדצמבר בכביש 60. בחקירה התברר כי החייל השתמש ברכב פרטי שהורד קודם לכן מהכביש, ונשאר בחזקה זמנית של הפלוגה שלקחה חלק בפעילות להחרמתו. מפקדים בכירים בחטיבת כפיר נדהמו לגלות כי החייל נסע ברכב בזמן חזרה למוצב הגזרתי מערב יחידה. כלומר, הוא עשה שימוש אישי-מנהלתי ברכב פלסטיני פרטי שאסור לנסיעה ("משטובה").
המושג "משטובה" נקשר לכלי רכב שהמשטרה וצה"ל מחרימים מעת לעת מפלסטינים בגדה, לאחר שהתברר כי הם פסולים לשימוש. במקום להשמיד אותם או לפרק אותם לחלקים, כלי הרכב הללו נמכרים ביהודה ושומרון ללא בדיקה, מבחן שנתי או רישיון רכב. באוגדת איו"ש מעריכים כי כמחצית מעשרות אלפי המכוניות של הפלסטינים בגדה נכללות בהגדרה "משטובות". משטוב בערבית - דבר שמתחו עליו קו מחוק.

"לוחמים שיקרו במצב נחושה"

האירוע בגדוד נצח יהודה, שנחקר באוגדת איו"ש וחטיבת האם כפיר, חשף תופעה מסוכנת. עשרות "משטובות" שמוחרמות על ידי כוחות הביטחון נשארות בבסיסים ובמוצבים בגזרות השונות למשמרת של שבועות ולעיתים חודשים ארוכים, וחלק מהלוחמים עושים בהן שימוש לצרכיהם. כך למשל התברר כי לוחם שהבחין ברכב עם לוחית זיהוי פלסטינית נוסע בשטח הבסיס החל לירות באש חיה לכיוון רכב ה"משטובה" שבו נהג לוחם אחר. חקירת המקרה העלתה כי הלוחם שירה סבר שמדובר בחדירת מחבל. במקרה זה לא היו נפגעים.
4 צפייה בגלריה
רכבים שנמכרו לשיפוץ ושופצו בשטחים
רכבים שנמכרו לשיפוץ ושופצו בשטחים
תאונה אחרת במעורבות "משטובה"
(צילום: דוברות המשטרה )
מסמכים שהגיעו לידי ynet חשפו עד כמה הטיפול הצה"לי ב"משטובות" היה פרוץ: לוחמים נהגו על דעת עצמם, או לכל היותר יחד עם מפקדים זוטרים, לתפוס מכוניות כאלו בכבישים ביהודה ושומרון, ולהורידם מהכביש, להסיעם תוך נהיגה עצמית למוצבים היחידתיים, ולהשאירם – ללא אישור ותיאום עם מפקדים בכירים או עם גורמי המשטרה.
"בתחקיר נוכחנו לדעת שישנם עוד מפקדים, לוחמים וחיילים בגדוד שמכירים את נושא הרכב ואפילו השתמשו בו (!), חלקם שיקרו במצח נחושה בתחקיר ולמרות שנסעו ברכב אמרו שלא הכירו במה מדובר", ציין מפקד גדוד נצח יהודה בתחקיר המסכם של האירוע תחת הכותרת "קשר של שתיקה".
מפקד הגדוד הוסיף כי "אף אחד מהחיילים ומהמפקדים האמורים לא אזר אומץ לסיים או לדווח על האירוע, למעט סמל המחלקה, אחרי ארבעה ימי תחקירים. אירוע זה מטריד אותי מאוד כמג"ד בעקבות מעורבות מפקדים רבה באירוע. מי שמחולל את האירוע הוא מפקד. הנתק וחוסר החיבור בין המפקדים מהרמה הממונה על המחלקה ועל כך שכל מנגנוני הבקרה הפלוגתיים והגדודיים לא פעלו עד לתוצאה הנוראה של האירוע".
4 צפייה בגלריה
חלק מתחקיר האירוע בו חשודים שלושה לוחמים שהתעללו בפלסיטיני באיזור רמאללה
חלק מתחקיר האירוע בו חשודים שלושה לוחמים שהתעללו בפלסיטיני באיזור רמאללה
"הייתי אמור לעשות את זה למחרת, אבל שכחתי"
לפי עדות במצ"ח של אחד הלוחמים המעורבים בפרשה, הוא כלל לא הכיר את נוהלי השימוש ב"משטובות": "הייתי אמור לדווח על מקום הימצאות רכב ה'משטובה' אבל שכחתי". בעקבות האירוע, הורה השנה מפקד הגדוד לבצע ריענון נהלים ויישור בנושא עם כל חיילי ומפקדי הגדוד. באוגדת איו"ש הורו בחודשים האחרונים על איסור תפיסת רכבי "משטובה" על ידי חיילים, וכן על איסור חניית כלי רכב אלו בסביבת מוצבים או בתוכם. כמו כן, נאסר על חיילים לנהוג ברכבי "משטובה", גם אם אלו מוחרמים במסגרת מבצעים לתפיסת כספי טרור.
עו"ד ניר יסלוביץ, פרקליטו של החייל שחשוד באחריות לתאונה שבה נהרג פלסטיני, מסר בתגובה: "היה מצופה מכל הגורמים במערכת לרבות רשויות התביעה לפעול למיצוי הדין עם כלל המעורבים בקשר השתיקה המחריד ולא להיטפל אל הש"ג, היות שמדובר בשימוש נרחב באותו רכב. במקרה אומלל זה, כל שרשרת הפיקוד לרבות המ"מ יצאה מהפרשייה בלא כל נזק כמעט בעוד מרשי עומד מול האשמות חמורות. נפעל על מנת להביא את הצדק לאור ונוכיח שוב ושוב כי למרשי לא הייתה כל אחריות פלילית וכי מדובר בנוהג, הגם שהוא פסול, על ידי כל אנשי היחידה".
עו"ד ניר יסלוביץעורך דין ניר יסלוביץ
מדובר צה"ל נמסר: "ביום 17 בדצמבר 2020 אירעה תאונת דרכים בין רכבש בו נהג חייל צה"ל לבין רכב פלסטיני בכביש 60. כתוצאה מהתאונה, אחד הנוסעים ברכב השני נהרג, ונוסע אחר נפצע. בנוסף, החייל נפצע באורח קל.
"לאחרונה, הסתיימה החקירה והודיעו לחייל כי יש כוונה להעמידו לדין בכפוף לשימוע. השימוע נערך בנוכחות באי כוחו של החייל, וטרם התקבלה החלטה ביחס לצעדים המשפטיים שיינקטו.
"בנוסף, האירוע תוחקר על-ידי כלל שרשרת הפיקוד - ממפקד הגדוד ועד מפקד מערך התמרון. בעקבות התחקיר ננקטה שורה של צעדים פיקודיים ונערכה הסברה בגדוד על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".