לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבה הערב (שבת) על סרטון ההמרדה שפורסם נגד שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי. נתניהו התעלם מהעובדה שבנו יאיר שיתף את הסרטון, וגם לא סיפק התייחסות ספציפית לתוכן הסרטון: "ראש הממשלה הזהיר פעמים רבות מפני הסכנות שבתופעת הסרבנות והגישה המתירנית כלפיה. ראש הממשלה עקבי בעמדתו זו, הוא דוחה על הסף כל גילוי של סרבנות מצד כלשהו, ומצפה מכל המערכות לטפל בהם באופן שוויוני".
סרטון ההמרדה שעורר סערה
(צילום: ידידיה חממי)

את הסרטון כאמור שיתף בין היתר בנו של ראש הממשלה, אבל בצל הסערה שפרצה הוא הסיר את השיתוף. גם השר בני גנץ הגיב לסרטון ומסר הערב: "בצה"ל כצבא העם משרתים חיילים מכל חלקי החברה הישראלית, עם מגוון השקפות ואמונות - אבל יש רק דרג פיקודי עליון אחד: הרמטכ"ל. הבעת תמיכה בקריאה להמרדה בזמן מלחמה ובכלל, כמו בסרטון שפורסם אתמול - פוגעת בביטחון ישראל. אני קורא לראש הממשלה, לגנות באופן חד וברור את סרטון ההמרדה ולא להתחבא מאחורי מכבסת מילים. כך ראוי שתעשה כל ההנהגה בישראל".
בסרטון אמר האיש, ככל הנראה לוחם מילואים: "אנחנו חיילי המילואים לא מתכוונים למסור את המפתחות לאף רשות פלסטינית. לא מתכוונים להעביר את המפתחות של עזה לאף ישות של חמאס, פתח או כל ישות ערבית אחרת. ראש הממשלה, חיילי המילואים מאחוריך. נישאר פה עד הסוף, עד הניצחון".
1 צפייה בגלריה
סרטון המרדה חיילי מילואים
סרטון המרדה חיילי מילואים
נתניהו גינה "סרבנות", אך התעלם מהשיתוף של בנו
(צילום: Abir Sultan / EPA / ידידיה חממי)
הוא פנה לשר גלנט: "אתה לא יכול לנצח מלחמה. תתפטר - אתה לא יכול לנצח את המלחמה ולפקד עלינו. אני מודיע לך אדון גלנט - אם לא נלך עד הניצחון, 100 אלף חיילי מילואים יישארו על הגדר. לא נזוז מהגדר. נקרא לתושבי מדינת ישראל להגיע לעזה ותחת אבטחה שלנו נקשיב למנהיג אחד - לא שר הביטחון ולא הרמטכ"ל. זה ראש הממשלה".
בעקבות פרסום הסרטון הודיע היום צה"ל כי הפרקליטה הצבאית הורתה על פתיחת חקירה של מצ"ח, וכי הרמטכ"ל הורה לקיים שיח פיקודי מיידי בכל היחידות. באירועים ערכיים דומים שהתרחשו בחודשים הראשונים של המלחמה, בצה"ל העדיפו להימנע מחקירות, כולל לאחרונה, והסתפקו בטיפול פנימי ביחידות עצמן, מחשש לביקורת ולחץ מהימין ומחאה בתוך הצבא.
ברוב המקרים מדובר בחיילי מילואים שריססו מסרים פוליטיים דומים בכתובות גרפיטי ברצועה. כעת נראה שיש שינוי במדיניות, ומצ"ח חוקרת גם מקרים נוספים כמו התיעוד האחרון שבו נראה לוחם בתוך אוניברסיטת אל-אקצא בעיר עזה, כשמאחוריו עולים באש ספרים. מקרה דומה, של שריפת ספר קוראן ברפיח, נחקר אף הוא.