מקדמים בדיקות מהירות - בבית. בנט, אתמול
( צילום: רועי אברהם, לע"מ)

לראשונה זה ארבעה חודשים, יותר מאלף נדבקים בנגיף הקורונה אובחנו ביממה אחת בישראל. לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול (יום שישי) אובחנו 1,118 נדבקים חדשים. היממה האחרונה שבה אובחנו בישראל יותר מ-1,000 נדבקים הייתה ב-19 במרץ, ואז עמד המספר היומי על 1,084. שיעור הבדיקות החיוביות אתמול עמד על 1.58%, מתוך 71,478 בדיקות לאיתור הנגיף. היום מחצות אובחנו עוד 263 נדבקים.
על פי הנתונים המעודכנים של משרד הבריאות, מספר החולים שמאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ עומד כעת על 58, עלייה של שמונה חולים מאז חצות, ושל תשעה מאז הנתון האחרון מאמש. בסך הכול מאושפזים בבתי החולים 107 חולי קורונה, ומספר החולים הפעילים בישראל כעת עומד על 6,563.
2 צפייה בגלריה
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
(צילום: טל שחר)
מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 6,446 חולי קורונה. במקביל, ממשיכים הישראלים להתחסן ואתמול קיבלו 1,148 את מנת החיסון הראשונה ו-5,721 את השנייה.

דיון חירום בממשלה: פיילוט לבדיקות ביתיות

אתמול התכנסו השרים לדיון חירום על המשך התפשטות זן הדלתא ברחבי הארץ. בישיבה השתתפו בין היתר שרי הבריאות, הביטחון, האוצר, ביטחון פנים, הכלכלה, התחבורה והמדע, וכן המשנה לראש המל"ל, היועמ"ש, פרויקטור הקורונה, פרויקטור נתב"ג ומנכ"ל רשות שדות התעופה.
בין ההחלטות שסוכמו נקבע כי הממשלה תקדם באופן מואץ כניסה של בדיקות קורונה ביתיות לשוק - בשאיפה שכבר מהשבוע הבא במסגרת פיילוט. בנוסף, הממשלה תיערך לאכיפה מוגברת של מתווה ה"תו השמח" בחתונות ואירועים, עם כניסתו לתוקף ביום רביעי. צוות משותף למשרדי הבריאות והתחבורה יבחן את המשך המדיניות בנתב"ג, חגי תשרי וההיערכות לפתיחת שנת הלימודים.
ראש הממשלה נפתלי בנט ציין בדיון כי וריאנט הדלתא מזנק בכל העולם - גם במדינות מחוסנות - וכי הממשלה ערה להתפתחויות ומתמודדת איתן באופן מושכל ואחראי.
2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בדיון בקריה
נפתלי בנט בדיון בקריה
נפתלי בנט בדיון בקריה
( צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
"מצד אחד, החיסונים מועילים כנגד הנגיף, ולכן אנו דואגים לרציפות חיסונים ולמלאי הנדרש, אך החיסונים לבדם אינם מספיקים", אמר בנט, "יש דעה הולכת ומתרחבת שלפיה יכולת ההגנה של החיסונים הקיימים היא חלשה יותר ממה שקיווינו. אנחנו לא יודעים בדיוק עד איזו רמה החיסון עוזר, אבל בצורה משמעותית פחות. כולנו מקווים לראות האטה, אבל העובדות כרגע הן שאין האטה - לא פה ולא בעולם".
עוד לפני הישיבה הגיעו משרדי האוצר והבריאות להסכמה על תקצוב מיידי של עוד 75 אלף בדיקות ביום - ונוסף להן עוד 20 אלף בדיקות מהירות לחודשים יולי-אוגוסט. עוד סוכם לפני הישיבה בקריה כי כל תקני הקורונה - 600 רופאים, 2,050 אחיות ו-700 עובדי מקצועות הבריאות ומנהל ומשק - יוארכו עד לסיום דיוני התקציב (התקצוב המקורי ניתן עד סוף יוני ועד היום סירב האוצר להארכה). תקנים אלה צפויים להפוך קבועים במסגרת תקציב המדינה.
לקראת הדיון גם פורסמו הנחיות הקורונה החדשות לטסים לחו"ל. מיום שישי הבא, יצטרפו ספרד וקירגיזסטן לרשימת המדינות בסיכון מרבי שהטיסה אליהן אסורה. כמו כן, מעוד שבוע תחול אזהרת מסע חמורה על בריטניה, קפריסין, טורקיה וגיאורגיה. כל מי שישוב ממדינות אלו יידרש להיכנס לבידוד מלא של שבוע.
מאתמול מחויב כל נוסע השב מחו"ל (כולל מחוסנים ומחלימים) להיכנס לבידוד של 24 שעות או עד לקבלת תשובה שלילית לבדיקת הקורונה שבוצעה במעבר הגבול (המוקדם מבניהם). נכון להיום, הטיסה אסורה לחלוטין לארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו, רוסיה, בלארוס ואוזבקיסטן.