מצרים החרימה את הספינה שחסמה את תעלת סואץ במשך קרוב לשבוע, ומחכה להחלטה על גובה הפיצויים שישלמו הבעלים בעקבות שיתוק אחד מנתיבי השיט העמוסים בעולם.
ספינת הענק Ever Given שוחררה מגדות התעלה ב-29 במרץ, ומאז היא עוגנת באגם שחוצה את התעלה. אוסמה רביע, יו"ר רשות תעלת סואץ, אמר שהספינה לא תוכל לעזוב את המדינה לפני הסדרת הפיצויים. "כלי השיט עכשיו מוחרם רשמית", הכריז רביע. "הם לא רוצים לשלם כלום", אמר על בעלי הספינה - חברת Shoei Kisen Kaisha היפנית.
אחרי שחרור הספינה: חודשה התנועה בתעלת סואץ
(צילום: רויטרס)

6 צפייה בגלריה
ספינה Ever Given לאחר שחרורה מ גדות תעלת סואץ מצרים
ספינה Ever Given לאחר שחרורה מ גדות תעלת סואץ מצרים
ספינה Ever Given לאחר החילוץ
(צילום: AP)
רביע לא ציין כמה כסף רשות תעלת סואץ דורשת מבעלי הספינה, אך לפי דיווחים במצרים מדובר בלפחות 900 מיליון דולר. התביעה כוללת את מבצע החילוץ, את עלויות השבתת התעלה ואת אובדן ההכנסות בימים שבהם הספינה יצרה פקק תנועה ימי. לחילוץ סייעו חברות בינלאומיות שונות, בעזרת צי של ספינות גוררות ודחפורים שחפרו עשרות אלפי מטרים מעוקבים של חול מגדות התעלה. מדובר באחת מספינות המשא הגדולות בעולם.
בית משפט בעיר איסמאעליה, שנמצאת על גדות סואץ, הורה אתמול להחרים את ה-Ever Given ואנשי הצוות קיבלו עדכון על ההחלטה. גורם במערכת המשפט המצרית דיווח שהתובעים באיסמאעיליה פתחו בחקירה נפרדת שנועדה לקבוע מה גרם לספינה להיתקע.
6 צפייה בגלריה
הספינה שתקועה בתעלת סואץ
הספינה שתקועה בתעלת סואץ
פקק ימי של קרוב לשבוע
(צילום: AP)
6 צפייה בגלריה
מצרים פעולות ל חילוץ ה ספינה התקועה תעלת סואץ
מצרים פעולות ל חילוץ ה ספינה התקועה תעלת סואץ
(צילום: רויטרס)
רביע הזהיר בשבוע שעבר שאם רשות התעלה תיאלץ לפנות לבית המשפט, הנזק הכלכלי לבעלי הספינה יהיה קשה בהרבה מאשר אם הצדדים יגיעו להבנות ללא צורך בבית משפט.
הדיונים, כך נראה, יהיו סבוכים: סואץ תובעת את בעלי הספינה, Shoei Kisen Kaisha היפנית, אך מי ששוכרת את הספינה ומתפעלת אותה היא חברת Evergreen מטייוואן, ששמה מופיע על ספינת המשא. הספינה עצמה רשומה בפנמה ונושאת את דגלה.