מקבץ מאמירות טראמפ על הקורונה

הנשיא שזלזל במגפה, סירב לא פעם לעטות מסכה ותהה אם אפשר להזריק חומר חיטוי נגד קורונה - נדבק בנגיף. בציוץ בטוויטר הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא ורעייתו מלניה נדבקו בקורונה. "נתחיל בהליך הבידוד וההחלמה שלנו באופן מיידי. נעבור את זה ביחד", כתב הנשיא, חודש לפני הבחירות שצפויות להתמקד בתפקודו במשבר הקורונה.
• עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
טראמפ בן ה-74 ורעייתו עברו בדיקת קורונה לאחר שהיועצת הבכירה של הנשיא הופ היקס אובחנה חיובית לנגיף. היקס התלוותה לנשיא האמריקני בכמה נסיעות שערך השבוע. היא שהתה איתו במסוק הנשיאותי "מרין 1" בטיסה בדרכו לעצרת בחירות במינסוטה ביום רביעי, ויום קודם לכן טסה איתו ב"אייר פורס 1" לקליבלנד, שבה נערך העימות מול ג'ו ביידן.
בהודעה שפרסם שון קונלי, רופא הבית הלבן, נכתב כי "הנשיא והגברת הראשונה חשים טוב כרגע, ומתכננים להישאר בבית הלבן במהלך תהליך ההחלמה. הצוות הרפואי של הבית הלבן ואני נמשיך לעקוב בדריכות, ואני מודה על התמיכה מכמה מהרופאים ומהמוסדות הרפואיים הטובים במדינה שלנו. אני מצפה שהנשיא ימשיך בביצוע חובותיו ללא הפרעה בזמן שהוא מחלים".
5 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ בבית הלבן אחרי העימות הראשון מול ג'ו ביידן
דונלד טראמפ בבית הלבן אחרי העימות הראשון מול ג'ו ביידן
טראמפ בבית הלבן. חיובי
(צילום: EPA)

5 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ מלניה טראמפ
דונלד טראמפ מלניה טראמפ
טראמפ ומלניה בעימות. שניהם נדבקו
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
טראמפ ופנס באירוע ללא מסכות
טראמפ ופנס באירוע ללא מסכות
טראמפ ופנס קרובים זה לזה וללא מסכות, השבוע
(צילום: gettyimages)
"כמו אמריקנים רבים מדי השנה, גם הנשיא ואני נמצאים בבידוד בבית אחרי שנדבקנו בקורונה", צייצה מלניה. "אנחנו מרגישים טוב, דחיתי את כל ההתחייבויות הקרובות שלי. כולנו נעבור את זה ביחד".
לאחר שפורסם כי היקס נמצאה חיובית לנגיף אמר טראמפ בריאיון לערוץ "פוקס ניוז" כי הוא ורעייתו מלניה עברו בדיקות ומחכים כעת לתוצאותיהן. כאמור, כמה שעות לאחר מכן כבר הודיע טראמפ כי הוא נדבק בנגיף. סגן הנשיא מייק פנס היה בקרבתו של טראמפ השבוע, והשניים צולמו ללא מסכות.
"הנשיא מתייחס ברצינות רבה לבריאותו ולבטיחותו של כל מי שפועל כדי לתמוך בו ובעם האמריקני", אמר סגן דוברת הבית הלבן ג'אד דיר לפני ההודעה שטראמפ ומלניה אובחנו כחיוביים. "אנו משתפים פעולה עם הרופא של הנשיא ועם המשרד הצבאי של הבית הלבן כדי להגביל ככל הניתן את החשיפה לנגיף הקורונה, הן בבית הלבן והן מחוצה לו".

5 צפייה בגלריה
הופ היקס היועצת של דונלד טראמפ חוזרת לבית הלבן ארה"ב
הופ היקס היועצת של דונלד טראמפ חוזרת לבית הלבן ארה"ב
היועצת הופ היקס עם טראמפ
(צילום: AP)
5 צפייה בגלריה
הופ היקס יועצת נשיא ארה"ב ארצות הברית דונלד טראמפ נדבקה ב קורונה יורדת מ מטוס אייר פורס 1
הופ היקס יועצת נשיא ארה"ב ארצות הברית דונלד טראמפ נדבקה ב קורונה יורדת מ מטוס אייר פורס 1
הופ היקס יורדת מהמטוס הנשיאותי, בשבוע שעבר
(רויטרס)
כמה מעובדי הבית הלבן כבר נמצאו כחיוביים לנגיף הקורונה בעבר, ביניהם הדוברת של סגן הנשיא מייק פנס, קייטי מילר, והיועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן. לאחר מקרים אלו, הבית הלבן נקט אמצעים רבים כדי להגן על הנשיא וסגנו מפני הידבקות בנגיף, והחל במשטר בדיקות יומי לעוזריו הבכירים של הנשיא ולאישים אחרים הנמצאים באופן קבוע ליד הנשיא וסגנו, כולל עיתונאים, שנבדקים מדי יום.
דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני תיארה בעבר את טראמפ כ"אדם הנבדק ביותר באמריקה, שאינו מסתכן בהפצת הנגיף לאחרים". טראמפ עצמו אמר: "אני נבדק בממוצע כל יומיים או שלושה ימים".
בעוד שעל פי המלצת המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC), אנשים שהיו בקרבת חולה מאומת נדרשים להיכנס לבידוד למשך 14 יום, עובדי הבית הלבן נחשבים לעובדים חיוניים, ולכן על פי ההנחיות הם יכולים לחזור לעבודה אם הם נוקטים אמצעי זהירות כמו מדידת חום, עטיית מסכה ושמירה על ריחוק פיזי.
טראמפ ממריא לעימות בקליבלנד
(צילום: רויטרס)

טראמפ מנסה כל העת להמעיט בסכנה הנשקפת ממגפת הקורונה ונמנע ככל הניתן מלהופיע בפומבי עם מסכה. הוא מקיים מעת לעת עצרות בחירות בהשתתפות אלפי בני אדם, שלרוב לא עוטים מסכות ולא שומרים מרחק. עם זאת הלילה הוא הודיע על הזזת עצרת שתוכננה בעיר לה קרוס במדינת ויסקונסין, שבה התחלואה בקורונה גבוהה, לעיר ג'יינסוויל שבה התחלואה נמוכה יותר. עד כה מתו מהנגיף בארה"ב יותר מ-200 אלף בני אדם, מתוך לפחות שבעה מיליון שנדבקו בו.
היקס בת ה-31, שהודיעה כי נדבקה שעות לפני הודעת טראמפ, היא דמות ותיקה בכוורת של נשיא ארה"ב, ונחשבת לאחת הדמויות הקרובות ביותר לטראמפ והמשפיעות ביותר עליו. היא התחילה לעבוד איתו במערכת הבחירות ב-2016 כדוברת והמשיכה לעבוד לצידו אחרי שנכנס לבית הלבן.
בספטמבר 2017 מונתה היקס למנהלת התקשורת של הנשיא. במרץ 2018 היא התפטרה מתפקידה, אחרי שבעדות בדלתיים סגורות בקונגרס, במסגרת חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות, היא הודתה שסיפרה "שקרים לבנים" למען הנשיא. בפברואר השנה חזרה לבית הלבן בתפקיד יועצת בכירה.
פורסם לראשונה: 06:14, 02.10.20