שעות ספורות לאחר שהמשטרה החלה לבדוק את העדויות נגד יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב על תקיפות מיניות שנמשכו לכאורה שנים רבות, הודיע בצהריים (יום ו') כי הוא מוותר על פרס ישראל למפעל חיים שאותו היה אמור לקבל, וכן משעה את עצמו מתפקידו בארגון. בדיקת המשטרה טרם הבשילה לחקירה. במכתב לפעילי זק"א טען משי זהב כי העדויות נגדו הן בבחינת "עלילות לא-מבוססות שנחזות יותר כרכילות וסגירת חשבונות מולי".
1 צפייה בגלריה
יהודה משי זהב
יהודה משי זהב
יהודה משי זהב
(צילום: אלכס קולומויסקי)
במכתב למתנדבי זק"א כתב משי זהב: "אחיי ורעיי מתנדבי זק"א, מפקדים וחברי ההנהלה, אני דור 11 בירושלים. נין ונכד לפורצי החומות. כך הכרזתי לפני 18 שנים עת התכבדתי להשיא משואה לתפארתה של מדינת ישראל. לא לבדי עמדתי שם בהר ההוא. אלפי מתנדבים ומתנדבות בארגון שזכיתי להקימו ולנהלו עמדו איתי שם, והחברה הישראלית כולה הריעה להם. ועכשיו, כשקמו זדים והעלילו עלילה. גם עכשיו לא לבדי אני עומד. ארגון שלם שפרץ את החומות והקים גשרים ולימד כבוד ואהבה בין המגזרים והעדות עומד על כף המאזניים.
"ואני מה אני, בסך הכול שליח נאמן של המתנדבים מכל המגדרים, העדות והדתות. בארץ ובעולם. מתנדבי מלאכת הקודש של הארגון שיקר לי כבבת עיניי. מתוך דאגה לארגון הקדוש אותו בניתי בשתי הידיים והכרה עמוקה בחיוניותו למרקם החיים בארץ, אני מסיק את המסקנה המתבקשת מתוך הסערה הגדולה, גם כשעלילות אלו אינן מבוססות ונחזות יותר כרכילות וסגירת חשבונות מולי.
"ראשית אני זקוק להרבה תעצומות נפש למאבק הזה, ומתבונן בצער בנזק שעלול להיגרם לארגון החשוב, לפעילותו ולארבעת אלפים מתנדביו המסורים. כצעד ראשון אני מבקש לוותר על הכבוד שהוענק לי עם החלטה להעניק לי את פרס ישראל לאות הוקרה על פועלי בארגון שאינו אלא אות כבוד עד לאחרון המתנדבים. שנית, הסיטואציה אליה נקלעתי מחייבת אותי בכורח הנסיבות ליטול פסק זמן מתפקידי בארגון עד להסרת העננה. נושא אני תפילה לרבש"ע שיוציא צדקתי לאור ונשוב נחדש ימינו כקדם. אוהבכם, יהודה".
מזק"א נמסר כי "הנהלת הארגון, חבריו ומתנדביו קיבלו בהלם ותדהמה את העדויות שפורסמו. הנהלת הארגון סומכת על רשויות החקירה הרשמיות שיבחנו באופן המקצועי ביותר את הדברים שדורשים בדיקה. הארגון שפועל בהתנדבות כבר 32 שנה למען זיהוי קורבנות טרור, תאונות דרכים ואסונות בארץ ובעולם, הפך לסמל לאחדות העם וקירוב הלבבות. האפודים הצהובים והסרבלים הלבנים מחברים בין דתיים וחילוניים, ישראלים מכל חלקי הארץ שפועלים ביחד למטרה אחת – חסד של אמת. שליחותה של זק"א חזקה מכל שיקול או בעל תפקיד, והארגון ימשיך לבצע את מלאכתו למען אזרחי ישראל במסירות ונאמנות".

העדויות החמורות: "הייתי נער ליווי שלו"

בתחקיר של "הארץ" שפורסם אמש הובאו עדויות לפיהן משי זהב תקף מינית ילדים, נערים, נערות ונשים. לפי התחקיר, בשכונות מאה שערים, שמואל הנביא וסנהדריה המורחבת שבירושלים רבים ידעו על מעשיו. גם מבין אנשי משמרות הצניעות היו שידעו, אך לא דיווחו לרשויות אכיפת החוק. על פי עדויות קורבנותיו, הוא גם נהג להתרברב בכיבושיו המיניים. לפי העדויות, במשך עשרות שנים - החל משנות ה-80 - ניצל משי זהב את מעמדו, כוחו, כספו ואפילו את הארגון שבראשו הוא עומד כדי לתקוף ילדים ונערים, נערות ונשים.
משי זהב דווקא נחקר בתחילת העשור הקודם בחשד לתקיפה מינית, אבל האישה סירבה אז להגיש תלונה, והחקירה נסגרה מחוסר ראיות. האירוע כלל לא פורסם, ושמו של משי זהב - שגם הדליק משואה ביום העצמאות - נותר נקי בעיני הציבור.
אותה אישה חרדית, צ', הייתה נתונה אז למצוקה כלכלית. משי זהב, מייסד זק"א, הבטיח לה סיוע כלכלי, וקבע להיפגש איתה. הוא ניצל זאת כדי להתקרב אליה, הרבה יותר משרצתה. "הוא הפשיט את הבגדים שלי בכוח", סיפרה לשניים מחבריה ולחוקרי המשטרה. היא הפצירה בו להפסיק, אך הוא לא חדל, הצמיד אותה בכוח לספה וכפה את עצמו עליה. "אם תדברי", איים עליה לאחר מכן, "ג'יפ של זק"א ידרוס אותך". בסופו של דבר, כאמור, לא הגישה תלונה, והתיק נסגר.
נ', בן 41 כיום, היה בן 16 כשפגש במשי זהב. אז, בשנת 1996, היה משי זהב בן 36. "כל האנשים הקרובים אליו באותן שנים ידעו שאני נער ליווי שלו. הפכתי לזונה במלוא מובן המילה", הוא אמר.
לדברי נ', משי זהב רצה לקיים עמו יחסי מין מלאים, פעם אחר פעם ניסה לשכנעו. אלא שהנער הצליח להציב שם את הגבול. "עשינו הכול, אבל לא הייתה חדירה. הוא ניסה כמה פעמים ואני סירבתי". נ' כלל לא נמשך לגברים, וקיבל עבור המין "תמורות" כנסיעות לתל אביב למטרת פגישות עם עובדות בזנות. לפי התחקיר, במקרים אחרים שילם משי זהב כספים לקורבנותיו.
ע', בן 26 כיום, היה בן חמש בעת שלדבריו הותקף מינית על ידי משי זהב. "הוא למד איתי בבית הכנסת. הוא היה מושיב אותי על ברכיו והיה נוגע באיבר המין שלי", סיפר על שאירע לדבריו בשנת 2000.
פורסם לראשונה: 11:37, 12.03.21