בנט בפתח ישיבת קבינט הקורונה
(צילום: רועי אברהם (לע"מ), סאונד: ניר שרף (לע"מ))

משרד הבריאות המליץ הערב (ראשון) לקבינט הקורונה שהתכנס עם כניסת התו הירוק החדש, והציע שאם מגמת הירידה בתחלואה תימשך - לבטל את התו הירוק במסעדות (בחלק הפתוח), חדרי כושר, אטרקציות חיצוניות, בריכות, מוזיאונים וספריות, ולעבור בהם למתכונת של תו סגול. כמו כן, הציעו במשרד לנטר את התחלואה בשבועיים הקרובים כדי לבחון את המעבר למודל "הכיתה הירוקה".
3 צפייה בגלריה
מציגים את התו הירוק במקומות בילוי
מציגים את התו הירוק במקומות בילוי
בדיקת תווים ירוקים בכניסה להופעה
(צילום: מוטי קמחי, gettyimages)
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לשרים בפתח הדיון כי ישראל החלה לבלום את התפשטות התחלואה האחרונה. "חברים, החדשות טובות. התחלנו לבלום את הדלתא", אמר רה"מ והדגיש: "אבל דווקא עכשיו מסוכן להרפות. דווקא כשהנגיף מתחיל בנסיגה אסור לנו לתת לו להתאושש. צריך להמשיך לנהל את המצב באופן הדוק, לא לשדר לציבור שמורידים מסכות אלא להיפך. אני מרגיש שבימים האחרונים הציבור מתחיל להבין את המדיניות שהממשלה הזאת מובילה, בעקביות, מאז התפרצות הדלתא. ישראל פתוחה ככל האפשר, הכלכלה פתוחה ככל האפשר, יש מסה של בדיקות, חיסונים ובוסטרים, ניהול הדוק ודינמי של המצב ואחריות אישית של האזרחים".

התו החדש והירידה בתחלואה - כתבות נוספות

בנט אמר כי מבחינתו המשימה הקרובה והדחופה ביותר היא "לסיים כמה שיותר מהר עם הבידודים ההמוניים בבתי הספר בקרוב", כלשונו, וציין כי "הילדים צריכים להיות בבית הספר, לא בזום ולא בבידודים שאינם נחוצים. ההורים צריכים להיות מסוגלים לצאת לעבודה ומשפחות זקוקות ליציבות, לדעת מה קורה איתן מחר בבוקר. למדנו ברצינות מה עושים בבריטניה, בגרמניה, בארה"ב. אני אומר פה בצורה ברורה - הבידודים ההמוניים במערכת החינוך צריכים להסתיים כמה שיותר מהר. כרגע אנחנו מכינים תשתית של מיליוני בדיקות אנטיגן שיאפשרו זאת. אנחנו נעקוב אחרי הפיילוט והפיילוטים הנוספים שהתחילו בימים האחרונים, ונקבל החלטה בקרוב".
3 צפייה בגלריה
היום הראשון ללימודים בבית ספר ארזים בתל אביב
היום הראשון ללימודים בבית ספר ארזים בתל אביב
"הילדים צריכים להיות בבית הספר, לא בבידודים שאינם נחוצים". ארכיון
(צילום: רויטרס )
רה"מ הוסיף כי בדיון תעלה גם סוגיית ההתחסנות בחברה הערבית, שם עיקר הבעיה לדבריו, וציין כי יעסקו גם בכניסה לשגרה "בלי לפרק את כל המערכות, בלי אווירת 'סוף קורס'. מה שהולך - יכול גם לחזור". לדבריו, "אנחנו ניערך גם לווריאנט שעוד לא קיים, מה שאנחנו מכנים 'אומגה', או וריאנט עוקף חיסון, שזה התרחיש הרע מכל. אבל גם במצב הזה אנחנו כמדינה לא סוגרים את הבסטה, אנחנו צריכים לדעת להתנהל. הכול יכול לקרות. אנחנו ממשיכים לדאוג שהמחסנים שלנו יישארו מלאים, ושיש מלאי רציף של חיסונים ותרופות".
אחרי העימות עם אנשי משרד הבריאות בזמן שביקר באו"ם אמר בנט בישיבה כי "העבודה היא טובה מאוד. אני רוצה לברך את אנשי מערכת הבריאות שעומדים בחזית יום יום, בבתי החולים, בקופות החולים, במשרד עצמו, ובכלל את כל האנשים שמעורבים מכל משרדי הממשלה השונים. זו באמת מערכה רב-מימדית ונדמה לי שאנחנו רואים עכשיו את האור בקצה המנהרה. אסור לנו להיות שאננים, אסור להרפות, וצריך עכשיו להאיץ את קצב ההתחסנות".
3 צפייה בגלריה
מתחסנים בחיסון השלישי בירושלים
מתחסנים בחיסון השלישי בירושלים
כ-1.4 מיליון ישראלים איבדו את הזכאות לתו הירוק. מתחסנת במנה השלישית בירושלים
(צילום: רויטרס)
לתו הירוק החדש, כזכור, זכאים רק מחוסנים במנה שלישית, מחלימים ומי שלא חלפה חצי שנה מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה. חרף העובדה שקצב ההתחסנות בבוסטר זינק בימים האחרונים, כ-1.4 מיליון ישראלים שטרם קיבלו את המנה השלישית איבדו את הזכאות לו. 755 אלף ישראלים הזכאים להתחסן לא התחסנו כלל. בלי תוצאה שלילית של בדיקת קורונה על חשבונם (בדיקה מהירה בתוקף ל-24 שעות ובדיקת PCR ל-72 שעות), הם לא יוכלו יותר להיכנס, בין היתר, למסעדות, אירועי תרבות וספורט, אטרקציות, חדרי כושר ואולמות אירועים.
במקביל התקבלו תלונות רבות על תקלות ושיבושים בהפקת התו הירוק המעודכן באתר משרד הבריאות ובאפליקציה. בכניסה לעמוד הייעודי באתר שקרס צוין כי הוא נמצא בתהליך שדרוג. בעקבות התלונות, משרד הבריאות עדכן באתר כי "עקב העומסים הצפויים, ייתכנו שיבושים בהפקת התו דרך האתר. במקרה זה, מומלץ לנסות שוב במועד מאוחר יותר". בהמשך הודיע מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה: "בשל עומסים בהנפקת התו הירוק החדש החל מהלילה, ניתן יהיה להשתמש במקביל בימים הקרובים גם בתו הירוק הקודם".
פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמאן זרקא, אמר הבוקר לאולפן ynet כי "יש לנו תמונה אופטימית שמראה ירידה בתחלואה, אבל יחד עם זאת יש עדיין ריכוז תחלואה בחברה הערבית. קרוב ל-30% מהתחלואה הקשה היא בחברה הערבית. אנו עוסקים בזה בשבועיים האחרונים. האוכלוסייה השנייה שלא ויתרנו עליה וממשיכים לעסוק בה היא קרוב ל-800 אלף איש שלא התחסנו בכלל. עיקר התחלואה הקשה בבתי החולים היא של אנשים שלא חוסנו כלל או שהחיסון שלהם פג תוקף". הוא ציין כי בשבועיים הקרובים תיבחן התחלואה לקראת בחינת המתווה החדש ללימודים - "הכיתה הירוקה" - שתמנע את הבידודים לתלמידים שנחשפו לחולים מאומתים.