לקראת הארכת הסגר: מליאת הכנסת אישרה היום (א') בקריאה שנייה ושלישית את חוק הקנסות על הפרת הנחיות הקורונה. לאחר ההצבעה צפויה הממשלה להתכנס כדי לדון בהארכה של שבוע של הסגר האמור לפוג בחצות. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לתמוך בעמדת משרד הבריאות שיבקש להאריך גם את סגירת נתב"ג בשבועיים. ynet העביר את הדיון בשידור ישיר.
3 צפייה בגלריה
נתניהו באולם הכנסת
נתניהו באולם הכנסת
ארכיון
(צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר כחול לבן בני גנץ קרא לשוב למתווה הרמזור, והוסיף כי "אני מברך על כך שלאחר ניסיונות בלתי נגמרים של דחיה בכל דרך אפשרית, מעבירים היום את החוק שיאפשר אכיפה מוגברת ושוויונית מול מיעוט שפוגע בציבור כולו ומסכן את בריאותו, פוגע בציבור מהמגזר שלו ובמגזרים אחרים. דרושה משמעת ציבורית. ראיתי הבוקר תמונות מירושלים של אלפים מתגודדים בניגוד לחוק - זו לא משמעת ציבורית. זה נכון לכל מגזר ובכל מקום. אנחנו חייבים לכבד את החוק וצריכים אכיפה חזקה, שאם לא כן נמשיך ונאבד את ממשלנו, ריבונותנו, אכיפתנו והחוק שלנו. אני שומע שיש ח"כים שאומרים שזה חוק נגד חרדים או ערבים. אני אומר לכם שזה לא נגד חרדים או ערבים, זה חוק שנועד להציל חיי אדם".
3 צפייה בגלריה
יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין
"פתיחה דפרנציאלית? אין חיה כזאת". יולי אדלשטיין
( צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
שר הבריאות יולי אדלשטיין עלה לדוכן לאחר מכן, ואמר כי "במצב התחלואה הנוכחי, אין שום דרך בעולם לעבור לניהול דיפרנציאלי. אין חיה כזאת. וגם אם נרצה לעבור לזה, נכון להיום רק 9% מהיישובים בישראל הם ירוקים. שמעתי כבר הצעות מעניינות לפתוח את החינוך ביישובים הירוקים, רק שברובם אין אפילו בית ספר, כי מדובר בכמה קיבוצים ומושבים. אין כמעט ערים ירוקות בישראל".
גנץ התעקש כי יש לחזור למתווה הרמזור, ואמר כי "אנחנו צריכים בימים הקרובים לפתו בצורה מדורגת ודיפרנציאלית לפי רמות תחלואה והתחסנות ביישובים. יש לנו מספיק כלים כדי להתנהג בצורה דיפרנציאלית. ילדי ישראל שמחכים בבית יתחילו לחזור ללימודים ונדאג להם למעטפ בריאותית וחינוכית ראויה. בעלי העסקים יוכלו לאט לאט לפתוח ולקבל קהל שהתחסן".
לפני ששר הביטחון עלה לדוכן, יו"ר הכנסת יריב לוין נזף בו לעיני חבר הכנסת, והאשים אותו ב"כשל קשה בשמירה על כבודה ומעמדה של הכנסת". לוין טען כי גנץ הציב אולטימטום ודרש לכנס את המליאה ביום חמישי, שאינו יום שבו מתכנסת המליאה, כדי לדון בהעלאת הקנסות. "אדוני אוחז בגרונם של אזרחי ישראל והכנסת ואומר שימנע את קבלת ההחלטה על הארכת הסגר", אמר לוין. "אסור לרמוס כך את הכנסת על ידי הממשלה בגלל שיקולים של מריבות או חילוקי דעות פוליטיים בתוך הממשלה".
3 צפייה בגלריה
בני גנץ ויריב לוין
בני גנץ ויריב לוין
חילופי האשמות. גנץ ולוין
(צילום: קובי קואנקס, אבי מועלם)
גנץ השיב לדבריו ואמר כי למרות "נאום ההבשה", כלשונו, שלוין ניסה לעשות, הוא יחזיר לו ב"אותו המטבע". שר הביטחון אמר כי "איך מפלגה, שאתה מבכיריה, במשך חודשיים וחצי חסמה את התהליך הזה. במשך חודשיים ההצעה הזאת הייתה מוכנה בממשלה, עברה את ועדת השרים והועברה אליך. לא דאגת שזה יעלה בזמן וחבל שכך".
לפני כשלושה חודשים, כשהתברר שתלמודי תורה בחרו לפתוח את המוסדות חרף ההגבלות, העבירה הממשלה תיקון לחוק הקורונה אשר מחייב גם הגדלת קנס על מוסד חינוכי שייפתח מ-5,000 ל-10,000 שקל. במקביל הוכנס גם סעיף תיקון המאפשר למשטרה ולפקחי העירייה להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך שפתחו את שעריהם.
בממשלה התעוררה מחלוקת בסוגייה בין כחול לבן והליכוד: יו"ר כחול לבן בני גנץ טען כי הליכוד מנסה למסמס את הצעת החוק ממניעים פוליטיים. לאורך כל המאבק בנושא אמרו בכחול לבן כי "אם לא יתקיים הסגר לכולם באופן שוויוני - לא יהיה סגר. זה הזמן להציל חיים ולא לעסוק בספינים". רק ביום חמישי אישרה ועדת החוקה את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.
פורסם לראשונה: 14:15, 31.01.21