תיעוד מרחפן: נזקי השריפה בהרי ירושלים
(צילום: נדב אבס)
בתום 52 שעות של מאבק בלהבות שהשתוללו בהרי ירושלים - הכריז הערב (יום שלישי) נציב כבאות והצלה רב-טפסר דדי שמחי על שליטה מלאה באש.
מכיבוי והצלה נמסר כי במהלך ימי השריפה פעלו הכוחות בשבעה מוקדים עיקריים. 204 צוותים שכללו 1,500 לוחמי אש ו-20 מטוסי כיבוי לקחו חלק בפעולות הכיבוי - ועשרה יישובים פונו: צובה, גבעת יערים, שואבה, רמת רזיאל, איתנים, בית מאיר, שורש, עין ראפה, עין כרם ועין נקובה. כמו כן, פונו בית ספר ובית חולים.
6 צפייה בגלריה
לוחמי אש מכבים את השריפה בהרי ירושלים
לוחמי אש מכבים את השריפה בהרי ירושלים
לוחמי אש נאבקים בלהבות
(צילום: AP)
6 צפייה בגלריה
מטוס כיבוי עובר מעל הר איתן בירושלים
מטוס כיבוי עובר מעל הר איתן בירושלים
מטוס כיבוי מעל הר איתן בירושלים
(צילום: דוברות כבאות והצלה)

כלל התושבים הורשו לחזור לבתיהם, למעט המאושפזים בבית החולים איתנים ומספר בתים ברמת רזיאל וגבעת יערים. טפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים, אמר לאחר ששב מסיור תצפית: "המראות קשים. ראיתי איך הריאה הירוקה של מחוז ירושלים הולכת ומשחירה תחת הלהבות. לא צריך להיות בוטניקאי גדול כדי להבין שיידרשו עשרות שנים על מנת לשקם את אשר אבד".
6 צפייה בגלריה
נזקי השריפה בגבעת יערים
נזקי השריפה בגבעת יערים
נזקי השריפה בגבעת יערים
(צילום: חיים גולדיטש)
6 צפייה בגלריה
השריפה
השריפה
מטוס כיבוי מטיל חומר מעכב בעירה
(צילום: טייסת אלעד)
6 צפייה בגלריה
שריפה הרי ירושלים
שריפה הרי ירושלים
האש שהשתוללה בהרי ירושלים
(צילום: מתנאל בושרי )
השטח הגדול שנשרף בהרי ירושלים גורם גם לזיהום אוויר כבד ביישובי הסביבה וגם לנזק אקולוגי לטווח ארוך. הרי ירושלים מאופיינים ביער אורנים טבעי. עוצמת האש הגיעה לצמרות ושרפה את העצים לכל אורכם. לכן כאמור שיקום והתאוששות משריפה כזאת תיקח שנים רבות ותשאיר האזור שרוף לזמן רב".
בנוסף, לפי ההערכה גסה של רשות הטבע והגנים, עד כה עלו באש כ-25 אלף דונמים בכל השריפות בהרי ירושלים בימים האחרונים. אלפי בעלי חיים נשרפו בה או לכל הפחות נפגעו. ברשות הכיבוי אמרו שסדר גודלה מזכיר את זה של אסון הכרמל ב-2010.
6 צפייה בגלריה
שריפה הרי ירושלים
שריפה הרי ירושלים
כבאי נאבק בלהבות
(צילום: מתנאל בושרי )

מטוס מסוג סופר הרקולס מעל הר איתן
(צילום: נדב אבס, משה מזרחי, כבאות והצלה, רט"ג, דוברות המשטרה)

לראשונה: מטוס סופר הרקולס צבאי סייע בפעולות הכיבוי בהרי ירושלים

מוקדם יותר, טרם הושגה שליטה על האש, ביצע מטוס סופר הרקולס צבאי מטייסת התובלה "שמשון" של חיל האוויר הטלה של חומר כיבוי בהר איתן. זו הפעם הראשונה שבה מטוס מסוג זה של חיל האוויר משתתף בכיבוי שריפות בישראל. מדובר בשיתוף הפעולה בין-ארגוני בין המשטרה לכיבוי והצלה, ומפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, החליט לבחון את הפעלתו לראשונה של המטוס.
מטוס ה"שמשון" יכול לשאת עד 18 אלף ליטר של חומרי כיבוי הארוזים בחבילות של אלף ליטר ומוטלים מהאוויר. לשם השוואה, מטוסי הכיבוי של טייסת אלעד יכולים לשאת 3,000 ליטר. מדובר ביכולת שטרם הוכרזה כמבצעית. היא עברה מספר ניסויים והיום מתבצע למעשה הניסוי המבצעי הראשון בשטח.
מטענים ייעודיים גדולים לנשיאת חומרים מעכבי בעירה בתוך מטוסי התובלה הבינוניים של חיל האוויר הגיעו לפני כחצי שנה מיצרן זר ומאז עברו תהליך של הטמעה.
מדובר במטענים ייחודיים ואמצעים נוספים שמיועדים לכיבוי שריפות באמצעות מטוסי תובלה שזוהי אינם משימתם העיקרית. אם הפיתוח יסתיים בקרוב והיכולת תוכרז כמבצעית, ישראל צפויה להכפיל את יכולת הכיבוי שלה בשריפות גדולות בסיוע של מטוסי התובלה של חיל האוויר, ובהן גם מטייסת "הקרנפים" הוותיקה יותר.
בימים האחרונים חיל האוויר השתתף עם מגוון יכולותיו במאמצי כיבוי השריפות בהרי ירושלים וסיפק לטובת מבצע הכיבוי עשרות כבאים וכבאיות מבסיסי חיל האוויר, מל"טים לטובת איסוף נתונים וקבלת תמונת מצב מהאוויר על המתרחש בקרקע, ומסוקי חילוץ, בהם ינשופים ויסעורים עם צוותים של יחידת 669.