מנהיג הרוב בבית הנבחרים: "אנחנו הולכים לממן את כיפת ברזל"
(צילום: מתוך האתר הרשמי של בית הנבחרים של ארה"ב)

בית הנבחרים האמריקני אישר הערב (חמישי) ברוב של 420 תומכים מול תשעה מתנגדים בלבד את החוק הנפרד שהגיש ממשל ביידן, למתן סיוע לישראל על סך מיליארד דולר לצורך הצטיידות במיירטים ובסוללות כיפת ברזל. החוק יעלה להצבעה בסנאט ולאחר מכן יעבור לאישור ביידן.
3 צפייה בגלריה
יירוט יירוטים כיפת ברזל מבצע שומר החומות מבצע שומר חומות
יירוט יירוטים כיפת ברזל מבצע שומר החומות מבצע שומר חומות
סוללת כיפת ברזל בפעולה במבצע "שומר החומות"
(צילום: AFP)
3 צפייה בגלריה
בית הנבחרים של ארה"ב מאשר את המימון לכיפת ברזל
בית הנבחרים של ארה"ב מאשר את המימון לכיפת ברזל
בית הנבחרים של ארה"ב מאשר את המימון לכיפת ברזל
(צילום: מתוך האתר הרשמי של בית הנבחרים של ארה"ב)
החוק זכה לתמיכה מכל חלקי הבית - דמוקרטים ורפובליקנים. מבין המתנגדים הבודדים, שמונה היו דמוקרטים - רובם פרוגרסיבים שידועים בהתנגדותם לסיוע האמריקני לישראל - ואחד רפובליקני. הרפובליקני שהתנגד, תומאס מאסי, הסביר בטוויטר: "העמדה שלי 'לא לסיוע זר' עשויה להישמע קיצונית לחלק מהאנשים, אבל אני חושב שזה קיצוני להוביל את המדינה שלנו לפשיטת רגל ולגרום לחובות עבור הדורות הבאים של האמריקנים".
הדמוקרטים שהתנגדו לחוק הם רשידה טליב, אילהאן עומאר, אייאנה פרסלי, מארי ניומן, ראול גריאלבה, אנדרה קרסון, חסוס גרסיה וקורי בוש. אלכסנדרייה אוקסיו-קורטז, שנחשבת לחברה בקבוצת המחוקקים הפרוגרסיבית ולדמות פופולרית בשמאל האמריקני, נמנעה מלהצביע אף שנכחה באולם. גולשים רבים ברשתות העלו תיעוד שבו היא נראית, לטענתם, בוכה אחרי שהחוק אושר - אף כי לדבר אין כל אימות רשמי:
בדיון שקדם להצבעה אמרה ראש הוועדה שצפויה לאשר את החוק, רוסה דלאורו הדמוקרטית, כי "ארה"ב מחויבת לביטחון ידידתנו ובת בריתנו ישראל. מילוי מלאי המיירטים אשר נועד להגן על ישראל הוא חלק מהאחריות החוקית והמוסרית שלנו. למרות שבדרך כלל תוספת כזו היא חלק מחוק התקציב, אנו מקדמים את החקיקה כדי להמחיש לקונגרס מחויבות דו-מפלגתית בביטחון ישראל".
חברת הקונגרס המוסלמית הפרוגרסיבית רשידה טליב אמרה בנאום בבית הנבחרים כי "לא אתמוך בפשעי מלחמה, הפרת זכויות אדם. אי אפשר לדבר רק על ישראלים שזקוקים להגנה בשעה שהפלסטינים חיים תחת אפרטהייד. צריכים לדבר גם על הגנה של הפלסטינים מפני התקפות ישראליות. לכולם מגיע שיצילו אותם. החוק מדבר על השלמת מלאים של האפרטהייד בשעה שישראל תוקפת מתפללים בהר הבית. אני מאמינה שארה"ב צריכה להתנגד למכירת נשק לכל מדינה שמפרה זכויות אדם. ישראל היא מדינת אפרטהייד. אני מפצירה בחבריי לעמוד לצידי בתמיכה בזכויות אדם".
3 צפייה בגלריה
רשידה טליב
רשידה טליב
"ישראל היא מדינת אפרטהייד". טליב
(צילום: MCT)
טליב נאמה אחרי שורה של חברי קונגרס שדיברו בעד הסיוע לישראל. נאומה של טליב עורר כעס רב, וחברי בית הנבחרים חזרו ואמרו כי "אסור לשחק בפוליטיקה בביטחון ישראל במיוחד כשחיי אדם בסכנה".
תיאודור דויטש, דמוקרט מפלורידה, אמר כי "אני מגנה בתקיפות את מה ששמענו. אם אתם מאמינים בזכויות אדם והצלת חיים ישראלים ופלסטינים אני קורא לחבריי - צריך לתמוך בחקיקה הזו. ישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם ואין עוד מקום במפה למדינה יהודית אחת - ולהאשים את ישראל שהיא מדינת אפרטהייד זה אנטישמיות ואני מתנגד לזה בתוקף".
סטיב סקליז, מצליף המיעוט מטעם המפלגה הרפובליקנית, אמר כי "עלינו לצאת נגד האנטישמיות וההתקפות נגד ישראל. כיפת ברזל מייצגת את הידידות בין שתי האומות שלנו, הקשר המיוחד בינינו. זה מאפשר לישראל להגן על עצמה נגד התקפות מעזה, מטרוריסטים שרוצים לחסל את ישראל כמדינה יהודית. זה תמיד היה עניין דו-מפלגתי. לא היינו צריכים להעביר את החוק הזה. הוא היה צריך לעבור ביום שלישי.
סטני הוייר, מנהיג הרוב בבית הנבחרים, אמר כי "חיזבאללה מחזיק לפי הערכות 130 אלף רקטות שמכוונות לעבר ישראל מדרום לבנון. מספר המיירטים שישראל צריכה עולה באופן דרמטי. דיברתי עם יאיר לפיד והוא אמר לי: 'אני לא יודע כמה הם ישלחו במכה אחת'. ולכן אנחנו צריכים להבטיח שיש אספקה מספקת ואספקה נוספת אחרי שהשתמשו במיירטים". לדבריו, "זה האינטרס של הישראלים. אבל זה גם האינטרס הביטחוני של ארה"ב".
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר לאחר אישור החוק בבית הנבחרים: "תודה לחברי בית הנבחרים של ארה"ב, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, על התמיכה הסוחפת בישראל והמחויבות לביטחונה. מי שמנסים לאתגר את התמיכה הזאת, קיבלו היום תשובה ניצחת. העם בישראל מודה לעם האמריקני ולנציגיו על הידידות האיתנה".
גם שר החוץ יאיר לפיד הודה לאמריקנים לאחר אישור הסיוע בבית הנבחרים ואמר כי זו "עוד הוכחה שבעבודה מדינית מדויקת אפשר להביא תוצאות, אפילו מהר. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להודות למנהיגים משתי המפלגות על תמיכתם בביטחון ישראל. לישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב".
שר הביטחון בני גנץ אמר כי "התמיכה הדו-מפלגתית הרחבה בסיוע לישראל בארה"ב, מוכיחה שוב את עומק הברית האסטרטגית והערכית בין המדינות. הסיוע הוא חיוני להגנה על אזרחי ישראל מול ארגוני טרור שיורים על אזרחים ללא הבחנה, וגם מול איומים אזוריים נוספים. אישור ההחלטה הערב והמשך קידומה בסנאט יחזקו את ביטחון ישראל ויציבות האזור".
בנט וביידן בפגישתם בבית הלבן, בחודש שעבר
(צילום: רויטרס)

הממשל נאלץ למשוך שלשום את חבילת הסיוע מחוק התקציב הכולל לאחר שחברי קונגרס אנטי-ישראלים פרוגרסיביים הודיעו שיתנגדו לתקציב אם יכלול את חבילת הסיוע לישראל. האמריקנים הבטיחו להעביר לישראל את הסיוע כדי להשלים את מלאי המיירטים וגם על-מנת לרכוש סוללות נוספות שישפרו את מערך ההגנה בישראל מפני רקטות. העניין סוכם בין שר הביטחון בני גנץ למזכיר ההגנה לויד אוסטין ובין הנשיא ג'ו ביידן וראש הממשלה נפתלי בנט.
הממשל בחר להכניס את סיוע החירום לתוך חוק התקציב, אלא שהוא לא לקח בחשבון שקבוצת מחוקקים פרוגרסיביים ואנטי-ישראלים יסרבו לאשר את התקציב אם יכלול את סיוע החירום.
מנהיג הרוב בבית הנבחרים הוייר התחייב עוד באותו לילה לשר החוץ יאיר לפיד שהחוק יובא לאישור בנפרד בהקדם. "מנהיג הרוב חזר על מחויבותו שלו, של הבית הלבן, של ננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים ושל הסנאטור שומר, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, שהתחייבו בפני ממשלת ישראל שתקציב הסיוע עבור כיפת ברזל יועבר בזמן הקרוב", אמרו בלשכת השר באותו הערב.
במקביל לדיון, גנץ שוחח הערב עם שר ההגנה האמריקני אוסטין. מלשכתו של גנץ נמסר כי השניים דנו בהתפתחויות האחרונות באזור, ובהן הצורך לעצור את המשך תהליך ההתקדמות של איראן לנשק גרעיני והנסיגה האמריקנית מאפגניסטן. עוד נמסר כי גנץ הודה לשר ההגנה על המשך התמיכה של הממשל האמריקני והפנטגון בתהליכי ההצטיידות וההתעצמות של ישראל במטרה להבטיח את ביטחונה.
פורסם לראשונה: 18:16, 23.09.21