בנט ביום שישי: "לא ממליץ כרגע לטוס לחו"ל"
(צילום: לע"מ)

ביום שישי האחרון קרא ראש הממשלה נפתלי בנט לישראלים לא לטוס כרגע לחו"ל בעקבות החשש מהתפרצות זן האומיקרון ואמר כי אנחנו "בפתחו של מצב חירום". פחות משבוע לאחר מכן, נמסר מטעמו כי אשתו גילת וילדיו ימריאו היום (ד') לחופשה בת כמה ימים בחו"ל. ההודעה נמסרה לאחר שמוקדם יותר היום ביקר בנט - לראשונה מאז שהתמנה לראש הממשלה - במעון הרשמי ברחוב בלפור. בתמונה שהופצה הוא נראה יושב על הספה.
לפי ההודעה מלשכתו, החופשה של משפחת בנט - ללא ראש הממשלה - תוכננה מבעוד מועד, אך בוטלה נוכח ההחלטה להגדיר את מדינת היעד כמדינה אדומה. ל-ynet נודע כי מדובר במאוריציוס, אי בדרום מערב האוקיינוס ההודי. לפי ההודעה, "לאחר החלטת קבינט הקורונה להשאיר את השמיים פתוחים לתנועת ישראלים שונה יעד החופשה, בהתאם להנחיות המעודכנות. משפחת בנט תפעל כמובן על פי כל ההנחיות והכללים החלים על אזרחי ישראל".
כבר ביום שישי, ולאחר מכן ביום ראשון, רמז ראש הממשלה על התוכניות של משפחתו - שנאלצו להשתנות. בנאום שבו קרא לישראלים לא לטוס אמר כי "זה הגיע בעיתוי מורכב, ערב חופשת החנוכה, כשהילדים מחוץ לבית הספר, רובם עוד לא מחוסנים, וחלקנו - אגב גם משפחתי שלי - מתכננים פעילויות חנוכה עם הילדים, אירועים, בילויים וגם נסיעות לחו"ל". יומיים אחר כך, בפתח ישיבת הממשלה, אמר כי "אנחנו מבצעים הערכת מצב בכל יום מחדש, מעריכים בכל יום את גודל וסוג האיום, ומתאימים לכך את הצעדים וההגבלות. עכשיו צריך להדק בגבולות, כדי לשמור על מדינת ישראל פתוחה מבפנים. אני מבין שאולי צריך לשנות את יעד החופשה ולהיכנס לבידוד כשחוזרים, זה קורה גם אצלי במשפחה".
בנט בפתח ישיבת הממשלה: "זה קורה גם אצלי במשפחה"

3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בביקור ראשון במעון רה''מ בבלפור
נפתלי בנט בביקור ראשון במעון רה''מ בבלפור
בנט בביקור ראשון במעון ראש הממשלה בבלפור
3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ומשפחתו
נפתלי בנט ומשפחתו
בנט ומשפחתו, ביום ההשבעה
(צילום: אריאל זנדברג, תקשורת רוה"מ )
בנאום ביום שישי הזכיר בנט ראשון את מאוריציוס, המדינה שאליה בסופו של דבר אשתו וילדיו לא יטוסו. "במוצאי שבת יתכנס קבינט הקורונה, עד אז ובאופן מיידי כל מדינות אפריקה - כולל מאוריציוס, סיישל ומדגסקר - ולמעט מדינות צפון אפריקה, מוגדרות מרגע זה כמדינות אדומות. ישראלים שחוזרים ממדינות אלה ישהו בבידוק הדוק במיוחד, תהיה אכיפה מוגברת על הבידודים האלה", אמר אז.
ח"כ ישראל כ"ץ (ליכוד) מתח ביקורת על הטיסה של משפחת בנט: "אחרי שהמליץ לאזרחי ישראל לא לטוס לחו"ל, אשתו וילדיו של בנט ממריאים לחופשה בחו"ל. ככה זה כשהשקר הפוליטי הפך לנורמה והדוגמה האישית נרמסת בראש חוצות. פשוט חוצפה".
בתגובה לסערה שנגרמה אמר בנט כי "משפחתי כפופה בדיוק לאותם כללים שחלים על כלל אזרחי ישראל. אני מבין את הביקורת, אבל מאז יום שישי למדנו יותר על הווריאנט ובאילו מדינות הוא מפושט, וקבינט הקורונה קיבל החלטות לאילו מדינות מותר לנסוע ובאילו תנאים. משפחתי הייתה אמורה לנסוע לנופש במהלך חופשת חנוכה במדינה שהתבררה כאדומה. הנופש בוטל מיד, ולאחר שהתבררו הכללים החדשים, הם הזמינו נופש למדינה שמותר לצאת אליה. כולם יוצאים על פי כל ההגבלות וכמובן ישהו בבידוד כנדרש.
"אם הייתי חושב שהמצב מצריך סגירה הרמטית של השמיים - היינו עושים זאת", הוסיף. "אולם מצב התחלואה המשופר של ישראל, היכולות שלנו בריצוף והתגובה המהירה בבדיקות ה-PCR, כל אלה מאפשרים לנו, בשלב הזה, להמשיך את החיים במינימום הפרעה, ולהתנהל מתוך איזונים נכונים על המגבלות, שכוללות בידוד ובדיקה נוספת בחזרה".
כאמור, זמן קצר לפני אותה הודעה על חופשת משפחתו של בנט ערך ראש הממשלה ערך סיור קצר במעון בבלפור, לראשונה מאז שנכנס לתפקיד, לפני כחצי שנה. בנט ערך את הביקור במטרה לעמוד על התקדמות תהליך הכשרת המעון לשימוש. על מנת לקדם את התהליך ולהתחיל את השימוש במעון בהתאם לצרכיו, הנחה בנט את מנכ"ל משרד ראש הממשלה יאיר פינס להאיץ את ההליכים ככל הניתן.
בנט שוחח עם גורמי המקצוע הרלוונטיים ועיין בתכניות תכניות השיפוץ, אשר מתמקד בהיבטים בטיחותיים, תשתיתיים וביטחוניים, בהתאם לדרישות גורמי הביטחון. הוא הנחה לקצר את לוחות הזמנים, כך שהשיפוץ, שעתיד להסתיים בסוף שנת 2022, יושלם במהלכה.
לפני 5 חודשים: נתניהו פינה את המעון
(צילום: שמיר אלבז, אלי מנדלבאום, משה מזרחי)

3 צפייה בגלריה
רגע היציאה של משפחת נתניהו מבלפור
רגע היציאה של משפחת נתניהו מבלפור
רגע היציאה של משפחת נתניהו מבלפור
(צילום: עמיר פרנקל)
המעון הרשמי בבלפור מהווה מבנה לשימור ונכס רשמי של המדינה. באופוזיציה מתחו ביקורת על כך שבנט - שהושבע לתפקיד ראש הממשלה ביוני האחרון - לא עבר עם משפחתו לבלפור וממשיך להתגורר ברעננה. הדילמה של בנט היא האם לעבור לבדו לירושלים או עם כל המשפחה, כי הוא לא רוצה לנתק את ילדיו הקטנים מסביבת המגורים הקבועה שלהם ברעננה.
יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו פינה את המעון הרשמי בתחילת יולי, כחודש לאחר שחדל להיות ראש ממשלה וכ-12 שנה לאחר שהחל את הקדנציה השנייה שלו בתפקיד - הארוכה ביותר בתולדות ממשלות ישראל.
פורסם לראשונה: 15:27, 01.12.21