בית משפט השלום בירושלים ביטל את הרשעתם של השוטרים שי אליהו ויותם גרגיר, לאחר שנקבע כי תקפו את חיים מזרחי ב-2022 משום שהעיר להם, והשית עליהם עונשים של עבודות שירות לתועלת הציבור וקנס כספי. ביטול ההרשעה התבצע במסגרת הטיעונים לעונש של השניים.
בעקבות ביטול ההרשעה קוראים קצינים בכירים במחוז ירושלים להשיב את אליהו וגרגיר לתפקידם - חרף האירוע החמור. מזרחי מסר כי "זו בושה שרוצים להחזיר אותם לתפקיד, הם צריכים ללכת הביתה. אני מאוכזב מאוד וכאוב מהעונש. היה מגיע להם לקבל עונש ראוי, והוא לא ראוי. 7,000 שקלים פיצוי אחרי שאני בטיפולים נפשיים? זו בדיחה. האירוע הזה מלווה אותי עד היום, בכל שעות היום והם ממשיכים בחיים שלהם כרגיל".
2 צפייה בגלריה
עימות בין שוטר לעובר אורח שמסתיים באגרוף
עימות בין שוטר לעובר אורח שמסתיים באגרוף
"האירוע הזה מלווה אותי עד היום". תיעוד מהמעצר
בגזר הדין כתבה השופטת שרון לארי-בבלי: "אינני מקלה ראש במעשיהם. מדובר במעשים חמורים כלפי אזרח על לא עוול בכפיו, והתרשמתי שהמתלונן נפגע מן המעשים במישור הרגשי. אליהו וגרגיר הביעו חרטה כנה על מעשיהם והתרשמתי שאכן הם מאוד מצטערים. תוצאות הרשעתם משמעותה, בסבירות גבוהה, סיום העסקתם במשטרה. אינני סבורה שתוצאה זו היא מידתית בנסיבות העניין. אבהיר שהעובדה שהשניים לא פוטרו או הושעו עד כה איננה משום בטוחה שלא יפוטרו, ככל שההרשעה תיוותר בעינה".
בגזר הדין נקבע כי אליהו ירצה 120 שעות עבודות שירות ויפצה את מזרחי ב-4,000 שקלים. כמו כן, נקבע כי גרגיר ירצה 80 שעות עבודות שירות ויפצה את מזרחי ב-3,000 שקלים.
אל הדיון הגיע נצ"מ שלומי בכר, מפקד התחנה שבה משרתים השניים. הוא אמר כי "לכל תפקיד שאלך בעתיד אשמח לקחת את יותם תחת פיקודי, כך הארגון חושב על יותם. גם אם קרה אירוע כזה או אחר לא צריך לתלות אותו בכיכר העיר".
2 צפייה בגלריה
מכתב תמיכה של המשטרה בשוטר שהודה בתקיפת אזרח
מכתב תמיכה של המשטרה בשוטר שהודה בתקיפת אזרח
מכתב התמיכה של מפקד התחנה בגרגיר
תיעוד: מזרחי ניגש לשוטרים - ונעצר
(צילום: שמעון, ראובן ביאלה)

במכתב תמיכה אחר בגרגיר הוסיף מפקד מרחב ציון תנ"צ רונן עובדיה כי "אמליץ בפני מקבלי ההחלטה להמשיך את שירותו במשטרת ישראל, ואף להחזירו לתפקיד כראש צוות בילוש בתחנה".
במחלקה לחקירות שוטרים התנגדו לביטול ההרשעה, וציינו כי רק באחרונה בית המשפט המחוזי קיבל ערעור מטעמם בעניינו של שוטר שבית משפט השלום הורה על ביטול הרשעתו. במסגרת הערעור החליטו שופטי בית המשפט המחוזי דנה מרשק מרום, יורם צלקובניק ודרור ארד-אילון להותיר הרשעת שוטר על כנה: "עבירת האלימות שביצע חמורה ביותר, דווקא משום היותו שוטר, שכן שוטרים במשטרת ישראל מהווים את הביטוי היום-יומי של שלטון החוק ברחבי המדינה. אמון הציבור במשטרת ישראל מותנה, בין היתר, בכך שהציבור יכול להיות משוכנע כי שוטרים יוכלו לרסן עצמם ולנהוג באופן מקצועי. יש ליתן משקל משמעותי לאינטרס הציבורי בהיבט של הרתעת הרבים ולהבטיח שיועבר מסר חד וברור, למצער בדמות הרשעה, כדי להבטיח נורמת התנהגות ראויה בקרב שוטרי ישראל".
במסגרת הסדר טיעון הודו שני השוטרים בתקיפתו של מזרחי בשכונת גאולה בירושליים לפני כשנתיים. לפי כתב האישום המתוקן שבו הודו השניים, בשל פקק תנועה שנוצר ברחוב בעקבות הפגנת חרדים עקף עזרא את טור המכוניות ופגע עם הניידת שבה נהג ברכב אחר שעמד בפקק. מזרחי ניגש לעזרא והעיר לו על כך - ובתגובה עזרא עצר אותו מבלי שהזדהה, דחף אותו והכה אותו. עוד צוין באישום כי בזמן שמזרחי שכב על בטנו במושב האחורי של הניידת, גרגיר התיישב עליו והשתמש נגדו בכוח.