דיווח שהתפרסם היום (שבת) ב"וול סטריט ג'ורנל" האמריקני מפרט על הקשיים במו"מ סביב עסקת שחרור החטופים והחטופות הישראלים המוחזקים ברצועת עזה: בכיר בלשכה המדינית של חמאס, חוסאם בדראן, חזר בשיחה עם העיתון על התעקשות הארגון על סיום המלחמה, יציאת כל כוחות צה"ל מעזה, חזרת המפונים לצפון הרצועה וגיבוש תוכנית לשיקומה.
על רקע זה, צוין בדיווח, איימה קטאר לגרש משטחה בכירים בלשכה המדינית של חמאס השוהים בדוחא אם לא יצליחו לשכנע את ההנהגה ברצועת עזה להגיע לסיכום מול המתווכות וישראל. בעיתון צוין כי הדיווח מתבסס על גורם בחמאס וכמה גורמים מצרים. בדראן הכחיש זאת (דיווח דומה, על מאמצים קטאריים ואמריקניים לסילוק חמאס מדוחא, התפרסם גם בחודש שעבר ברשת "אל-ערבייה" הסעודית).
1 צפייה בגלריה
 איסמעיל הנייה, יחיא סינוואר
 איסמעיל הנייה, יחיא סינוואר
איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר. עמדות מנוגדות?
(צילומים: AP)
בדראן, שדיבר ממשרדי חמאס בדוחא, אמר שהתנועה מעוניינת להמשיך במגעים להפסקת המלחמה, אך אי-הגעה לסיכום עלולה להביא להסלמה ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים. על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", המתווכות הערביות במו"מ ייפגשו ביום ראשון כדי לנסות לקדם הפסקת אש קצרה של יומיים לפני הרמדאן, שצפוי להתחיל ביום שני או שלישי.
גורמים המעורים במו"מ אמרו לעיתון כי מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, שעד לאחרונה היה מנותק יחסית מהשיחות, דורש שישראל תתחייב לסיום המלחמה – מה שמציב אותו בעמדה מנוגדת לבכירים אחרים בתנועה.
הדיווח מגיע במקביל להודעה חריגה של המוסד, שעסקה בפגישה שקיים ביום שישי ראש הארגון דדי ברנע בירדן עם ראש ה-CIA ביל ברנס: "בשלב זה חמאס מתבצר בעמדתו כמי שאיננו מעוניין בעסקה. הוא חותר להבערת האזור במהלך הרמדאן על חשבון התושבים הפלסטינים ברצועת עזה. כל העת נמשכים המגעים ושיתוף הפעולה עם המתווכות בניסיון להביא לצמצום הפערים וקידום הסכמות".
גורם ישראלי הוסיף: "יש לחמאס אינטרס מובהק להגיע לתוך הרמדאן כשהציבור שלו סובל, העולם מאשים את ישראל וכך הוא ישפר את תנאיו במשא ומתן. כל המתווכות, ובראשן ארה"ב, תמימות דעים שהמו"מ לא מתקדם כי חמאס לא רוצה עסקה ולא כי ישראל לא מתגמשת".