11 צפייה בגלריה
אור אשכר, מיכאל אסדון, רותם מנסנו
אור אשכר, מיכאל אסדון, רותם מנסנו
מיכאל אוסדון, אור אשכר ורותם מנסנו
(צילום: באדיבות המשפחה)
אור אשכר (33) מתל אביב הוא הצעיר שנפצע אנושות בפיגוע הירי אמש (יום חמישי) ברחוב דיזנגוף בתל אביב. במהלך הלילה התייצב מצבו של אשכר ומצבו מוגדר כעת קשה. לצידו נפצע מהירי גם רותם מנסנו (35) ממעלה אדומים שמאושפז במצב קשה וחבר נוסף, מיכאל אוסדון (36), שמצבו מוגדר קל. בתוך כך, מהמשטרה נמסר כי נהג הסעות מרמלה, שלפי החשד עוסק בהסעת שוהים בלתי חוקיים לישראל, נעצר והסגיר את עצמו אחרי שהסיע את המחבל שביצע את הפיגוע בדיזנגוף. בנוסף נעצר תושב כסייפה שחשוד במעורבות בהסעה. מעצרם של השניים הוארך בשבוע, והחקירה בעניינם נמשכת.
המחבל מועתז חוואג'ה (23) מהכפר הפלסטיני נעלין הגיע לרחוב ההומה אחרי השעה 20:30 בערב, ופתח באש לעבר המבלים סמוך למסעדה. המחבל חוסל על-ידי מתנדב במשטרה, לוחם ביחידת הגדעונים של המשטרה ולוחם ומפקד צוות ביחידת מגלן. המחבל ריצה פעמיים מאסר בכלא הישראלי בגין החזקת נשק ואמל"ח ומעורבות באירוע ירי.
11 צפייה בגלריה
זירת הירי בתל אביב
זירת הירי בתל אביב
זירת הפיגוע בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
אוסדון הוא אחד ממקימי הסטארט-אפ הישראלי בונד (בונד פוסט פארצ'ס), שנרכש ב-18 מיליון דולר על-ידי חברת ריף האמריקנית. בבית החולים איכילוב הוא שחזר הבוקר: "הלכנו על דיזנגוף מצפון לדרום, לכיוון בן גוריון. היינו בדרך לחתונה של חבר קרוב. ממש בהגעה לצומת, אחד החברים שלי שהיה משמאלי קיבל כדור מאחורה. לאחר מכן המחבל עבר לצד שלי, גם ירה בי כדור מאחורה. הזזתי את הראש ולכן הלחי שלי נפגעה ולא הראש. הוא ירה עוד כדור אחד בחבר השלישי.
"שני החברים שלי לצערי נפלו, ואני ניסיתי לרוץ לכיוון צפון כדי לברוח. המחבל המשיך לרוץ אחריי, ירה עוד כדור אחד ופספס. הוא המשיך צפונה ואני נכנסתי לגלידרייה שהייתה בצד ימין. ביקשתי שיזמינו אמבולנס והאירוע התגלגל בערך עוד משהו כמו דקה וחצי עד שהמחבל נוטרל. לצערי, שני החברים שלי כרגע במצב שמצריך להתפלל עבורם ולהיות חזקים. החתונה של החבר נמשכה כמו שצריך ואני שמח על זה כי אנחנו חייבים להמשיך בחיים ואסור לנו לעצור".
זיו שילון, חברו של אוסדון, פרסם בפייסבוק שלו שיחה מקבוצת וואטסאפ שבה כתב אוסדון: "אני פצוע בדרך לאיכילוב. ירו לי בפנים". החברים, שהתקשו להאמין, צחקו.
11 צפייה בגלריה
זירת הירי בתל אביב
זירת הירי בתל אביב
(צילום: דנה קופל)
11 צפייה בגלריה
זירת הירי בתל אביב
זירת הירי בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
11 צפייה בגלריה
זירת הירי בתל אביב
זירת הירי בתל אביב
(צילום: רויטרס)
11 צפייה בגלריה
מעתז חוואג'ה
מעתז חוואג'ה
המחבל מועתז חוואג'ה
11 צפייה בגלריה
זירת הירי בתל אביב
זירת הירי בתל אביב
הזירה והמחבל שנקלט במצלמות אבטחה
(צילום: מוטי קמחי)
אור הוא בן זוג של הבלוגרית לי מנחם, שרק אתמול בבוקר פרסמה באינסטגרם סטורי שבו הציגה חבילת שוקולדים שקיבלה ממנו בזמן חופשת סקי שבה היא שוהה. בת הזוג קיבלה את ההודעה על פציעתו של אור במהלך שהייתה בחופשת סקי בשווייץ. בחודש אוקטובר האחרון אור השתתף בתחרות אליפות העולם ב"איש הברזל", וכתב: "זו חוויה של פעם בחיים. אני בספורט הזה ארבע שנים וחצי, והוא מוכיח לי כל פעם מחדש כמה שאין גבול לחלומות ושאין מטרה שהיא לא אפשרית".
"התחרות בהוואי תמיד הייתה לי בראש כפסגה של כל השאיפות בתחום, מאין יעד רחוק ובלתי מושג", כתב אור על אליפות העולם שבה השתתף. "אבל היופי באיש ברזל (ובחיים בכלל) - הוא שכמה שתשקיע, ככה תקבל בחזרה. תרצה מאוד מאוד - ותצליח. העניין הוא שלא באמת הייתה לי את הסיבה לקחת את הדבר הזה קדימה לרמה הזאת שמצריכה אליפות העולם. יש לזה מחיר שבלי סיבה מספיק טובה, או כישרון ועומק יוצאי דופן (שכמובן אין לי) - יהיה קשה מאוד להצליח".
בת זוגו של אור אשכר שנפצע בפיגוע בדיזנגוף

עשרה חודשים לפני התחרות נפרד אור מאביו, שלדבריו היה מלווה אותו לכל אימון ותחרות. "פעמיים שהוא חיכה לי בקו הסיום של תחרויות איש הברזל, ואלו היו מהרגעים המעטים בחיים שהרגשתי גאווה אמיתית, ושכל המאמץ הזה אכן היה שווה", כתב. "כשהמחלה ניצחה את אבא היה לי ברור שאני חוזר לסיבוב נוסף, משיג קריטריון לאליפות עולם (טופ 6% מהמתחרים בקבוצת גיל) ומסיים אותה בכבוד. לא משנה כמה שנים זה ימשך ואיזה מחיר הדבר הזה יגבה ממני.
"המטרה הזאת נתנה לי את הכוחות לעבור את התקופה העצובה בחיים שלי עם מספיק מוטיבציה כדי לקום כל בוקר ולדחוף קדימה, גם בימים שזה היה הדבר האחרון בעולם שרציתי לעשות. 4 חודשים אחר כך השגתי את המטרה הראשונה בדרום אפריקה, והשבוע את המטרה השנייה בהוואי. אחרי 10 שעות ושש דקות של סבל טהור ואמוציות בלתי נשלטות, המעגל הזה נסגר.
"בתוך עשרה חודשים חוויתי את היום הכי עצוב שהיה לי בחיים, וגם את היום הכי שמח. התקופה הזאת לימדה אותי שמעבר להציב מטרות דמיוניות ולהאמין שאפשר לגרום להן לקרות, חשוב לא פחות להקיף את עצמך באנשים הנכונים, שיהיו שם בשבילך בשני הרגעים האלו. חייב תודה אינסופית לכל מי שהיה שם בשבילי בתקופה הזאת, הבין, תמך, דחף קדימה, ובמיוחד לאלו שלקחו חלק בפרויקט הזה של איש הברזל".
בסיום הפוסט כתב אור: "מרגיש שבתחום בו הצבת מטרות היא הכול, הגדולה האמיתית היא להגיע לפסגה ולהמשיך הלאה, אחרת הסיפוק והאושר לא יגיעו לעולם. הוואי הייתה הטופ אחרי 4 תחרויות איש ברזל שעשיתי, וכנראה שלא אפסיק להתאמן ואולי גם להתחרות - אבל הקשב, האנרגיה והיעדים הבאים יהיו בתחומים אחרים לגמרי. הבטחתי ואקיים".
11 צפייה בגלריה
אור אשכר הפצוע מהפיגוע בדיזנגוף
אור אשכר הפצוע מהפיגוע בדיזנגוף
אור אשכר בתחרות "איש הברזל"
(מתוך פייסבוק)
מנסנו עובד כדי ג'יי, וברשתות החברתיות תיעד עצמו מתקלט במגוון אירועים, בין השאר בחתונות. באתר "מתחתנים למען מתחתנים" כתבו עליו שורת המלצות חמות, כשבין השאר ציינה כלה בשם רעות: "רותם הוא לב זהב. די ג'יי ברמה הכי גבוהה, אחת הבחירות הכי טובות שלנו". מורן כתבה שבחרה במנסנו לתקלט בחתונתה אחרי שראתה אותו באירוע אחר, וציינה כי "הוא נתן לנו אווירה קלילה, והתייחס לכל שיגוע או שאלה בשיא הרצינות ובחיוך. הוא נתן טיפים ועצות טובות, והיה ממש מרגיע ונעים".
נעמי ציינה את "האנרגיות הטובות והמדהימות" של מנסנו, ואמרה כי יש לו "כישרון מטורף". תגל כתבה כי "מעבר להיותו די ג'יי מטורף, הוא גם אדם מדהים". דריה תיארה אותו כמקסים וחייכן, ואנאל ציינה כי הוא היה "הבחירה הטובה ביותר שיכולנו לעשות". כולם ציינו כי רותם הביא אנרגיה ושמחה לחתונתם, וגרם לקהל "לא להפסיק לרקוד".
רותם מנסנו לפני הפיגוע בדיזנגוף
(מתוך אינסטגרם)

מנסנו מעיד על עצמו שהחל את פעילותו בתחום המוזיקה לפני כ-12 שנים, ומלבד חתונות הוא מתקלט גם במסיבות ובמועדונים ובמגוון הפקות. "מוזיקה היא בשבילי קודם כל דרך חיים. השמחה שבמוזיקה ממלאת אותי ומבחינתי השמחה של האנשים שווה הכול", כתב. הוא עבד בעבר כדי ג'יי הבית בכמה מקומות בירושלים ובתל אביב, עבד גם במועדון האומן 17 והופיע גם בחו"ל.
"רותם שולט בכל סגנונות המוזיקליים וברשותו ארסנל גדול של מוזיקה מגוונת, כולל גרסאות מיוחדות שנעשות על-ידו ללהיטים המקומיים וללהיטים ממיטב היוצרים בעולם", נכתב עליו באתר מתחתנים למען מתחתנים. "רותם מביא איתו סגנון ייחודי, מקצועיות והרבה אנרגיה לכל אירוע, מה שהופך את הערב לחוויה ארוכה של סיפור מוזיקלי".

"מודים לכולם על כל התמיכה"

משפחתו של מנסנו ומכריו פרסמו הודעה שבה נכתב: "בננו אחינו וחברינו היקר רותם מנסנו נפצע אמש בפיגוע בדיזנגוף. הוא כרגע נמצא במצב קשה מאוד אך יציב. אנו המשפחה והחברים צמודים למיטתו ותומכים בו ומודים לכולם על כל התמיכה, האהבה והתפילות שלכם עבורו.
"רותם הוא די ג'יי אהוב שמשמח כלות וחתנים ואנו מבקשים להעביר כעת מסר לכל בעלי השמחה שסגרו עימו אירוע בשבועות הקרובים, לצערנו כאמור הוא אינו יוכל להגיע אך הסירו דאגה מליבם ומיטב עמיתיו ימלאו את מקומו. רותם הוא בחור חזק ואנו בטוחים כי יילחם ומחכים להמשך שיפור במצבו ומאמינים כי הוא יחזור לשמח עוד זוגות רבים באירועים בעתיד ושולחים איחולי החלמה מהירה לחבריו שנפצעו עימו".
עדי ראייה מספרים על הירי בתל אביב

מתנדב המשטרה דוד פרימן, שנמנה עם מנטרלי המחבל, שחזר כי שמע את היריות, ירד מרכבו - ורץ אחר המחבל שנמלט לסמטה סמוכה למקום הירי. "כשהמחבל היה בפנים הוא ירה יריות בודדות ופתאום החליט לרוץ. אז יריתי עליו שלושה כדורים וגם שוטר אחר ירה עליו", אמר פרימן.
המתנדב הגיע לתל אביב כדי לאסוף את בתו. הבת קארין סיפרה: "יצאתי מהדירה ושמעתי צרור של יריות. מהפחד נשארתי עדיין בתוך הבניין. בת הזוג שלו רצה אליי ואמרה לי שאבא רץ ממש כאילו למוקד היריות. הוא מתנדב עם נשק אז זה לא היה לי ממש זר. זה משהו שממש אופייני לו לעשות. וחיכינו לו מלא זמן, חיפשנו אותו. אחרי כמה זמן הוא חזר ואז הוא סיפר לנו שהוא מצא אותו והוא ירה בו וכל הסיפור ואני שמחה שאבא בריא ושלם".
דוד פרימן שנטרל את המחבל בפיגוע בתל אביב

רס"ר א', לוחם יחידת הגדעונים שהשתתף גם הוא בחיסול המחבל, שחזר: "שלפתי אקדח ושמתי כובע זיהוי. ניסיתי לברר לאיפה רץ המחבל והגעתי לסמטה עם כמה אנשי ביטחון. כעבור כ-20 שניות שומעים ירי מהסמטה והמחבל רץ לכיווננו עם האקדח עליו - וקיבל מטח מ-3-4 אנשי ביטחון. הוא נפל במקום וחוסל".
עובד בבר "מילה" ברחוב דיזנגוף, סמוך למקום הפיגוע, היה מהראשונים שתועדו בזירה. יחד עם אדם חמוש שעובד בבר בתור טבח, הוא ניגש לפצועים ואבטח את האזור. לדבריו, "התחושה מצערת מאוד. היה כאוס של אנשים, לא ידענו מי באמת שוטר ומי לא. אנחנו בפורים וכל אחד יכול לשים מגבעת של משטרה. היה סטרס של אי ודאות מבחינת הסיטואציה כשאתה נמצא בכל רוח החג של התחפושות".
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע בתל אביב
זירת הפיגוע בתל אביב
זירת הפיגוע
(צילום: AFP)
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע בתל אביב
זירת הפיגוע בתל אביב
(צילום: רויטרס)
תיעוד: המחבל מסתובב ברחוב דיזנגוף דקות לפני הפיגוע

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי סיפר זירת הפיגוע כי לא היו התרעות מקדימות קונקרטיות לתל אביב. "המחבל פתח בירי תוך כדי ריצה ופגע בשלושה אנשים. הוא המשיך בהימלטות. חמושים חתרו למגע, ירו בו וחיסלו אותו. הרחוב היה הומה אדם והתגובה המהירה של השוטרים והאזרחים מנעה רצח של עוד אנשים", אמר שבתאי.
המפכ"ל הוסיף: "אנחנו יודעים איך המחבל הגיע. הוא פרק רגלית וביצע את הירי. לא יודעים על שותפים, אבל בודקים את כל הכיוונים. יש התרעות כלליות. אנחנו בתקופה מתוחה עם פעילות סיכול של כוחות הביטחון ביהודה ושומרון. המוטיבציה והפוטנציאל לפיגוע גבוהים".
11 צפייה בגלריה
יעקב שבתאי בזירת הפיגוע בתל אביב
יעקב שבתאי בזירת הפיגוע בתל אביב
המפכ"ל רנ"צ שבתאי בזירה
(צילום: AFP)
מפקד מחוז תל אביב ניצב אשד בזירה
(צילום: נדב אבס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ששוהה בביקור ברומא, קיים הערכת מצב ביטחונית שבסיומה הוחלט כי לא יקצר את ביקורו - וימשיך בלו"ז כמתוכנן. "התקבלו החלטות לגבי מספר פעולות ובראשן תגבור הכוחות בשטח", אמרו בלשכת נתניהו. "ראש הממשלה נתניהו ייפגש היום בצהריים לפגישה מדינית חשובה עם ראש ממשלת איטליה מלוני. בשל לוח הזמנים וחשיבות הפגישה המדינית שנקבעה על ידי ממשלת איטליה, הלו"ז יימשך כפי שנקבע".
שר הביטחון יואב גלנט הנחה בעקבות הפיגוע לפעול מיידית להריסת בית המחבל, וכוחות הביטחון הגיעו הלילה לביתו שבנעלין - שם התפתחו עימותים בינם למתפרעים, שבסיומם מופה הבית לפני הריסה ואביו ואחיו של המחבל נעצרו.