4 צפייה בגלריה
מציגים את התו הירוק במקומות בילוי
מציגים את התו הירוק במקומות בילוי
מציגים את התו הירוק במקומות בילוי
(צילום: gettyimages)
מחר (יום א') הקרוב ישתנו התנאים לקבלת התו הירוק והתעודה שהייתה בתוקף עד סוף ספטמבר תתבטל. לקראת עדכון התו הירוק, והצורך בחיסון שלישי כדי לקבל אותו, קיבלו אתמול 58,679 ישראלים את מנת החיסון השלישית. מדובר במספר המתחסנים היומי הגבוה ביותר מאז 9 בספטמבר. אז מי יהיה זכאי לתו הירוק החדש, מה הוא מעניק, אילו מקומות פועלים תחתיו ואיך אפשר להפיק אותו? ynet עושה סדר.
מי זכאי לתו ירוק מיום ראשון? מי שקיבל שלוש מנות חיסון של פייזר וחלף שבוע לפחות ממנת החיסון השלישית, זכאי לתו ירוק למשך חצי שנה. מי שקיבל שתי מנות חיסון וחלף לפחות שבוע ממנת החיסון השנייה של פייזר ושבועיים ממנת החיסון של מודרנה, וטרם חלפה חצי שנה ממנת החיסון השנייה.
מה עם תו ירוק שהופק לפני 3 באוקטובר? תו שהופק לפני 3 באוקטובר יבוטל ולא יהיה בתוקף ולא יוכל לשמש לכניסה למקומות הפועלים תחת התו הירוק ולפטור מבידוד בחזרה לישראל. קוד ה-QR המופיע בתעודות אלה יתבטל לא יהיה פעיל יותר. לכן, יש להפיק תו חדש באתר משרד הבריאות.
4 צפייה בגלריה
תור למתחם חיסון וחיסון לקורונה
תור למתחם חיסון וחיסון לקורונה
חיסוני הקורונה
(צילום: מוטי קמחי, רויטרס)
מחלימי קורונה זכאים לתו ירוק? מי שאובחן בבדיקת PCR חיובי לקורונה זכאי לתו ירוק במהלך חצי שנה ממועד הבדיקה. לאחר חצי שנה, כדי להיות זכאי לתו הירוק מ-3.10.21, יש לקבל מנת חיסון אחת.
בדיקה סרולוגית עם תוצאה חיובית לנגיף הקורונה מעניקה תו ירוק? מי שביצע בדיקה סרולוגית וקיבל תוצאה חיובית לנגיף ייחשב "מחלים-מחוסן", ויהיה זכאי לתו ירוק אם קיבל לפחות מנת חיסון אחת לאחר הבדיקה הסרולוגית. משרד הבריאות מכיר גם בבדיקה סרולוגית מסוג "אנטי N", שנועדה לבדוק אם אדם נדבק בקורונה לפני שחוסן.
אדם שחלה לאחר חיסון ראשון או שני, זכאי לתו ירוק? אדם שחלה לאחר חיסון ראשון או שני נחשב מיידית למחוסן-מחלים. בשלב זה, התו הירוק לאדם מחלים-מחוסן יהיה בתוקף לחצי שנה, ולאחריה הנושא ייבחן מחדש.
ד"ר אלרעי פרייס על דברי בנט: "עובדים במקצועיות ובמסירות"
(צילום: ערוץ כנסת )

מי שחוסן בשתי מנות ועברו יותר מחמישה חודשים מאז החיסון השני, זכאי לתו ירוק? לא. על פי נתוני משרד הבריאות נמצא כי בקרב מבוגרים, ככל שמתרחקים ממועד קבלת החיסון - חלה ירידה ברמת המוגנות. מטרת מנת הבוסטר היא להעלות חזרה את התגובה החיסונית ובכך להגביר את יעילות החיסון.
מה מעניק התו הירוק? בעלי תו ירוק פטורים מבידוד במקרה של מגע עם חולה מאומת, למעט אם מופיעים סימפטומים. התו הירוק מקנה בנוסף פטור מבידוד לחוזרים מחו"ל מרוב המדינות בכפוף לתוצאת בדיקה שלילית בנתב"ג, למעט ממדינות אדומות.
אילו מקומות פועלים לפי התו הירוק? אירועי תרבות וספורט, כנסים ותערוכות, בתי מלון, חדרי כושר וסטודיו, בריכות וקאנטרי קלאב, בתי תפילה מעל ל-50 איש, אולמות וגני אירועים, פסטיבלים, מסעדות, ברים, חדרי אוכל ובתי קפה (בפנים ובחוץ), מוזיאונים וספריות, אטרקציות תיירותיות ופארקי שעשועים, אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה.
4 צפייה בגלריה
היום הראשון ללימודים בבית ספר בית הכרם בירושלים
היום הראשון ללימודים בבית ספר בית הכרם בירושלים
לימודים תחת מגפת הקורונה
(צילום: AFP )
מה נדרש להציג בכניסה למקומות אלה? כניסה למקומות אלה מחייבת הימצאות תו ירוק מודפס או הצגה באפליקציה, בלוויית תעודה מזהה. חברי ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה (קבינט הקורונה) הצביעו ברוב קולות במשאל טלפוני בעד אישור חובת סריקת ברקוד בהצגת תו ירוק בכניסה לבתי עסק. עם זאת, ההחלטה עדיין אינה בתוקף, שכן לבקשת כמה שרים בקבינט ראש הממשלה יביא את הנושא לדיון ולהצבעה נוספת בקבינט הקורונה מחר.
מה נדרשים להציג לא-מחוסנים שרוצים להיכנס למקומות הפועלים תחת התו הירוק? לא מחוסנים נדרשים להציג תוצאת בדיקת קורונה שלילית ששולמה על חשבונם בכניסה (בדיקה מהירה בתוקף ל-24 שעות, בדיקת PCR ל-72 שעות).
מה לגבי העובדים באותם מקומות? אחרי זמן ארוך של פרצה בתחום זה, לפי התקנות החדשות שאושרו בשבוע הבא, החל מיום שלישי (5.10) עובדים אשר באים במגע עם מטופלים, מקבלי שירות או קהל הלקוחות, יידרשו להציג תו ירוק קבוע או להיבדק בבדיקה מהירה פעמיים בשבוע, על חשבונם. להרחבה בנושא.
האם בדיקה ביתית יכולה להעניק תו ירוק? בדיקה ביתית אינה תקפה לצורך כניסה למקומות הפועלים תחת התו הירוק אלא מיועדת לשימוש אישי בלבד.
כמה פעמים יידרשו לא מחוסנים וילדים שרוצים לבלות במלון להציג בדיקת קורונה שלילית במהלך החופשה? מנועי חיסון וילדים מתחת לגיל 12 ויכולים להשתמש בבדיקת PCR שלילית שנעשתה בקופת החולים או במתחמי פיקוד העורף. הבדיקה תהיה בתוקף למשך כל החופשה.
הורוביץ: "החיסונים יעילים בצורה בלתי רגילה"
(צילום: לע"מ)

התחסנתי בחו"ל, האם אני יכולה לקבל תו ירוק? מי שנמצא בידו תיעוד כי השלים את כל המנות של חיסון מוכר לקורונה במדינה זרה, יוכל לקבל תעודת התחסנות של משרד הבריאות - אם יימצא חיובי בבדיקה סרולוגית שתעשה בארץ. מי שיש בידו תיעוד כי קיבל בחו"ל את המנה הראשונה של חיסון המאושר לשימוש בישראל, יוכל לקבל את המנה השנייה בארץ בקופת החולים על מנת שיהיה זכאי לתעודת התחסנות. במקרה כזה אין צורך בביצוע בדיקה סרולוגית. מי שקיבל בחו"ל חלק מהמנות של חיסון שאינו מאושר לשימוש בישראל, לא יהיה זכאי לתעודת התחסנות.
כיצד ניתן להפיק תו ירוק חדש? ניתן להפיק תו ירוק באתר רמזור, באפליקציית "רמזור", בקופות החולים, דרך נציגי מוקד קול הבריאות במספר 5400*, בעמדות לשירות עצמי של ממשל זמין או בשירות מענה קולי בטלפון 02-5082000 (דרוש מכשיר פקס, ויש להתקשר ממספר טלפון שאינו חסוי).
מה יהיה תוקפו של התו הירוק במתווה החדש? התו יהיה תקף למשך חצי שנה מקבלת החיסון השלישי למי שקיבל שלושה חיסונים, כלומר שני חיסונים ומנת בוסטר, ועבר שבוע מקבלתה. מי שקיבל שתי מנות חיסון, התו יהיה תקף למשך חצי שנה, מאז קבלת החיסון השני. למחלימים מקורונה התו הירוק יהיה תקף לחצי שנה ממועד אישור ההחלמה. למחלימים מקורונה שקיבלו חיסון, התו הירוק יהיה בתוקף לחצי שנה מקבלת החיסון.
4 צפייה בגלריה
נתב"ג ריק מנוסעים בצאת כיפור
נתב"ג ריק מנוסעים בצאת כיפור
חיסונים שהתקבלו בחו"ל תקפים בארץ, אך בתנאים מסוימים
(צילום: עידו וכטל)
מה בנוגע לילדים מתחת גיל 12 שטרם יכולים להתחסן? ילדים וילדות בגיל 12 ומטה יכולים לבצע בדיקת מהירה במתחמי הבדיקות ברחבי הארץ ללא עלות. התו הירוק יהיה תקף ל-24 שעות בהנחה שהבדיקה יצאה שלילית.
ילדים מחלימי קורונה זכאים לקבל תו ירוק? ילדים עד גיל 12 ו-3 חודשים שנמצאו חיוביים בבדיקה סרולוגית זכאים לתו ירוק שיהיה בתוקף למשך חצי שנה ממועד קבלת אישור ההחלמה.
איפה ניתן לצפות בתו ירוק לילדים? אם ילדים עד גיל 18 זכאים לתו ירוק - הזכאות שלהם תופיע בתו הירוק שמונפק להוריהם (באפליקציית רמזור - תחת לשונית "הצגת תעודת קורונה").
מי פטור מהצגת תו ירוק? ילדים עד גיל שלוש, וילדים מתחת לגיל 12 ושלושה חודשים שיש להם תעודת תו נכה.
האם גם מחוסנים ומחלימים שחוזרים מחו"ל מחויבים בבידוד? הממשלה אישרה ביום שישי במשאל טלפוני להוציא את בולגריה, ברזיל וטורקיה מרשימת המדינות שאליהן אסורה הטיסה מישראל בשל מצב התחלואה. ההחלטה תיכנס לתוקף ביום שני הקרוב, ובכך לא תהיינה עוד מדינות ברשימה "האדומה". משמעות ההחלטה היא שכל בעלי התו הירוק, שיתעדכן ביום ראשון, יוכלו לטוס לכל מדינה בעולם. טסים שלא יחזיקו בתו הירוק החדש יידרשו להיכנס לבידוד מלא עם חזרתם ארצה.
בעלי תעודות מתחסן ומחלים שחזרו ממדינות כתומות לא מחויבים בבידוד מלא אם מתקיים לגביהם אחד מהתנאים הבאים: לא חלפה חצי שנה מהמועד שבו קיבלו אישור החלמה על סמך בדיקת PCR שנעשתה בישראל או שתועדה בישראל, חלפו 7 ימים לפחות מאז שקיבלו מנת חיסון בישראל, בעלי תעודת התחסנות שחוזרים ממדינות כתומות לא מחויבים בבידוד בתנאי שאו שבם קיבלו את החיסון השלישי או שקיבלו מנות חיסון ועדיין לא חלפה חצי שנה ממנת החיסון השנייה או שהם קיבלו תשובה חיוביות בבדיקה סרולוגית שנעשתה בישראל בנוסף לקבלת מנת חיסון בחצי השנה האחרונה. יצוין כי מי שעומדים בתנאים הפוטרים אותו מבידוד חייבים בבידוד עד לקבלת תוצאה שלילית או כשיחלפו 24 שעות מההגעה לארץ.
החוזרים ממדינות צהובות חייבים בבידוד רק עד קבלת תוצאה שלילית או עד שחלפו 24 שעות מההגעה לארץ.
לכתבה המעודכנת על ההגבלות השונות בחו"ל
פורסם לראשונה: 23:25, 29.09.21