עימות בצמרת המשטרה שמוביל להיעדרות חריגה של המפכ"ל מטקס הענקת דרגות: מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הודיע לשר עמר בר-לב כי לא יגיע לטקס הענקת הדרגות והמינויים שיתקיים היום (חמישי) בצהריים במשרד לביטחון הפנים. כך נודע ל-ynet.
2 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר, עמר בר לב, קובי שבתאי
איתמר בן גביר, עמר בר לב, קובי שבתאי
(צילום: אלי מנדלבאום, יונתן זינדל, הדר יואביאן, דוברות משטרת ישראל)
שבתאי הסביר את היעדרותו בכך שנקרא לבדיקה רפואית, אבל קצינים בכירים בצמרת המשטרה שמעורים בפרטים אמרו כי המפכ"ל לא יגיע "מכיוון שהוא חש שמשתמשים במשטרה ככלי ניגוח ואין בכוונתו לקחת חלק בזה". מדובר בצעד חסר תקדים, היות והמפכ"ל נוכח בכל הטקסים הללו והוא שמעניק את הדרגות.
היעדרותו של שבתאי מתרחשת על רקע העימות בינו לבין השר לביטחון הפנים היוצא עמר-לב, וזמן קצר לפני כניסתו לתפקיד של השר לביטחון לאומי המיועד, איתמר בן גביר. לאחר הפרסום ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" לפיו בן גביר דרש משבתאי להקפיא מינויים של שני קצינים בכירים, חתם בכל זאת השר לביטחון פנים היוצא עמר בר-לב על קידומם, וסירב לדחות את בקשת שבתאי לטקס קבלת הדרגות.
ההחלטה הזו הובילה לשיחה בטונים גבוהים אתמול בין המפכ"ל ללשכת השר. שבתאי ביקש שוב בשיחה לדחות את טקס קבלת הדרגות, וזאת עד למענה של היועצת המשפטית לממשלה על דרישת בן גביר להקפאת המינויים. גורמים בצמרת המשטרה אמרו כי "המפכ"ל ביקש מהשר אתמול לדחות את הטקס. בר-לב התייעץ ואמר שבכל זאת יעניק את הדרגות. המפכ"ל זעם על זה".
גורמים בכירים במשטרה סיפרו כי בשיחה בין המפכ"ל לבר-לב אמר שבתאי: "אני לא מבין איפה הבעיה לדחות לפחות עד להחלטת היועמ"שית שתאשר אם הדבר תקין". בעקבות אי הגעתו של שבתאי לטקס, אמר בכיר ל-ynet: "ברגע שיש שר חדש שנכנס בעוד כמה ימים למשרד, היה אפשר לחכות ולבצע את הליך המינויים. יש כאן כיפופי ידיים ומאבקי כוח בין בר-לב לבן גביר. המפכ"ל לא יקח בזה חלק".
2 צפייה בגלריה
טקס השקת רכב קטן מינילנס איחוד הצלה
טקס השקת רכב קטן מינילנס איחוד הצלה
שבתאי והשר המיועד. "המפכ"ל לא ייקח חלק בכיפופי ידיים בין בר-לב לבן גביר"
(צילום: יריב כץ)
לשכתו של בר-לב הודיעה אתמול למשטרה כי השר חתם על כל המינויים והדרגות שהמשטרה הגישה, ובהם שני המינויים שעוררו את המחלוקת בין המפכ"ל לבן גביר - מינוי ניצב-משנה ברק מרדכי לתפקיד מרחב איו"ש במג"ב והעלאתו לדרגת תת-ניצב, ומינוי עוזר המפכ"ל רועי ולדמן למפקד מרחב לכיש. שבתאי הקפיא את מינוי ולדמן.
קצינים בצמרת המשטרה סיפרו כי בארגון פנו לשר בר-לב וביקשו להמתין לשר החדש שיחתום בעצמו על המינויים, אך לטענתם זה סירב וחתם בכל זאת על המינויים - וזאת בימיו האחרונים של השר בתפקיד.
בינתיים, ובצל הדיווחים על מתיחות בין בן גביר למפכ"ל, בכיר במשטרה אמר כי שבתאי הוזמן לחגיגת בת המצווה של בתו של השר המיועד - וההערכה היא כי יגיע לשם. מנגד, במשטרה אומרים ששבתאי ביטל את השתתפותו בטקס הענקת הדרגות בשל בדיקה רפואית שעליו לעבור בבית החולים אסף הרופא.
מטעמו של בר-לב נמסר בתגובה: "השר בר-לב מאשר מינוי קצינים רק לאחר שמשטרת ישראל מעבירה זאת לאישורו. לא פעם מינוי בכיר אחד מחייב את המשטרה לבצע סבב מינויים כדי למלא את התפקיד שהתפנה, וכן הלאה. סבב כזה החל ברגע שהיועמ"שית אישרה את מינויו של סגן מפקד מחוז צפון שוקי תחאוכה לתפקיד מפקד מחוז צפון לאחר שמפקד מחוז צפון הקודם שמעון לביא הודיע ביוזמתו על סיום תפקידו. מינויים אלו הם חלק ממחזור החיים של המשטרה, ואי אפשר לעצור אותו מאחר ומדובר בשרשרת תפקידים שמתפנים, וחובה למנותם".
פורסם לראשונה: 11:35, 08.12.22