תיעוד : חיילים פוגעים בכלי רכב פלסטינים בצפון השומרון
(צילום: בצלם )

חיילי צה"ל תועדו בחודש שעבר בזמן שהשחיתו מכוניות פלסטיניות ליד הכפר בורקא, באזור המאחז חומש שבצפון השומרון. בתיעוד שהגיע לארגון "בצלם" נראה אחד החיילים כשהוא משליך אבנים על שמשת הרכב ומנפץ את השמשה. לאחר מכן נראה לוחם אחר מטפס על גג הרכב ובועט ברגלו בשמשה. כתוצאה מכך נגרם נזק לכלי הרכב ששהו בחנייה. צפו בתיעוד.
החיילים תועדו מסתובבים בחניון המיועד לחלקי חילוף של כלי רכב, שחלקם הגדול נראה מושבת. בצד המסך נראה לוחם אחר שנמצא על ציר התנועה, ככל הנראה כחלק ממשימת אבטחה שביצעו הלוחמים במקום.
1 צפייה בגלריה
תיעוד האירוע
תיעוד האירוע
תיעוד האירוע
(צילום: בצלם )
בצה"ל אמרו כי הם רואים את האירוע בחומרה. "בסרטון נראית התנהלות לא תקינה שאינה עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל", נמסר מהצבא. "בגין האירוע נערך תחקיר פיקודי בראשות מפקד הגדוד, בסיומו נשפטו החיילים ורותקו לבסיס לתקופה ממושכת. לאחר האירוע בוצעה שיחה פיקודית לחיילים שבמסגרתה חודדו הנהלים".
בארגון "בצלם" הוסיפו כי "החיילים אולי לא מילאו פקודות, אבל בהחלט פעלו על פי ערכי הצבא ורוח המפקד של ממשלות ישראל לדורותיהן - הפעלת אלימות שיטתית וממוסדת כלפי אזרחים פלסטינים".
בחודש הקודם תועדו לוחמים תוקפים נהג משאית ערבי-ישראלי שככל הנראה סירב להזדהות, בעת שהיו בפעילות מבצעית בכפר חיזמא שמצפון-מזרח לירושלים. בתיעוד נראו חמשת הלוחמים לופתים את חולצת הנהג, דוחפים אותו ומכים אותו בראשו בעזרת נשקיהם. עוברי אורח שהבחינו במתרחש טענו כי הנהג לא עשה דבר שסיכן את הכוח, וכי החיילים התנפלו עליו ללא סיבה. מנגד אמרו גורמים המעורים בפרטים כי הנהג תקף את הכוח באגרופים.
תיעוד פשע השנאה בג'סר א-זרקא

בלילה שבין ראשון לשני השבוע, כמה שעות לאחר פיגוע הדקירה בשער שכם וניסיון הפיגוע בגוש עציון, אלמונים רעולי פנים ניקבו צמיגים וגרמו נזק ל-17 כלי רכב במועצה המקומית הערבית ג'סר א-זרקא. כמו כן, כתובות גרפיטי רוססו על קירות ועל כלי רכב ביישוב הסמוך לקיסריה. באחת מהן נכתב: "יהודים להתעורר". נסיבות האירוע עדיין נחקרות.
לאחר הפיגועים בבאר שבע, חדרה ובני ברק בחודש מרץ, התבצעו שורה של פשעי שנאה ביישובים פלסטיניים, בהם הצתות של כלי רכב בכפר תורמוסעיא שליד אריאל, וניסיון להצתת מסגד בכפר זיתא ג'מעין שבשומרון. כמו כן, הושלכו אבנים על כמה כלי רכב פלסטיניים בכבישים מרכזיים בבנימין ובשומרון. במערכת הביטחון מזהים לאחרונה עלייה בכמות ובחומרה של פשעי שנאה נגד פלסטינים, שמכונים "תג מחיר".