2 צפייה בגלריה
בדיקת קורונה בירושלים
בדיקת קורונה בירושלים
בדיקת קורונה בירושלים. בקרוב תינוקות יוכלו להתחסן?
(צילום: AFP)
חיסוני הילדים לקורונה עשויים להתחיל בחודש הבא, וייתכן שאישור לחיסוני פעוטות ותינוקות יינתן זמן לא רב אחר כך. מנכ"ל פייזר אלברט בורלא הודיע אתמול (יום ד') כי החברה מצפה לפרסם את תוצאות הניסוי הקליני שלה לגבי מתן חיסוני קורונה לילדים בני חצי שנה עד חמש שנים תוך חודש וחצי, לכל המוקדם.
לדברי בורלא, הנתונים לגבי חיסון ילדים בני 5 עד 11 יגיעו מוקדם בהרבה, וייתכן שכבר בתחילת אוקטובר יועברו ל-FDA. עד כה, החיסון של פייזר אושר על ידי מנהל המזון והתרופות בארצות הברית (ה-FDA) וגם על ידי משרד הבריאות בישראל עבור בני 12 ומעלה. ביום שישי, אנשי ה-FDA אמרו כי הם "עובדים מסביב לשעון" במטרה לבחון את האפשרות לחסן ילדים בני פחות מ-12.
(צילום: ירון ברנר)

"אנחנו מצפים שיהיו לנו נתונים על ילדים מגיל 6 חודשים עד גיל 5 שנוכל להעביר ל-FDA כמה שבועות אחרי הגשת הנתונים על בני 5 עד 11", אמר מייק ד'אמליו מפייזר והדגיש כי לוח הזמנים מבוסס על ההנחה "שכל הנתונים חיוביים". המשמעות היא שבמקרה כזה, ייתכן חיסון תינוקות, פעוטות וילדים קטנים כבר בחורף - בארצות הברית ויש להניח שגם בישראל.
בניסוי הקליני קיבלו תינוקות, פעוטות וילדים עד גיל 5 מנת חיסון במינון של 3 מיקרוגרם, לעומת 10 מיקרוגרם לילדים בני 5 עד 11 ואל מול 30 מיקרוגרם למבוגרים. למעשה, המינון שניתן לילדים קטנים הוא עשירית מזה שניתן למבוגרים.
2 צפייה בגלריה
נבדקים במתחם בדיקות בירושלים
נבדקים במתחם בדיקות בירושלים
המטרה: למנוע הידבקויות של בני משפחה ושל ילדים במוסדות החינוך
(צילום: EPA )
ב"פיינשל טיימס" נכתב כי חיסון פעוטות וילדים נראה כצעד קריטי בהתמודדות מול המגפה, עקב ההידבקויות במעונות, גנים ובתי ספר. בדו"ח שפורסם בשבוע שעבר נכתב כי מספר הילדים חולי הקורונה המאושפזים בבתי החולים בארצות הברית היה גבוה פי 10 באמצע אוגוסט ביחס למספר בסוף יוני. המטרה המרכזית של חיסוני תינוקות ופעוטות, שלא נוטים לסבול ממחלת קורונה קשה, היא למנוע הדבקה של בני משפחה נוספים ופעוטות במוסדות החינוך.
על פי ההערכות, ה-FDA עשוי להעניק לפייזר אישור זמני לחיסון ילדים בני 5 עד 11 כבר באוקטובר. ישראל עשויה להקדים שוב את ארה"ב ולאשר את החיסונים לאחר בדיקת ממצאי המחקר. ילדים מהווים כיום את קבוצת הנדבקים הגדולה ביותר: כ-13% מהמאומתים בארץ הם בני פחות מתשע, וכ-10% נוספים מהנדבקים הם בני 10 עד 19.