העיר העתיקה, הלילה

מוחמד אלעסיבי (26) מהיישוב חורה שבנגב נורה למוות הלילה (בין שישי לשבת) על-ידי שוטרים באזור שער השלשלת בעיר העתיקה בירושלים, אחרי שלטענת המשטרה ניסה לחטוף נשק משוטר - ואף ביצע איתו ירי. לפי המשטרה, אלעסיבי עוכב לבידוק שבמהלכו התנפל על שוטר, ונורה בתום מאבק. לא היו נפגעים מלבדו.
מנגד, מתפללים בהר הבית טענו כי "אלעסיבי לא החזיק סכין ולא נשק, הוא לא היווה סכנה. שוטרים התייחסו לאישה בצורה לא מתאימה והוא התערב וניסה לעזור לה - ואז ירו בו. הירי היה מיותר לגמרי". אלעסיבי סיים לימודי רפואה ברומניה לפני כשבועיים, ולפי חלק מהמתפללים הוא ביקש להעניק לאישה טיפול רפואי ראשוני.
5 צפייה בגלריה
זירת ניסיון חטיפת הנשק בעיר העתיקה בירושלים
זירת ניסיון חטיפת הנשק בעיר העתיקה בירושלים
ישיבת חירום ביישוב חורה. הזירה בעיר העתיקה
(צילום: דוברות המשטרה)
5 צפייה בגלריה
מוחמד אלעסיבי
מוחמד אלעסיבי
יותר מ-2,000 שוטרים נפרסו בבירה. מוחמד אלעסיבי
ממשפחתו של אלעסיבי נמסר כי "המשטרה משקרת, הוא נרצח בדם קר בלי שהיווה כל סכנה. מדובר באדם מוצלח שלמד רפואה, ולא חשב מעולם לפגוע במישהו. ירו לעברו יותר מעשרים כדורים בלי שהחזיק שום דבר. לא יכול להיות שכל השוטרים שהיו שם לא הצליחו לתפוס אותו בלי לירות בו. זה מצביע על זה שהם פעלו בחוסר אחריות ורצחו בלי סיבה. אנחנו מקווים שהם יפרסמו את מצלמות האבטחה ולא יגידו שהייתה תקלה".
המשטרה, מבחינתה, מגדירה את האירוע "פיגוע ירי", ואת אלעסיבי כמחבל. "הוא עוכב לבידוק על-ידי שוטרי מרחב דוד באזור שער השלשלת", נמסר. "במהלך בדיקתו, המחבל התנפל ותקף לפתע את אחד השוטרים שבדקו אותו וניסה לחטוף את נשקו המאובטח שהיה על גופו. המחבל הצליח לבצע ירי עם האקדח, ובתגובה מהירה של השוטרים שחשו בסכנה לחייהם ונאבקו במחבל, בוצע ירי לעברו והוא נוטרל במקום. אין נפגעים לכוחותינו".
אחרי המקרה מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן קיים הערכת מצב עם המפקדים בשטח, והטיל את החקירה על היחידה המרכזית של מחוז ירושלים. במשטרה הוסיפו כי בניגוד לדיווחים הפלסטיניים, לא היו הפרות סדר או מהומות בהר הבית או בעיר העתיקה בעקבות הירי.
בעקבות מותו של אלעסיבי, חברי המועצה המקומית של חורה קיימו הבוקר ישיבת חירום. ראש המועצה חאבס אלעטאונה מסר כי האירוע "כואב ונפיץ". משפחתו של אלעסיבי הביעה אמון בעדותם של המתפללים במקום, שטוענים כי הוא לא היווה סכנה לשוטרים, ודרשו שתיעוד האירוע יופץ בהקדם. במועצה קראו לשוטרים לא להגיע כדי להימנע מחימום האווירה.
לפי דיווחים פלסטיניים, מיד לאחר הירי, כוחות התפרסו בעיר העתיקה וסגרו אותה לחלוטין, אך בהמשך נפתחו בחזרה כל שערי העיר העתיקה. כמו כן, דווח כי כוחות ביטחון ישראליים הכו את אחד השומרים של מסגד אל אקצא בשוק הכותנה שמוביל לאחד משערי הבית. בעקבות האירועים, דובר פתח מונדר חאיק אמר "אנו מחדשים את קריאתנו לכל אנשינו המסוגלים להיות נוכחים שם ולהתאגד בחצרות מסגד אל אקצא כדי להגן עליהם מפני תוכניות הכיבוש".
5 צפייה בגלריה
זירת ניסיון חטיפת הנשק בעיר העתיקה בירושלים
זירת ניסיון חטיפת הנשק בעיר העתיקה בירושלים
זירת ניסיון חטיפת הנשק, הלילה
(צילום: דוברות המשטרה)
תפילות יום השישי במתחם הר הבית
(צילום: רויטרס)

5 צפייה בגלריה
תפילות יום השישי הבר הבית
תפילות יום השישי הבר הבית
ארבעה נעצרו בחשד להנפת דגלים של ארגוני טרור. רעולי פנים עם דגלי חמאס
(צילום: AP)
5 צפייה בגלריה
פלסטינים במחסום בבית לחם
פלסטינים במחסום בבית לחם
פלסטינים במעבר רחל. יותר מ-100 אלף חצו את המעברים השונים
(צילום: רויטרס)
נציין כי תפילות יום השישי השני של הרמדאן במתחם הר הבית דווקא עברו אתמול בשקט יחסי, כמו בשבוע שעבר, מלבד מספר אירועים נקודתיים שנרשמו. עם סיום התפילו התקבצו עשרות מתפללים שקראו קריאות לאומניות והניפו דגלים של ארגוני הטרור חמאס וגוב האריות, ארבעה מהם נעצרו.
לתפילות הגיעו יותר מ-100 אלף פלסטינים, חלקם תושבי יהודה ושומרון שעברו במהלך היום במעברים השונים. החג החל כזכור בעיצומו של גל טרור קטלני, והכוננות בקרב כוחות הביטחון נשארת גבוהה כל העת. אתמול לדוגמה נפרסו יותר מ-2,000 שוטרים באזור כדי למנוע הפרות סדר.
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, אמר בסיום הערכת המצב שקיים אתמול בבוקר: "אנחנו בשבוע השני של חודש הרמדאן, שהחל באופן שקט יחסית לנוכח הטיפול המקצועי של מחוז ירושלים וכל כל השותפים שלנו ובפרט מג"ב, שב"כ וצה"ל. ההיערכות המבצעית נותנת מענה אפקטיבי לכלל האיומים והתרחישים השונים. בהקשר זה חשוב לשמר על מוכנות ודריכות מבצעית של השוטרים, בפרט בנקודות החיכוך. הטיפול בחריגים חייב להמשיך ולהיות נקודתי, מקצועי וממוקד".
לדבריו, "גם הנושא התודעתי חייב להיות מטופל היטב ביחס לאירועי הסתה וביחס לפרסומים כוזבים ושמועות. צריך להמשיך בהיערכות המבצעית החכמה, ולשמר את המצב הקיים בשטח ככל שניתן".