מתנחלים וכוחות הביטחון באביתר, אמש
(צילום: TPS)

כ-450 מתנחלים הגיעו אמש (ראשון) אל המאחז הבלתי-חוקי אביתר שבשומרון, בעקבות הפיגוע מוקדם יותר בחווארה, שבו נרצחו האחים הלל מנחם (22) ויגל יעקב (20) יניב, תושבי הר ברכה, ובמקביל להפרות סדר של מתנחלים בכפר וביישובים נוספים. כוחות הביטחון ניסו לפנות את השוהים במקום, ועשרות לוחמי מג"ב הגיעו למקום - אך עד לשעות הבוקר לא פינו את המתנחלים. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו להמשיך לאפשר למתנחלים לשהות במאחז.
באזור המאחז נמצא באופן קבוע מחסום, שאותו מאיישים לוחמי צה"ל. עד כה לא ידוע האם המחסום נפרץ, או שהכוחות הוקפצו לאזור המהומות בחווארה, ועזבו את המקום. מתיישבי אביתר טענו כי לא פרצו מחסום, ושלא היו עימותים עם חיילים. חלקם הגיעו למאחז הבלתי-חוקי עם ילדים קטנים ופעוטות, ונצפו מכסים אותן בשמיכות.
7 צפייה בגלריה
חיילים ומתנחלים באביתר
חיילים ומתנחלים באביתר
אביתר, הבוקר
(צילום: tps)
7 צפייה בגלריה
המתנחלים שחזרו לאביתר
המתנחלים שחזרו לאביתר
מתנחלים באביתר
7 צפייה בגלריה
אביתר לאחר הפיגוע בחווארה
אביתר לאחר הפיגוע בחווארה
לא פונו גם בשעות הבוקר. המתנחלים באביתר
( צילום: ינון קרקובר)
שרת ההתיישבות אורית סטרוק (הציונות הדתית) התייחסה להתקהלות המתנחלים במקום, ומסרה כי היא "מתעודדת מהידיעה על החזרה לאביתר". היא הוסיפה כי נפגשה עם אחותם של הלל ויגל יניב.
חברת הכנסת לימון סון הר-מלך הודיעה כי "הצטרפתי כעת למאות האנשים שעלו מחדש לישוב אביתר כדי להישאר כאן - הפעם לתמיד". לדבריה, היא "קוראת לראש הממשלה ושר הביטחון לאשר עוד הלילה את הקמת הישוב, ולהימנע מפינוי התושבים כשהדם עדיין מבעבע".
אנשי גרעין אביתר מסרו: "תושבי אביתר חזרו הביתה. משפחות אביתר ועשרות בחורי הישיבה החליטו לחזור הלילה ליישוב אביתר, בעקבות הפיגוע בכפר חווארה שבו נרצחו הלל ויגל יניב הי"ד, ולאחר כשנה וחצי שבהן הממשלות לא קיימו את ההסכם שנחתם עם המתיישבים".
תחיה חיים, תושבת המקום, אמרה כי "אחרי הבשורות הקשות היום בשומרון, לא יכולנו להמשיך בשגרת חיינו והדבר המתבקש הוא לחזור לאביתר. חזרנו לאביתר כפי שהתחייבו בפנינו כל מפלגות הקואליציה". היא הוסיפה: "ממשלת ישראל צריכה להלחם בטרור ביד קשה, ובמקביל - לחזור להקים עשרות יישובים באופן מיידי בכל מרחבי ארץ ישראל".
דניאלה וייס, יו"ר תנועת נחלה, ציינה כי "המשפחות והישיבה המתינו יותר משנה לחזור לאביתר. המציאות שבה ממשלת ישראל מאפשרת לרשות ביד אחת להשתלט על אדמות הלאום וביד השנייה לרצח בנו לא יכולה להתקבל על הדעת. הגיע הזמן שממשלת 'ימין על מלא' תבנה מאות ישובים חדשים ביהודה ושומרון. המרחבים קוראים לציבור".
ארגון יש דין מסר בתגובה להגעת המתנחלים לאביתר: "מדינת ישראל הופכת את הנקמה למדיניות רשמית - פוגרומים חסרי רסן בחווארה, בורין, יאסוף וסלפית, יותר מ-100 פצועים וכעת גם התנחלות בלתי חוקית באביתר. כל זאת בחסות המדינה - הממשלה וכוחות הביטחון מאפשרים את הזוועה הזאת".
פורסם לראשונה: 23:49, 26.02.23