ריאיון פוליטי ח"כ צחי הנגבי הליכוד
(צילום: אלי מנדלבאום, סטס קופולו)

ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) אמר היום (שני) כי חלון ההזדמנויות למנוע את הגרעין האיראני ייסגר בתוך חודשים ספורים. " ישראל נותרת לבדה עם הדילמה וראש הממשלה יצטרך לקבל החלטה", אמר הנגבי בריאיון לאולפן ynet. הנגבי התייחס גם לכליאת זוג הישראלים בטורקיה ולחוק להגבלת כהונת רה"מ: "חוק פסול ושגוי שלוקח את הבחירה מהאזרחים". השרה אורית פרקש-הכהן (כחול לבן) אמרה לאולפן ynet כי בנושא האיראני היא סומכת על שר הביטחון גנץ והוסיפה: "זה מצב שהתפתח והבשיל בממשלות הקודמות, אצל הליכוד".
הנגבי התייחס למשבר מול טורקיה בעקבות כליאת זוג הישראלים שם ואמר כי הנשיא הרצוג הוא זה שצריך להתערב במשבר. "אני חושב שיהיה יותר קל לטורקים לקיים דיאלוג עם הנשיא, זה דיאלוג בין נשיאים", אמר הנגבי. "ובכל מקרה כל דרך דיפלומטית שניתן יהיה באמצעות להביא לקץ העוול הזה שכפי שאנחנו מבינים נגרם לזוג אנשים תמימים, זו הדרך הראויה. פחות הצהרות, פחות לוחמנות תקשורתית, יותר התמקדות בהבהרת העובדות שכפי שאנחנו מבינים כולן מעידות על כך שמדובר בהתעמרות בזוג ישראלים ללא כל עילה וללא כל הצדקה".
4 צפייה בגלריה
"יותר קל לטורקים לנהל דיאלוג עם הרצוג". הנגבי
"יותר קל לטורקים לנהל דיאלוג עם הרצוג". הנגבי
"יותר קל לטורקים לנהל דיאלוג עם הרצוג". הנגבי
(צילום: ירון ברנר)
4 צפייה בגלריה
בית ארדואן בטורקיה
בית ארדואן בטורקיה
בני הזוג אוקנין, ארמון הנשיא וארדואן
(צילום: AP)
-אתה חושש שתהיה כאן כניעה לארדואן? למשל הצעת חוק שלכם האופוזיציה לגבי הכרה בשואה הארמנית? "אני לא מכיר הצעת חוק כזאת של האופוזיציה, יכול להיות של ח"כ בתוך האופוזיציה. לא היה דיון בנושא הזה בסיעת הליכוד, ככל הידוע לי גם לא בהנהלת האופוזיציה או בקרב ראשי המפלגות שמרכיבות אותה. זה נושא רגיש ומורכב שמחייב דיון מעמיק וזה לא יכול להיות אחד מן הנושאים שאנחנו בדרך כלל עושים בהם שימוש לאחרונה כדי לאתגר את הקואליציה ולהביך אותה. זה נושא בעל משקל מדיני ואני מניח שלפני שתיפול החלטה אצלנו יהיה תהליך מסודר של דיון מעמיק. אי אפשר לצוד ישראלים במדינה כזו או אחרת ולהפוך אותם לקלף מיקוח בהקשרים של מחלוקות מדיניות אחרות".
השרה פרקש-הכהן: מי שמתחרט על המצב הפוליטי היום זה הליכוד
(צילום: סטס קופולו)

חשש בישראל: בני הזוג אוקנין יואשמו בריגול - ריאיון עם פרקליטם
(צילום: סטס קופולו)

-יכול להיות שארדואן מנצל כאן חולשה פוליטית ישראלית? "אני לא יודע שהדבר הזה הוא בדרג של ארדואן, לעיתים הדברים האלה מתגלגלים מאליהם בגלל איזה חשד של שוטר ואחרי זה בפרקליטות ובתביעה עולים על סולם. טורקיה היא מדינה שבה כל הדברים מוחלטים על ידי הדרג המדיני והעצמאות של המערכת המשפטית היא מאוד מוגבלת. אבל אין לי מידע שזה איזה אמבוש שיזם אותו באופן אישי נשיא טורקיה".
הנגבי אמר כי החוק להגבלת כהונת ראשי ממשלה לשמונה שנים, שאושר אתמול פה אחד על ידי ועדת השרים, הוא שגוי ופסול. "אני מאוד מקווה שהוא לא יעבור בכנסת, הוא מהווה שינוי מוחלט בגישה של המשטר החוקתי שלנו שלמעשה עד היום, 73 שנים, העניק לציבור את הזכות להגביל את הכהונה של מועמדים לראשות ממשלה", אמר הנגבי. "זה הדבר הנכון במשטר פרלמנטרי והריבון שזה הציבור מאציל את הסמכות שלו לכנסת, שיכולה לא רק להגביל כהונה של רה"מ אלא להפיל אותו מדי שבוע ושבוע. זו סמכות חזקה מאוד שקיימת לכנסת וקיימת כמובן לציבור. לכן זה חוק שנועד להגביל את הציבור ולמנוע ממנו לתת את התמיכה ואת האמון באדם שראוי בעיניו".
4 צפייה בגלריה
טהרן פרלמנט איברהים ראיסי טקס השבעה ל נשיא איראן
טהרן פרלמנט איברהים ראיסי טקס השבעה ל נשיא איראן
"מדינה עוינת וקנאית קרובה להחזיק בנשק להשמדה המונית". נשיא איראן ראיסי
(צילום: AFP)
הנגבי, שמוציא בימים אלו ספר חדש, "לא ארץ נוכרייה לקחנו", אמר כי חלון ההזדמנויות למנוע איראן גרעינית - הולך ואוזל. "הספר לא מדבר רק על העבר, הוא בעיקר מסביר את המשנה שלי בנושא של המאבק נגד הגרעין האיראני ומדוע ישראל נמצאת היום בצומת דרכים גורלית", הסביר. "יש לנו שלושה, ארבעה, חמישה חודשים לכל היותר להשמיד את מתקני הגרעין של איראן. אם לא, נעמוד לראשונה בתולדות מדינת ישראל בפני מצב שבו מדינה קנאית ועוינת שחרטה על דגלה את השמדת ישראל, אוחזת בנשק להשמדת המונים. זה המבחן העצום של הממשלה הנוכחית. לצערנו, אנחנו לא היום בעלי היכולת לקבל החלטות. בגין קיבל בשעתו החלטה נכונה והשמיד את המתקן הגרעיני של עיראק. אהוד אולמרט קיבל החלטה נכונה ב-2007 והשמיד את מתקן הגרעין של סוריה".
-אז אתה עכשיו אומר שצריך לקבל החלטה דומה? "ישראל נמצאת בפני מצב שבו ככל הנראה ארה"ב בחרה בדרך הדיפלומטית, הדרך הזאת לא יכולה לסכל את ההתקדמות של איראן לנשק גרעיני. ישראל נותרת לבדה עם הדילמה ובדילמה הזאת הנהגה ישראלית אחראית לא יכולה להותיר את המצב כפי שהוא, ולכן בתוך חודשים לא רבים - ראש הממשלה בישראל יצטרך לקבל החלטה. כאן אני יכול להגיד לך שאני באמת פחות סומך על ההנהגה הנוכחית כי לפחות שר החוץ ושר הביטחון הביעו את עמדתם שהם תומכים במהלכים דיפלומטיים ושוללים מהלכים כוחניים. לגבי עמדת רה"מ, רטורית הוא היה עד היום במקום הנכון, השאלה אם יש לו את הכוח הפוליטי, את הנפח האישי, את המשקל הסגולי לקבל את ההחלטה הנכונה".
4 צפייה בגלריה
ועידת הבריאות ידיעות אחרונות ynet היכל התרבות תל אביב
ועידת הבריאות ידיעות אחרונות ynet היכל התרבות תל אביב
אורית פרקש-הכהן
(צילום יריב כץ )

פרקש-הכהן: החרטה העיקרית על המצב הפוליטי כיום - מצד חברי הליכוד

השרה אורית פרקש-הכהן (כחול לבן) התייחסה לדבריו של הנגבי על הגרעין האיראני, ואמרה כי היא סומכת על שר הביטחון בני גנץ ועל רה"מ בנט. "הוא אומר שהוא לא סומך על הממשלה הזאת בזמן שהוא מתאר מצב שהתפתח והבשיל בממשלה קודמת, אחרי הרבה שנים של הליכוד", אמרה פרקש-הכהן. ולכן זה נראה לי ביקורת לא במקום כי האתגר מונח לפתחי הממשלה החדשה וכולנו מבינים את זה".
השרה מכחול לבן נשאלה האם גנץ, שהיה אמור להיכנס בימים אלו לתפקיד ראש הממשלה על פי ההסכם דאז עם נתניהו, מתחרט על הקמת הממשלה. "אני חושבת שהחרטה העיקרית היא בטח מצד הליכוד שם צריכים לעשות חשבון נפש", אמרה. "את כל הטענות והביקורות שיש להם על התקציב הם צריכים להפנות לעצמם על כך שהם לא כיבדו הסכמים. אני חושבת שהתקציב מצוין. את חשבון הנפש צריך לעשות הליכוד ואני שמחה שאנחנו בממשלה שמחזירה את ישראל למסלול".
השרה התייחסה למשבר מול טורקיה ואמרה כי היא סומכת על הממשלה. "אני יכולה לומר לך שבישיבת הממשלה רה"מ עצמו אמר שהם הופכים כל אבן ועושים הכל, ומבחינתנו עדיף כמה שפחות להתבטא, אנחנו רוצים שהדבר הזה יביא לפתרון טוב לטובת המשפחה. נדרש פה בעצם שיח ברמה הדיפלומטית הגבוהה ביותר. אני יודעת שהדברים האלו נעשים ואני מעדיפה לא להרחיב כי אנחנו לא רוצים להזיק לאירוע הזה".
פרקש-הכהן התייחסה גם לאפשרות של גל חמישי של הקורונה. "אנחנו פועלים בממשלה הזאת כל הזמן באווירה של ערנות, של היערכות לקראת גל חמישי. עולה אפשרות של וריאנט שיהיה עמיד בחיסונים. אנחנו בעצם לא מרפים, לא נכנסים לשאננות. זהו הקו המנחה של הממשלה, יש אסטרטגיה והיא נקראת 'בין הגלים' ואנחנו מצפים לטוב אבל נערכים לגרוע".