סנגורו של קיריל, היום
(צילום: אביהו שפירא)

פרקליטות מחוז חיפה הגישה הבוקר (יום שני) כתב אישום לבית המשפט המחוזי חיפה נגד קיריל צ'ייקין שחף (במקור קיריל ארט), מורה לריקוד בן 29 מתל אביב, שלימד במשך שנים בסטודיו לריקוד בקריות. כתב האישום מייחס לצ'ייקין עבירות מין חמורות בקטינה, שבעבר הייתה תלמידתו בסטודיו. הוא מואשם גם במעשה מגונה בקטין נוסף, תלמיד אף הוא.
2 צפייה בגלריה
קיריל צ'ייקין שחף, רקדן ומורה לריקוד מיפו, חשוד באונס נערה בת 13
קיריל צ'ייקין שחף, רקדן ומורה לריקוד מיפו, חשוד באונס נערה בת 13
השופט אפשר לו לשוחח עם אשתו שבהיריון מתקדם. קיריל צ'ייקין שחף
(צילום: יובל חן)
על פי כתב האישום, שכולל שני אישומים והוגש על-ידי עו"ד יעל ויסהוף, צ'ייקין קשר קשר אישי עם המתלוננת נגדו - שהייתה אז בת 13 ולמדה אצלו ריקוד במשך שנים - וטיפח אותה כרקדנית מובילה. בתחילת שנת 2018, בכמה הזדמנויות, הזמין צ'ייקין את התלמידה לדירתו, לכאורה על מנת ללמד אותה ריקוד וכחלק מהקשר האישי שרקם עימה. עם זאת, בדירה ביצע בה צ'ייקין מעשים מיניים חמורים, בניגוד להסכמתה החופשית וחרף התנגדותה.
העבירות שמיוחסות לנאשם במסגרת מעשיו כלפי התלמידה הינן, בין היתר, אינוס בנסיבות מחמירות ומעשים מגונים בנסיבות מחמירות. בנוסף, מיוחס לצ'ייקין מעשה מגונה בתלמיד נוסף.
עו"ד מיכאל כרמל סניגורו של קיריל צ'ייקין שחף שנאשם באונסעו''ד מיכאל כרמלצילום: אביהו שפירא


בימים הקרובים ידון השופט יצחק כהן בבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו של צ'ייקין עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. באמצעות סנגורו, עו"ד מיכאל כרמל, כופר צ'ייקין בהאשמות המיוחסות לו. לבקשת הסנגור, אפשר השופט לאשתו של צ'ייקין - שנמצאת בחודשי היריון מתקדמים - לראות אותו ולשוחח איתו כמה שניות דרך מסך הווידאו שבאולם.
תחילת הפרשה בתלונה שהגישה נגד צ'ייקין הנערה, כיום בת 17. היא סיפרה שבזמן שלמדה ריקוד בסטודיו של צ'ייקין, הוא קיים עמה יחסי מין מלאים לאורך תקופה שנמשכה כמה חודשים. שוטרי תחנת זבולון עצרו את החשוד בבית הספר למחול שבו הוא מלמד והעבירו אותו לחקירה. הוא הכחיש בתוקף את טענות הנערה. מאז הוארך מעצרו כמה פעמים, והיום כאמור הוגש נגדו כתב אישום.
2 צפייה בגלריה
קיריל צ'ייקין שחף, רקדן ומורה לריקוד מיפו, חשוד באונס נערה בת 13
קיריל צ'ייקין שחף, רקדן ומורה לריקוד מיפו, חשוד באונס נערה בת 13
"מסוג המקרים שבהם הקורבנות יוצרים תלות פיזית ורגשית במבוגרים". קיריל צ'ייקין שחף
(צילום: יובל חן)
בבית המשפט טען נציג המשטרה כי יש בידי החוקרים תלונות נוספות נגד שחף מצד צעירות אחרות, בנוגע להטרדות מיניות גם כן, אך הללו לא מופיעות בכתב האישום. עורכי הדין של המתלוננת, כרמל פיזואתי ואבי קורצברג, אמרו אז כי "מדובר בחשדות חמורים. למרות פער הגילים הגדול ביניהם והיותה בת 13 בלבד, וכשהוא יודע היטב את גילה, ניצל החשוד את לימודי הריקוד כדי לפגוע בה מינית".
פיזואתי הוסיפה כי "במסגרת הלימודים, וכדי להצדיק את מעשיו, נגע המורה לריקוד בנערה תוך שטען בפניה כי כך נוהגים אמנים להראות את חיבתם ואהבתם. למרבה הצער, זה מסוג המקרים שבהם הקורבנות יוצרים תלות פיזית ורגשית במבוגרים - מה שהופך אותם לקורבן קל לצערנו. אנו יודעים על מתלוננות נוספות שטוענות להטרדות מיניות מצד אותו המורה".
שחף סיפר בעבר, בראיון לאתר Xnet, כי הגיע לארץ בגיל שנתיים עם אמו, דודו וסבתו. אביו, כך נאמר לו, נשאר ברוסיה. הוא סיפר כי גדל בארץ עם אם שהייתה עסוקה במאבק יומיומי על פרנסה והישרדות. לדבריו, אחרי גיל ההתבגרות ולאחר שכבר השלים עם היעדרו של האב, גילה שאביו חי כל השנים בארץ, במרחק שני רחובות ממנו בקריית מוצקין.
כילד החל להתאמן בהתעמלות קרקע וזכה מספר פעמים בתואר אלוף ישראל. לריקוד הגיע בגיל 12 ורשם הצלחה רבה. הוא רקד ואף עבד בסטודיו למחול בצפון. "התאהבתי בריקוד", סיפר באותו הריאיון. "כבר בשנה הראשונה נסעתי לתחרויות במוסקבה. לאמא שלי לא הייתה האפשרות לשלם על הפעילות שלי בסטודיו, אז עזרתי שם. לימדתי, שמרתי על הילדים בתחרויות, עבדתי במזכירות, ניקיתי. הייתי שם כל היום וזה מה שהעסיק אותי והרחיק אותי מהרחוב ומהחבורות שהסתובבו שם וחיפשו בעיות".