בית המלוכה הבריטי הודיע הערב (יום ב') כי המלך צ'רלס אובחן כלוקה בסרטן. בהודעה שמסר ארמון בקינגהאם נכתב כי במהלך הליך רפואי שעבר לאחרונה המלך בבית חולים בעקבות הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית זוהה מקור דאגה אחר, ובבדיקות שנערכו לו זוהתה צורה של סרטן. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, מקור בבית המלוכה אמר כי הסרטן שממנו סובל המלך איננו סרטן הערמונית.
4 צפייה בגלריה
המלך צ'רלס מלך בריטניה טקס הכתרה ארכיון
המלך צ'רלס מלך בריטניה טקס הכתרה ארכיון
המלך צ'רלס. "מצפה לחזור לבצע את מלוא המחויבויות בהקדם האפשרי"
(צילום: Leon Neal / POOL / AFP)
מארמון בקינגהאם נמסר הערב כי בעקבות הגילוי החל היום המלך צ'רלס לקבל טיפול, ורופאיו ייעצו לו לדחות הופעות ציבוריות. במהלך תקופת הטיפולים הוא ימשיך למלא חובות רשמיות אחרות שבהן הוא נושא, כאלה שאינן כרוכות באירועים פומביים, כגון טיפול בניירת.
בית המלוכה מסר עוד כי המלך בחר לשתף את הציבור באבחנה שקיבל כדי למנוע ספקולציות ובתקווה שהחשיפה תעזור לקדם הבנה ברחבי העולם כלפי כל מי שמתמודדים עם סרטן. "המלך נותר חיובי לחלוטין בנוגע לטיפול שלו ומצפה לחזור לקיים את מחויבותו הציבורית המלאה בהקדם האפשרי", נמסר.
דקות אחרי ההודעה של ארמון בקינגהאם מסר ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק כי הוא "מאחל להוד מעלתו החלמה מלאה ומהירה", והוסיף: "אין לי שום ספק שהוא יחזור במלוא הכוח בתוך זמן קצר, ואני יודע שכל המדינה מייחלת לבריאותו". לאיחולי ההחלמה הצטרפו גם מנהיג האופוזיציה קיר סטרמר וראשי הממשלה לשעבר בוריס ג'ונסון וליז טראס, שכתבה: "אלוהים, נצור את המלך!". נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מסר כי הוא מוטרד למשמע הידיעה, וכי בהמשך יתקשר אל המלך צ'רלס.
4 צפייה בגלריה
הנסיך הארי בהכתרה של המלך צ'רלס
הנסיך הארי בהכתרה של המלך צ'רלס
הנסיך הארי בהכתרת אביו בשנה שעברה. יגיע בימים הקרובים
(צילום: Toby Melville - WPA Pool/Getty Images)
4 צפייה בגלריה
כנס נאט"ו וילנה ליטא
כנס נאט"ו וילנה ליטא
ראש הממשלה סונאק. "אין לי ספק שהוא יחזור תוך זמן קצר"
(צילום: PETRAS MALUKAS / AFP)
בהמשך דיווחה רשת BBC הבריטית כי הנסיך הארי, שבשנים האחרונות התגלע קרע בינו לבין שאר משפחת המלוכה, ובעקבותיו עזב יחד עם רעייתו מייגן לארה"ב, שוחח עם אביו צ'רלס על האבחנה שקיבל, ויגיע בימים הקרובים לבריטניה כדי לבקר אותו.
ההודעה של ארמון בקינגהאם הערב על מחלתו של המלך צ'רלס באה אחרי שבחודש שעבר העביר המלך בן ה-75 שלושה לילות בבית חולים, אחרי שעבר ניתוח לטיפול בערמונית מוגדלת. כבר אז נמסר כי מדובר בעניין שפיר, אך עצם אשפוזו של המלך עורר עניין רב.
המלך צ'רלס, נזכיר, הפך למלך רק לפני פחות משנה וחצי, בספטמבר 2022, בעקבות מות אמו המלכה אליזבת בגיל 96. הוא הוכתר רשמית רק בשנה שעברה, אחרי עשרות שנים שבהן המתין לרשת את הכתר מאמו, שכהונתה כמלכת בריטניה הייתה ארוכה יותר משל כל מלך או מלכה שקדמו לה בבריטניה.
4 צפייה בגלריה
קייט מידלטון הנסיך צ'רלס
קייט מידלטון הנסיך צ'רלס
המלך צ'רלס וכלתו קייט. שניהם היו מאושפזים במקביל
(צילום: Gettyimage)
ההודעה על הסרטן שממנו סובל המלך צ'רלס באה גם בשעה שכלתו קייט, רעייתו של יורש העצר וויליאם, מחלימה מניתוח שעברה בבטנה, ניתוח שבגינו אושפזה לאחרונה למשך שבועיים. חלק מתקופת אשפוזה חפפה לתקופת אשפוזו של המלך.
השקיפות היחסית שבה מתנהל המלך צ'רלס מול הציבור בכל הנוגע למצבו הבריאותי אינה מובנת מאליה. במשך שנים נמנעה משפחת המלוכה מלמסור דין וחשבון מפורטים לציבור על מצבם הבריאותי של חבריה, ובתקופות שבהן מלכי בריטניה החזיקו בכוח שלטוני של ממש היה החשש שאם ייוודע מצבם הם ייתפסו כחלשים. גם לפני שסבו של המלך צ'רלס, ג'ורג' השישי, הלך עולמו ב-1952 בגיל 56, הציבור הבריטי לא עודכן שהוא חולה בסרטן הראות.