5 צפייה בגלריה
דוד בן ציון, סגן ראש המועצה האזורית שומרון
דוד בן ציון, סגן ראש המועצה האזורית שומרון
דוד בן ציון, סגן ראש המועצה האזורית שומרון
(מתוך טוויטר)
דוד (דוידי) בן ציון, סגן ראש המועצה האזורית שומרון, כתב אתמול בטוויטר (ראשון) בעקבות הפיגוע בחווארה שבו נרצחו ביריות הלל ויגל יניב, אחים בני 22 ו-20 תושבי הר ברכה, כי "את הכפר חווארה צריך למחוק היום". שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' סימן "לייק" לציוץ באמצעות חשבון הטוויטר שלו.
לדברי סגן ראש המועצה, "כאן בחווארה, שפוך על הכביש דם ילדינו, תושבי השומרון שנרצחו פה. את הכפר חווארה צריך למחוק היום. מספיק עם דיבורים של בנייה וחיזוק ההתיישבות, את ההרתעה שאבדה צריך להחזיר מיד ואין מקום לרחמים".
אחר כך כתב בן ציון בציוץ נוסף, בזמן שהרשויות ברמאללה דיווחו על התנכלויות של מתנחלים לבתים ולרכוש ביישובים פלסטיניים בגדה והצתה של עשרות בתים וכלי רכב, כי "החבר'ה בחווארה מתנהגים בדיוק כמו חבר'ה ששני האחים שלהם נטבחו בדם קר היום בחווארה מטווח אפס. המחשבה שיהודי בשומרון הוא יהודי גלותי שיקבל דקירה בלב ויגיד תודה בנימוס היא נאיביות ילדותית". בהמשך הערב מחק בן ציון את הציוץ מחשבונו.
מתנחלים הציתו אש בחווארה בעקבות הפיגוע

5 צפייה בגלריה
ישיבת הממשלה בנושא תקציב המדינה 2023-2024
ישיבת הממשלה בנושא תקציב המדינה 2023-2024
סמוטריץ': "תנו לנו כדרג מדיני לגבש את המענה"
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
5 צפייה בגלריה
סמוטריץ' סימן לייק בציוץ התומך באלימות בחווארה
סמוטריץ' סימן לייק בציוץ התומך באלימות בחווארה
הציוץ של סגן ראש מועצת שומרון - והלייק של השר סמוטריץ'
בשעות הערב כתב סגן ראש המועצה כי "אני מקבל הודעות וטלפונים מחבריי אז למען הסר ספק אבהיר, אנחנו נגד אנרכיה ולקיחת החוק לידיים. סומכים על צה"ל שיעשה את הנדרש להשבת הביטחון באזורנו. הדם רותח וכעת זו לא העת למילים נוספות. בבניין ירושלים ננוחם".
השר לביטחון לאומי ויו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר טרם התייחס לאירועי ההתנכלות בשומרון. סמוטריץ' מסר כי "אחיי המתיישבים, הכאב גדול, אך האמינו לי שאנחנו עובדים קשה כדי לתת מענה אמיתי לטרור, גם צבאית וגם התיישבותית. מאז הפיגוע הנורא אנו עסוקים רק בזה. אבל אסור לקחת את החוק לידיים ולייצר אנרכיה מסוכנת שעלולה לצאת משליטה ולעלות בחיי אדם. תנו לנו כדרג מדיני לגבש את המענה ולצה"ל לנצח בעזרת השם".
נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס להפרות הסדר בשומרון, ואמר כי "נטילת החוק בידיים, פרעות ואלימות כלפי חפים מפשע - אינם דרכנו ואני מגנה זאת בתוקף". הוא הוסיף כי "עלינו לאפשר לצה"ל, למשטרת ישראל ולכוחות הביטחון ללכוד את המחבל הנתעב ולהשיב את הסדר על כנו".
נתניהו: "מבקש לא לקחת את החוק לידיים"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם סרטון בעקבות האירועים, שבו אמר: "קרה היום אסון נורא. אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחת יניב שאיבדה שניים מבניה היקרים, השם יקום דמם. צה"ל וכוחות הביטחון כרגע נמצאים במרדף אחר הרוצח. אנחנו נמצא אותו, אנחנו נלכוד אותו, אנחנו נבוא איתו חשבון.
"אני מבקש גם כשהדם חם והרוחות לוהטות, לא לקחת את החוק לידיים. אני מבקש לתת לצה"ל ולכוחות הביטחון לעשות את עבודתם, ואני מזכיר לכם שבשבועות האחרונים הם חיסלו עשרות מחבלים ומנעו עשרות פיגועים. תנו לצה"ל להשלים את המרדף, אל תיקחו את החוק לידיים וביחד ננצח את הטרור".
שר הביטחון יואב גלנט התייחס אף הוא לאירועים, וקרא להרגעת הרוחות. לדבריו, "גם בסיומה של יממה קשה וכואבת, שבה שני אחים צעירים נרצחו בידי מחבל שפל, אני קורא לאזרחי ישראל: אל תיקחו את החוק לידיים. הפרות הסדר בחאוורה מסכנות את האזרחים, ופוגעות בפעילות כוחות הביטחון במצוד אחר המחבלים. אני סומך על מפקדי ולוחמי צה"ל, ובטוח כי ישימו את ידם על הרוצחים".
5 צפייה בגלריה
לימור סון הר-מלך במליאת הכנסת
לימור סון הר-מלך במליאת הכנסת
סון הר-מלך: "לא הזמן לסיסמאות"
(צילום: שלו שלום)
גם חברת הכנסת מהקואליציה לימור סון הר-מלך (עוצמה יהודית) הגיבה לאירועים, ואמרה כי "הגעתי הערב למקום הפיגוע הקשה בחווארה כדי לתמוך בזעקתם הצודקת של מאות תושבי השומרון שיצאו למחות ולדרוש ביטחון, אחרי חודשים ארוכים שהופקרו. הכתובת הייתה על הקיר ובחודשים האחרונים התרעתי מפניה יחד עם תושבי הישובים כאן מעל כל במה אפשרית. זעקתי, התחננתי והזהרתי, אבל הנורא מכל אכן קרה".
לדבריה, "זה לא הזמן לסיסמאות, גם לא להבטחות רהב נבובות. רק שינוי סוויץ' ב-180 מעלות, הפסקה של מדיניות ההכלה הפושעת ומיגור אירועי הטרור עד לאחרון שבהם. לזעקתם של התושבים שמיאנו לשמוע, מוטב שנטה אוזן עכשיו ונבצע את אחריותנו לדאוג לביטחונם, במקום לצאת בהודעות גינוי וקריאה להרגעת הרוחות בזמן שמתינו מוטלים לפנינו".
ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לא גינה את דברי סגנו, ומסר כי הוא "דורש מראש ממשלה, משר הביטחון ומהרמטכ"ל לשנות ב-180 מעלות את ההתנהלות מול הטרור הפלסטיני. קראנו לחסום את תנועת המחבלים ולא לאפשר להם לנוע בחופשיות, אך תפיסת ההכלה וההססנות נמשכה, ואיפשרה את הרצח הנורא היום. חובת הממשלה, קל וחומר ממשלה לאומית, לתקן את המציאות הבלתי נסבלת שבה תושבים מאויימים ממחבלים. אסור בשום פנים שאזרחים יקחו את החוק לידיים, ואסור שנראה מראות של הבערת אש בבתים או במכוניות".
ח"כ ניסים ואטורי (הליכוד) מסר כי "לצערי אני מבין את חוסר הסבלנות וכאבם של האזרחים. ישראל חזקה צריכה לפעול באגרוף ברזל!".
5 צפייה בגלריה
בני גנץ ויובל קרני
בני גנץ ויובל קרני
"המראות הערב בחווארה צריכים לבייש כל אדם וכל יהודי בפרט". גנץ
(צילום: יואב דודקביץ')
לצד חברי הקואליציה, גם באופוזיציה התייחסו להפרות הסדר. יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ מסר כי "לצד הצער העמוק והכבד על הפיגוע הקשה, המראות הערב בחווארה צריכים לבייש כל אדם וכל יהודי בפרט. זו לא דרכנו. בלתי נתפס שבערב כזה חיילי צה"ל צריכים לעצור פורעים ישראלים ולמנוע רצח של חפים מפשע במקום לרדוף אחרי טרוריסטים". גנץ הוסיף זמן רב לפני שסמוטריץ' הגיב לאירועים כי "שתיקתם של השרים סמוטריץ' ובן גביר מבישה ומסוכנת. על כל מנהיגי הציבור לקרוא ולפעול עכשיו להרגעת הרוחות".
יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי מסרה כי "המחבלים שמסתובבים כעת בחווארה מציתים והורסים כל מה שנקרה בדרכם, יונקים את הלגיטימציה שלהם מחברים בכירים בממשלה הזו. לא סתם רובם מתמהמהים מלגנות את עורכי הפוגרום. את הגרורה הזאת שמאיימת על המדינה צריך לקטוע בהקדם, לפני שהיא תוביל אותנו לחורבן עד היסוד".
ח"כ גדעון סער (המחנה הממלכתי) התייחס אף הוא לאירועים בשומרון, וציין כי "נתניהו ושותפיו הבטיחו משילות. ומה קיבלנו בתוך פחות מחודשיים? טרור רצחני, אובדן שליטה וכאוס בירושלים, ביהודה ובשומרון ומעזה".
גם יו"ר חד"ש-תע"ל איימן עודה הגיב למצב ביהודה ושומרון הערב, ומסר: "הפוגרום בחווארה רק יביא לעוד שפיכות דמים, והדם על הידיים של מעריצי ברוך גולדשטיין שמגיעים בכל יום ראשון לישיבת ממשלה". ח"כ אחמד טיבי, חבר מפלגתו, התייחס גם הוא לדברים וכתב: "ליל בדולח בחיווארה".
פורסם לראשונה: 23:19, 26.02.23